Švédsko žije úplně bez opatření, povinné nejsou ani roušky. Díky očkování

Martin Novák Martin Novák
3. 11. 2021 5:30
Dánsko a Švédsko během září jako první státy v Evropě zrušily všechna opatření proti šíření koronaviru. Není nutné se nikde prokazovat očkováním nebo testem, konají se všechny veřejné akce, povinné nejsou ani roušky či respirátory.
Oslava konce protikoronavirových restrikcí v centru Stockholmu 29. září.
Oslava konce protikoronavirových restrikcí v centru Stockholmu 29. září. | Foto: Reuters

Švédsko zrušilo opatření 29. září a počet nakažených zatím závažně neroste. Dánsko k tomu přistoupilo už 10. září, ale tento týden se situace zhoršila a ministr zdravotnictví v pátek v parlamentu projedná možný návrat některých restrikcí.

Švédsko a Dánsko mají společnou vysokou proočkovanost. V obou státech dostalo obě dávky vakcín přes osmdesát procent dospělých. "Povinné roušky tu nebyly nikdy. Někteří lidé je nosí v dopravních prostředcích nebo v budovách dobrovolně, ale není jich mnoho. Vláda doporučuje pokračovat v očkování s tím, že to je nejlepší cesta, jak zabránit návratu restrikcí," řekl Aktuálně.cz historik Tomáš Sniegoň, který žije v Malmö a pracuje na univerzitě v jihošvédském Lundu.

Švédská mimořádná zdravotnická komise svolaná kvůli loňské reakci státu na koronavirus minulý týden konstatovala, že během první vlny pandemie loni na jaře zareagovaly úřady pozdě a výsledkem bylo mnoho obětí v domovech pro seniory. Země loni proslula tím, že - na rozdíl od zbytku Evropy - dlouho odmítala omezení pohybu lidí nebo zavíraní restaurací. Tuto strategii prosazoval hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

"Odpověď na první vlnu pandemie byla pomalá. Nebyla dostatečná na to, aby zastavila nebo alespoň zbrzdila šíření viru," konstatovala komise ve svém závěru. Švédsko eviduje dosud přes patnáct tisíc obětí nemoci covid-19, což je vzhledem k počtu obyvatel méně než mají mnohé evropské země, ale více než severští sousedé Norsko, Finsko a Dánsko.

Švédsko se po celém světě stalo vzorovou zemí pro ty, kteří považují za přehnaná opatření jako zavírání restaurací, rušení společenských akcí nebo nařízenou práci v z domova. Nynější uvolnění podle vlády umožnilo rozsáhlé očkování. "Díky tomu, že se tolik lidí nechalo očkovat, jsme se mohli vrátit k normálnímu životu," uvedla ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová.

Dánsko postupně opouštělo restrikce už od léta. Od 14. srpna lidé nemuseli nosit ochranu nosu a úst ve veřejné dopravě, v září se otevřely noční kluby, skončila omezení počtu účastníků veřejných akcí a při návštěvě vnitřních prostor restaurací, posiloven nebo kadeřnictví nebylo nutné předkládat doklad o očkování nebo negativním testu. Úřady doporučují, aby lidé nosili respirátory v nemocnicích, ale jde jen o doporučení.

Oficiální označení pandemické situace se v Dánsku změnilo z termínu "kritická hrozba pro společnost" na "nebezpečí pro zdraví veřejnosti". Na rozdíl od Švédska ale teď počet nakažených v zemi roste. V pátek bude o znovuzavedení některých opatření jednat parlament, ale podle médií je mnoho poslanců proti. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke vyzývá lidi, aby se buď očkovali, nebo se pravidelně testovali.

Dánský institut pro kontrolu a prevenci infekčních onemocnění sdělil, že se v zemi koronavirem nakazilo přes 22 tisíc lidí naočkovaných dvěma dávkami, tedy 0,5 procent ze všech vakcinovaných.

Podle údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí bylo k úterý 2. listopadu očkováno oběma dávkami ve Švédsku 81,8 procent dospělých a v Dánsku 88 procent. V Česku je to 67 procent (jedná se o údaj o dospělé populaci, o lidech starších osmnácti let).

Video: Nemilosrdný admirál nechal naočkovat celé Portugalsko

„Teď jsou na řadě psi a kočky.“ Nemilosrdný admirál nechal proočkovat celé Portugalsko. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy