Byl ministrem na Ukrajině, teď sedí v české cele

ČTK ČTK
19. 10. 2010 18:35
O vydání mezinárodně stíhaného exministra bude rozhodovat soud
Bývalá premiérka Ukrajiny Tymošenková
Bývalá premiérka Ukrajiny Tymošenková | Foto: Reuters

Praha/Kyjev - Česká policie zadržela v pondělí večer v Praze 6 mezinárodně hledaného bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna. Podle zpráv ukrajinských médií dnes česká odbočka Interpolu o zadržení informovala ukrajinské úřady. Danylyšyn je na Ukrajině stíhán za zneužívání služebního postavení a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Bývalý ministr, který působil ve vládě premiérky Julije Tymošenkové, se podle dostupných informací zabýval koordinací státních zakázek. V této činnosti se měl dopouštět neoprávněného plýtvání a neefektivního využívání státních prostředků. Způsobil tím údajně státu škody ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionu korun).

Mluvčí české kriminální policie Pavla Kopecká dnes s odvoláním na údaje ukrajinské strany uvedla, že zadržený měl v roce 2007 zvýhodnit firmu, která dodávala státu maziva a paliva.

Ukrajinské úřady podle tamní agentury Unian věděly o tom, že Danylyšyn pobývá v zahraničí, vyšetřování se ale soustředilo na Rakousko, Itálii a Německo.

Kopecká informaci o Danylyšynově zadržení potvrdila. Uvedla, že hledaného muže zadrželi v pondělí kolem 22:00 na ulici v Praze 6 policisté z oddělení cíleného pátrání - takzvaní "lovci lebek". Zadržen byl na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou.

"Zadržení proběhlo bez problémů. V současné době je v předběžné vazbě a soud bude rozhodovat o jeho vydání zpět na Ukrajinu," řekla ČTK Kopecká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy