Přehlídky tanečních souborů, zpěvy vlastenenckých písní, vzývání vůdce v médiích i ukázky údajně unikátní květiny nazvané Kimčongilie včera provázely oslavy severokorejského diktátora Kim Čong-ila.
Zatímco izolovanou a zbídačenou zemí znějí oslavné chorály, svět se snaží zjistit, jakým směrem se bude jedna z posledních bašt tvrdého stalinismu ubírat dál.
Důvodů k zájmu je dost. Pchjongang je podle expertů schopen vyrobit a použít jadernou zbraň, navíc veškerá ekonomika státu je podřízena zbrojení a potřebám armády.
Mocenský boj?
Kromě jaderného programu je severokorejský stát kritizován ve světě za to, že jeho politici a diplomaté pomáhají státní i soukromé kase pašováním drog či paděláním cizích peněz, hlavně dolarů.
Spíš než náhlé zhroucení komunistického režimu si však asijští sousedé Severní Koreje přejí alespoň nějakou stabilitu. A tu, zdá se, zaručuje jen pokračování dynastie Kimů.
Současný lídr však zatím ani nenaznačil, kdo by měl po něm do funkce nastoupit. Přitom jeho otci Kim Ir-senovi bylo třiašedesát, když v roce 1974 začal Kim Čong-ila propagovat jako nástupce.
Někteří experti se domnívají, že přes zdánlivý klid probíhá v Pchjongjangu tvrdý mocenský boj, zejména mezi armádními špičkami.
Koreanista Petr Bláha z pražského Orientální ústavu je spíše stoupencem "klidnější" verze. "Podle mého názoru stojí v čele režimu skupina generálů, ale nejvyšším a nezpochybnitelným vůdcem zůstává Kim Čong-il. Vyloučit nelze nic, ale myslím si, že příštím vůdcem bude opět někdo z dynastie Kimů," řekl Bláha deníku Aktuálně.cz.
Nejstarší Kima zklamal
Všichni tři Kimovi synové mají jedno společné. Vzdělání získali na školách ve Švýcarsku.
Nejstarším je čtyřiatřicetiletý Kim Čong-nam. Jeho vztahy s otcem však podle jihokorejských zdrojů nejsou dobré. Hodně času tráví v zahraničí a vůdce prý rozhněval, když byl v roce 2001 zadržen při pokusu o vstup do Japonska s falešným pasem Dominikánské republiky.
Mladšímu Kim Čong-čolovi je pětadvacet a přes své mládí je možná právě on tajným kandidátem. "Svědčil by o tom fakt, že se nedávno stal ve straně odpovědným za propagandu. To je v severní Koreji vlivná funkce," soudí Bláha.
Není známo, kdo další by se o "trůn" mohl ucházet. Podle informací listu International Herald Tribune většina Kimových poradců a loajálních spolupracovníků už překročila sedmdesátku, jsou tedy spíše z generace jeho otce.
Ticho o světě za zdí
Bez ohledu na otazníky kolem budoucí vlády, protivládní povstání hrozí sotva. Obyvatelé Severní Koreje o světě za hranicemi země mnoho nevědí a nemají tudíž srovnání. Nepokoje nebyly zaznamenány dokonce ani v polovině 90. let, kdy v mnoha oblastech propukl hladomor.
"Více vědí lidé, kteří žijí u hranice s Čínou a mohou chytit cizí rozhlasové vysílání. V Pchjongangu a některých dalších oblastech je informační blokáda totální," domnívá se Petr Bláha.
Je proto těžké říci, nakolik Severokorejci ve svého vůdce věří.
Státní média jim jinou možnost nedávají. U příležitosti Kimových narozenin noviny mimo jiné napsaly, že je geniálním filmovým scénáristou, skladatelem oper, poradcem v zemědělství i průmyslu. A že v noci málokdy klidně spí, protože řeší žádosti obyvatel o pomoc a radu.