V Kapském Městě to prohlásil generální ředitel Interpolu Ronald Noble.
Al-Káida hrozila v minulosti zabitím milionů lidí chemickými nebo biologickými zbraněmi, připomněl Noble s tím, že by se to nemělo brát na lehkou váhu. Testy přitom prý ukázaly, že bezpečnostní složky všech zemí světa nejsou připraveny na podobný druh útoku reagovat.
Africká policie není připravena
"Hrozba 'bioterorismu' je reálná a škody, které nám chtějí teroristé způsobit, překonávají veškerou představivost," řekl Noble na semináři v Jihoafrické republice zaměřeném na výcvik afrických policejních důstojníků pro případ biochemického útoku.
Dodal také, že o jasném nebezpečí svědčí dosavadní zkušenosti s teroristickou sítí Al-Káida. Dokazují to její projevené schopnosti, bilance mrtvých, její touha páchat nepředstavitelné věci a shromážděné důkazy o jejích "bioteroristických" ambicích.
Podle Nobleho musejí Interpol a zdravotnické orgány spolupracovat mnohem intenzivněji, aby nebyly zastiženy nepřipravené, pokud se naplní jeho nejčernější předtuchy.
Následky by byly dalekosáhlé
Noble prohlásil, že možné následky takového útoku by byly tak dalekosáhlé, že možnost nedostatečné reakce představuje nepřijatelné riziko.
Dosavadní cvičení pro případ útoku nepřinesla prý vůbec dobré výsledky a africké policisty upozornil, že ani jejich kontinent není prost hrozby biochemického útoku.
Koordinátor protiteroristického boje na německém ministerstvu zahraničí Georg Witschel v červnu podle agentury Reuters řekl, že hrozba biochemického útoku Al-Káidy se snížila, ale že nebezpečí je stále přítomné.