Svlékly se. Na protest proti Íránu, Moskvě i útlaku žen

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
15. 11. 2010 16:02
Hnutí Femen už má 25 tisíc příznivců, v politickou stranu se zatím měnit nehodlá
Ochrance íránské ambasády připadl delikátní úkol. Jak zakrýt ženskou nahotu a přitom neharašit?
Ochrance íránské ambasády připadl delikátní úkol. Jak zakrýt ženskou nahotu a přitom neharašit? | Foto: Reuters

Kyjev - Původně byl jejich protest namířen proti sexuální turistice, prostituci a pornografii na internetu. Letos ale polonahé příslušnice ukrajinského hnutí Femen vystoupily také při únorových parlamentních volbách, v čase návštěvy ruského premiéra Putina a u příležitosti kulturní výstavy pořádané Íránem.

Chtěly tím protestovat proti všem projevům mužské dominance a potlačování ženských práv.

Protestovat oblečené je záhy přestalo bavit. Zjistily totiž, že si hloučku pokřikujících dívek mávajících transparenty nikdo nevšímá. Proměna nastala v okamžiku, kdy odložily horní polovinu svého oděvu.

Rázem se dostaly do centra pozornosti médií, policie i ukrajinské veřejnosti.

"Chceme ukázat, že role žen v ukrajinské společnosti je čím dál marginálnější," řekla agentuře Reuters dvaadvacetiletá studentka ekonomie Alexandra Ševčenková. "Jejich pravé místo je (podle mínění mnohých) v kuchyni a v posteli."

Naše tělo je vše, co máme

Postsovětská Ukrajina spočívá pevně v rukou mužů, jak o tom svědčí fakt, že v nové vládě premiéra Mykoly Azarova se nenašlo jediné ministerské křeslo svěřené ženě.

"Naše tělo je vše, co máme," tvrdí dvacetiletá studenta novinařiny Inna. "Nestydíme se za ně."

Hnutí Femen založila v roce 2008 skupina studentek kyjevské univerzity, které své protesty zprvu zaměřily na bohaté zahraniční turisty přijíždějící do země výhradně za sexuálními radovánkami. Nelíbilo se jim ale také, že jsou v každodenním životě vystaveny přílišné pozornosti ze strany domácí mužské populace.

Polonahé ukrajinské krásky vítaly před měsícem i ruského premiéra Putina
Polonahé ukrajinské krásky vítaly před měsícem i ruského premiéra Putina | Foto: Reuters

"Jsem velkým stoupencem svlékání," říká Ševčenková. "Jen tak můžeme prosadit své názory. Když jsme protestovaly oblečené, ignorovali nás."

Ruce pryč od Ukrajiny!

Pozornost policie a státních úřadů ale hnutí vyvolalo až v okamžiku, kdy se jeho polonahé příslušnice objevily ve volební místnosti, kam přišel počátkem února odevzdat svůj hlas ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Ještě větší pozdvižení nastalo, když mladé ženy minulý měsíc zaútočily na předsedu ruské vlády Vladimira Putina, který do země přijel na oficiální návštěvu.

"Ruce pryč od Ukrajiny!" hlásaly transparenty Femenu. "Ukrajina není Alina!"

Mladé Ukrajinky poukazovaly na případ ruské gymnastky Aliny Kabajevové, k níž premiéra údajně pojí romantický vztah. Alespoň podle ruských médií.

Polonahý protest u příležitosti íránské kulturní výstavy v Kyjevě musela minulý týden rozhánět ukrajinská policie. Přidala se i ochranka íránské ambasády. Příslušnice Femenu pobouřil trest smrti ukamenováním, k němuž byla za domnělé cizoložství odsouzena mladá Íránka Sakína Aštiániová.

Íránský soud před nedávnem změnil rozsudek na trest smrti oběšením.

Ševčenková a její kolegyně se navzdory zvýšené pozornosti, kterou jim věnuje policie, budou svlékat i nadále.

"Pro letošek plánujeme další akce," říká vůdkyně hnutí, šestadvacetiletá Anna Hucolová. "Máme řadu nápadů a už na nich pracujeme."

Příští protesty Femenu si rozhodně vyžádají pečlivou přípravu. Letošní zima má být totiž na Ukrajině obzvláště mrazivá.

 

Právě se děje

Další zprávy