Londýn - Švýcarům vadí, že je jejich země centrem "sebevražedné turistiky", a chtějí s tím něco udělat. Do parlamentu tak míří z vlády dva návrhy zákona, které se problémem zabývají.
Jeden z nich, který nemá dle britského deníku The Independent naději, aby prošel, by asistence u sebevraždy jiného člověka přímo zakázal. Druhý by je povoloval jen u občanů Švýcarska nebo u lidí, kteří zde mají trvalé bydliště.
Švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová-Schlumpfová se domnívá, že Švýcarsko by mělo zákon týkající se asistovaných sebevražd nějakým způsobem upravit - jak pro ty, kteří do země za tímto účelem cestují, tak pro společnosti, které je realizují.
V centru pozornosti stojí firma Dignitas, která je jedinou, jež ve Švýcarsku tyto služby nabízí i pro cizince. Pozadí jejích operací přitom nevzbuzuje ten nejhodnověrnější dojem.
Dignitas nemá svou vlastní kliniku, sebevraždy se uskutečňují v pronajatých bytech, hotelích nebo i zaparkovaných autech, takže se nedají příliš dobře dohledat a kontrolovat. V roce 2007 musela Dignitas například opustit Zurich, neboť si obyvatelé jednoho domu stěžovali na neustálý pohyb rakví v budově.
Mnozí švýcarští lékaři pochybují také o druhu pacientů, které Dignitas přijímá. V řadě případů nejde o lidi, jejichž nemoc je v konečném stadiu. Pomáhá opustit svět dokonce mentálně retardovaným. Sporná je také rychlost, s jakou klinika pracuje - pacient v jeden den do země přijede, setká se s lékařem a zemře.
Otázku asistované sebevraždy řeší i Velká Británie, která tuto středu podrobně vysvětlí, za jakých okolností bude člověk zažalován, když někomu pomůže život ukončit.
Podle Independentu tak vláda vlastně britským občanům prozradí, jakým způsobem lze zákon obejít.
V červenci nařídil Britský nejvyšší soud vládě, aby upřesnila zákon týkající se asistovaných sebevražd poté, co se toho domáhala šestačtyřicetiletá Britka Debbie Purdyová. Nejvyšší soud jí slíbil, že její muž nebude stíhán, když s ní pojede za Dignitas do Švýcarska, kde chce žena zemřít.
Jejímu muži by za podíl na asistované sebevraždě hrozilo až 14 let vězení. Od roku 1992 ukončilo svůj život ve Švýcarsku okolo sta Britů.
"Nebudeme měnit zákon," řekl televizi BBC prokurátor Keir Stramer . "To, o čem budeme tento týden rozhodovat, je specifikace toho, kdy budou jednotlivci pravděpodobněji žalováni, a kdy nikoli," dodal.
Sám lékař nesmí ve Švýcarsku eutanázii provádět, zákonem je mu umožněno pouze u sebevraždy asistovat. Paragraf 115 švýcarského trestního zákoníku rovněž specifikuje, že důvodem asistence u sebevraždy nesmí být "sobecký motiv".
Otazníky se tak rovněž vznášejí nad poplatkem 10 tisíc švýcarských franků (165 tisíc korun), které Dignitas za své služby vybírá.