Nakažlivější mutace delta a dovolené: Kterým zemím se raději vyhnout?

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2021 10:39
Začínají prázdniny, po náročných měsících pandemie příležitost k cestování a odpočinku. Naděje na bezstarostné léto ale brzdí koronavirová mutace delta. Je výrazně nakažlivější a lékaři se obávají, že i škodlivější. Do konce léta má navíc na kontinentu převládnout. Nervozita se podepisuje i na klesajících kurzech akcií leteckých a cestovních společností. Kde je potřeba dát si teď pozor?
Rýma - Ilustrační foto.
Rýma - Ilustrační foto. | Foto: Claritine

Úplně jiný covid než dřív

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) předpovídá, že do konce léta bude varianta delta příčinou 90 procent všech nových případů nákazy koronavirem v Evropě. Vytlačí tak nyní převažující mutaci alfa, dříve označovanou jako "britská". Oproti ní je o 40 až 60 procent nakažlivější. 

Jak uvádí expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan, delta má potenciál "být i smrtelnější, protože je účinnější v přenosu mezi lidmi, díky čemuž si najde zranitelné jedince, kteří onemocní vážně, budou muset být hospitalizováni a nakonec mohou i zemřít".

Z prvních studií z Velké Británie rovněž vyplývá, že delta způsobuje velmi odlišné onemocnění od toho, které si lidé zvykli rozeznávat jako covid-19. Prakticky se například nevyskytuje ztráta čichu nebo chuti a kašel, naopak nastupuje rýma, bolest hlavy a krku a horečka. 

Účinek vakcín je proti deltě o něco slabší, očkování ale stále funguje: v případě látky Pfizer/BioNTech je účinnost proti příznakovému onemocnění 88 procent, u AstraZenecy je to 60 procent (proti variantě alfa jsou obě hodnoty zhruba o šest procentních bodů vyšší). Jedna dávka obou vakcín ale zabírá jen na 33 procent. 

 

Právě se děje

Další zprávy