Muž uprchl do KLDR, stejně jako jeho rodiče. K Severní Koreji cítím vděk, říká

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 7. 2019 18:53
Ze Severní Koreje, kde panuje tuhý totalitní režim, prchá každoročně tisíc až dva tisíce uprchlíků. Mnohem vzácnější jsou případy lidí, kteří do této země naopak dobrovolně odcházejí. Jako například Čche In-guk, o kterém nyní informují zahraniční média. Syn bývalého jihokorejského ministra zahraničí se objevil v KLDR tento víkend.
Severokorejští vojáci - ilustrační foto.
Severokorejští vojáci - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Čche přiletěl v sobotu na mezinárodní letiště Sunan v Pchjongjangu, kde na něj čekali severokorejští důstojníci a novináři. O jeho příletu dokonce informovaly oficiální webové stránky KLDR Uriminzokkiri, které také uveřejnily několik fotografií z letiště.

Už Čcheho rodiče patřili mezi nejvýše postavené Jihokorejce, kteří v 80. letech minulého století přeběhli do KLDR. I on nyní oznámil, že se chce v KLDR usadit.

"Život v zemi, ke které cítím vděk, a následování její cesty chápu jako uctění vůle svých rodičů. Rozhodl jsem se proto natrvalo bydlet v Severní Koreji, třebaže opožděně," sdělil Čche, který strávil převážnou část života v Jižní Koreji

Podle britského serveru BBC je mu 73 let, asijský deník The Straits Times uvádí 72. O jeho profesním ani osobním životě se toho mnoho neví. 

Čche nicméně uvedl, že posledním přáním jeho rodičů bylo právě to, aby se jejich druhorozený syn usídlil v KLDR. Stejně jako kdysi oni.

Ze Soulu přes USA až do KLDR 

Jeho otec Čche Tok-sin působil v 60. letech jako jihokorejský ministr zahraničí, v 70. letech pak platil za jednoho z nejvýše postavených diplomatů. V té době se ale dostal do konfliktu s tehdejším autoritářským prezidentem Pak Čong-huiem. V roce 1976 proto emigroval spolu s manželkou do Spojených států, odkud Pakův režim ostře kritizoval.

O deset let později dvojice utekla do izolované KLDR. V zemi vládne dědičná komunistická dynastie, Čche Tok-sin přitom býval zarytým odpůrcem této ideologie. Už v době pobytu v USA se ale podle americké zpravodajské agentury UPI několikrát setkal s tehdejším severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. 

Manželé se v Severní Koreji zařadili mezi politickou elitu. Čche starší vykonával post místopředsedy Komise pro mírové sjednocení vlasti a současně stál v čele Čchondoistické strany Čchongu. Jde o jeden ze tří oficiálně povolených politických subjektů v KLDR. V roce 1989 zemřel. 

Jeho žena Rju Mi-jong se stala členkou prezidia Nejvyššího lidového shromáždění i jeho poslankyní. Působila také ve stejné straně jako její manžel, a sice jako předsedkyně ústředního výboru. Zemřela před třemi lety.

Na její pohřeb přicestoval z Jižní Koreje i syn Čche In-guk. Ten KLDR navštívil v uplynulých letech vícekrát, od roku 2001 celkem dvanáctkrát.

Soul o útěku nevěděl

K cestám dostal vždy povolení, k sobotnímu úprku ze země ale nikoliv. Jihokorejské úřady tak nyní prověřují, jak se vůbec Čche do KLDR o víkendu dostal.

 "Zatím stále není jasné, jak přesně k jeho zběhnutí došlo," uvedl pro BBC novinář Oliver Hotham z amerického portálu NK News, který sleduje dění v Severní Koreji.

Jihokorejská média spekulují, že uprchl letecky přes Peking s vízem, které získal od severokorejské vlády. Hotham se domnívá, že pro Jihokorejce, kteří takové vízum dostanou, už pak není složité se do izolované země skrze Čínu dostat.

Jenže podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení Čche neobdržel zvláštní povolení od jihokorejské vlády, které je k návštěvě sousední země potřeba. Podle BBC tak mohlo dojít k porušení jihokorejského práva a v případě návratu mu hrozí i zatčení.

Podle zahraničních pozorovatelů citovaných agenturou AP je přijetí Čcheho ze strany KLDR promyšlený tah. Země mu dala povolení k pobytu, aby jeho případ využila jako propagandu s cílem ukázat, že v KLDR panují lepší podmínky než v sousedním státě.

Takové tvrzení má přitom k realitě daleko, o čemž svědčí i počet Severokorejců, kteří do Jižní Koreje každoročně utíkají. Například minulý rok šlo celkem o 1137 lidí. V KLDR autoritativně vládne diktátor Kim Čong-un, za jehož režimu dochází k popravám "neposlušných" pracovníků (někdy i členů Kimovy rodiny) a v zemi fungují koncentrační tábory.

KLDR je zároveň ekonomicky vyčerpaná v důsledku mezinárodních sankcí uvalených ze strany USA nebo OSN kvůli vývoji jaderných zbraní.

V minulosti čas od času nějaký Jihokorejec na sever utekl, jejich počet se ale v posledních letech ještě snížil. Částečně poté, co KLDR zasáhl v 90. letech velký hladomor, který zabil odhadem statisíce lidí.

Video: Čínského prezidenta vítaly v KLDR tisíce lidí 

Čínského prezidenta vítají v Pchjongjangu davy lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy