Svrhněte režim Bushů a Clintonů, šíří se výzva

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
31. 7. 2007 15:50
Uživatel YouTube rozjel kampaň proti Hillary Clintonové

Washington - Spojené státy mají vzhledem k okolnostem svého vzniku ve srovnání s Evropou jeden deficit: nedisponují ani zbytky dědičné aristokracie.

Přesto jim reálně hrozí, že si po příštích volbách prodlouží období, kdy se v Bílém domě střídají dvě dynastie.

Až půjdou napřesrok Američané volit nového prezidenta, bude to přesně 28 let bez přerušení, co jim z Pennsylvania Avenue 1600 vládne či spoluvládne někdo se jménem Bush nebo Clinton.

Že se toto téma vzhledem k více než slušným šancím newyorské senátorky Hillary Clintonové může stát předmětem rozbíhající se kampaně, dosvědčuje spot, který se čerstvě objevil na stránce YouTube.

Autor skrývající se pod přezdívkou dontvotefortop v něm Američanům předestírá "hrozivou" vizi, že pokud si zvolí Clintonovou za prezidentku, čeká je nadvláda dvou rodin dalších 33 let. Během nich by se v prezidentském křesle postupně po Hillary Clintonové vystřídali Jeb Bush (bratr současného prezidenta a bývalý floridský guvernér), Chelsea Clintonová (dcera exprezidenta Clintona a senátorky Clintonové), Jenna Bushová (dcera současného prezidenta) a její sestra Barbara.

Rodiny Bushů a Clintonů v Bílém domě

  • 1981 až 1989 - Bush starší jako viceprezident
  • 1989 až 1993 - Bush starší jako prezident
  • 1993 až 2001 - Clinton jako prezident
  • 2001 až 2009 - Bush junior jako prezident

"Mám pro vás nachystáno dalších pět kandidátů. Je čas na svržení režimu. Nevolte Hillary," vyzývá v závěru spot.

Hillary Clintonová, která dosud jasně vede v žebříčcích popularity prezidentských kandidátů Demokratické strany, už na otázku, zda je dobře, aby po Bushovi pokračoval v Bílém domě další z klanu Clintonů, musela reagovat.

"Domnívám se, že problém nastal tehdy, když byl v roce 2000 zvolen Bush," nezaváhala Clintonová ani na okamžik s odpovědí. "Na to, co jako prezident dokázal můj manžel, jsem velmi pyšná. On i já bychom byli daleko lepšími prezidenty, než je ten současný," přisadila si dál senátorka.  

Politologové a komentátoři přesto pochybují, že Američané si něco jako dynastické prezidentství přejí. Právě to byl jeden z hlavních důvodů, proč se poté, co mu vypršel druhý guvernérský mandát na Floridě, rozhodl nekandidovat do Bílého domu Jeb Bush, mladší bratr současného prezidenta. Na Floridě přitom končil jako mimořádně oblíbený guvernér a jen málokdo pochyboval o tom, že je pro prezidentský úřad vybaven lépe než George Bush.

Odborníci váhají také nad strategií Clintonové, která se snaží voliče upamatovat na "staré dobré časy", kdy v Bílém domě vládl její manžel.

"Oni se pokoušejí fakticky budovat most do minulosti. Je velmi nejisté, že zrovna přes něj vede cesta k vítězství," prohlásil v televizi NBC komentátor New York Times David Brooks.

 

Právě se děje

Další zprávy