Obama chce vojenský zásah v Sýrii. Požádá Kongres

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
31. 8. 2013 20:54
Odchodem inspektorů OSN odpadla další překážka k zahájení vojenské akce vedené USA.
Jednání o Sýrii v Bílém domě 30. srpna.
Jednání o Sýrii v Bílém domě 30. srpna. | Foto: REUTERS / Kevin Lamarque

Washington/Damašek - Prezident Spojených států Barack Obama oznámil, že by podle něj měly USA provést omezený vojenský úder proti cílům syrského režimu v reakci na jeho nedávný chemický útok. Pro provedení úderu bude žádat souhlas Kongresu.

V prohlášení, které večer pronesl před Bílým domem, řekl, že v jeho pravomoci je, aby vojenskou akci nařídil bez schválení Kongresem. Pro zemi je ale podle něj důležité, aby se o tom diskutovalo. Kongres by měl o možném úderu jednat a také hlasovat hned na svém prvním zasedání.

Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner v první reakci sdělil, že dolní komora Kongresu se bude možnou vojenskou akcí USA v Sýrii zabývat v týdnu od 9. září. Mělo by to znamenat, že úder bezprostředně nehrozí.

Obama také zdůraznil, že Spojené státy jsou připraveny udeřit, kdykoli se k tomu rozhodnou. "Nemůžeme a nebudeme zavírat oči před tím, co se stalo v Damašku," prohlásil rozhodně k chemickému útoku z 21. srpna u Damašku, který označil za nejhorší v 21. století. Upozornil přitom, že jeho obětí se stalo více než 1000 lidí, včetně stovek dětí.

Spojené státy daly již v pátek zřetelně najevo, že syrského prezidenta Bašára Asada nemine trest za chemický útok, který podle nich podnikl proti vlastnímu obyvatelstvu.

Po sobotním odchodu inspektorů OSN ze Sýrie tak začala média spekulovat, že v tuto chvíli už ke spuštění akce mnoho nechybí.

"Odchodem vyšetřujícího týmu odpadla praktická i politická překážka ke spuštění Amerikou vedené vojenské akce," uvedl zpravodaj BBC v Bejrútu Kevin Connolly. Americký prezident zatím ale žádný časový plán nepředstavil, uvedla agentura Reuters.

Jednání v Kongresu

Ministři zahraničí a obrany John Kerry a Chuck Hagel a také další vysocí činitelé mají večer o krizové situaci debatovat se členy horní komory. V neděli pak Bílý dům seznámí s tajnými informacemi ohledně Sýrie členy Sněmovny reprezentantů, oznámil podler agentury Reuters úřad předsedy dolní komory Johna Boehnera.

Syrské ozbrojené síly čekají podle informací AFP úder každým okamžikem. Povstalci hodlají případný zásah USA využít k podniknutí vlastních útoků.

Spojené státy chtějí pro ráznou reakci získat co nejširší podporu. Ruský prezident Vladimir Putin ale označil obvinění Damašku z užití chemických zbraní za nesmysl a po Washingtonu požaduje důkazy, informovala ČTK.

Krátký a přesný úder

"Nemůžeme akceptovat svět, kde jsou ženy, děti a nevinní civilisté v tak hrozné míře zabíjeni plynem," nechal se v pátek slyšet Obama.

Prezident nicméně připustil, že Spojené státy stále pracují na tom, jak přesně by vojenská odpověď na chemický útok měla vypadat. Jisté je jen to, že by měla být "krátká, přesná" a "omezená". USA se chtějí vyhnout nasazení pozemních sil, po zkušenostech z Iráku nestojí ani o otevřený konec.

Američtí ministři zahraničí a obrany John Kerry a Chuck Hagel budou v sobotu večer debatovat se senátory. Aktuální informace po vládě původně požadovali republikánští senátoři, konzultace však nakonec povedou zástupci Obamovy administrativy formou telekonference se senátorskými kluby obou politických stran.

Konference se zúčastní také šéf amerických tajných služeb James Clapper, Obamova bezpečnostní poradkyně Susan Riceová a zástupce šéfa sboru náčelníků štábů americké armády James Winnefeld, uvedla ČTK.

Svolávání spojenců

Washington má v případné akci podporu Francie, Turecka a některých blízkovýchodních arabských zemí.

Ministr zahraničí John Kerry už v pátek v souvislosti s chystaným zásahem telefonicky hovořil s ministry Velké Británie, Egypta, Německa, Nizozemí, Nového Zélandu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Mluvil i s tajemníkem Ligy arabských států, která v sobotu oznámila, že schůzka ministrů zahraničí členských zemí, jež se měla konat v Káhiře v úterý, se kvůli napjaté situaci kolem Sýrie přesouvá již na neděli. Liga tento týden připsala odpovědnost za chemický útok Asadovi, její vlivní členové jako Egypt či Irák však odmítli vojenské řešení.

"Akt agrese"

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu označil obvinění Damašku z užití chemických zbraní za "nehorázný nesmysl" a požádal, aby USA předložily důkazy pro svá tvrzení v Radě bezpečnosti OSN.

Moskva by podle prohlášení ruské diplomacie jakoukoliv americkou vojenskou akci proti Sýrii s pominutím Rady bezpečnosti OSN považovala za "akt agrese".

Kerry v pátek prohlásil, že USA si jsou na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok.

Jsme připraveni, hlásí Sýrie

Spojené státy mají ve východním Středomoří pět bitevních lodí vybavených raketami, které jsou schopny zasáhnout cíle v Sýrii.

Vysoký představitel syrských ozbrojených sil v sobotu AFP řekl, že armáda je na případný útok připravena. "Očekáváme útok v jakémkoli okamžiku a jsme na něj kdykoli připraveni odpovědět," uvedl zástupce syrské armády.

 

Lékaři shánějí zásoby

Také obyvatelé Sýrie se už připravují na možnost, že na jejich zemi Západ skutečně udeří. Lékaři na předměstí Damašku si podle Reuters chystají zásoby atropinu a kyslíku, které používají při ošetřování obětí chemických útoků.

"Obáváme se dalšího útoku chemickými zbraněmi, pokud zahraniční mocnosti provedou úder," řekl Reuters jeden z lékařů na předměstí syrské metropole ovládaném rebely.

Rebelové by chtěli případného útoku proti Asadovi využít. Povstalecká Nejvyšší vojenská rada mezi různé skupiny rozdrobené syrské opozice distribuuje plán vojenské akce, která by navázala na úder zahraničních sil.

"Dostali vojenský plán který zahrnuje přípravy na útok proti některým cílům, u nichž předpokládáme, že je zasáhnou zahraniční údery, a proti některým dalším, na něž bychom chtěli ve stejnou dobu zaútočit," sdělil Reuters jeden z mluvčích rebelů.

 

Právě se děje

Další zprávy