Švédsko žije úplně bez opatření, povinné nejsou ani roušky. Díky očkování

Martin Novák Martin Novák
3. 11. 2021 5:30
Dánsko a Švédsko během září jako první státy v Evropě zrušily všechna opatření proti šíření koronaviru. Není nutné se nikde prokazovat očkováním nebo testem, konají se všechny veřejné akce, povinné nejsou ani roušky či respirátory.
Oslava konce protikoronavirových restrikcí v centru Stockholmu 29. září.
Oslava konce protikoronavirových restrikcí v centru Stockholmu 29. září. | Foto: Reuters

Švédsko zrušilo opatření 29. září a počet nakažených zatím závažně neroste. Dánsko k tomu přistoupilo už 10. září, ale tento týden se situace zhoršila a ministr zdravotnictví v pátek v parlamentu projedná možný návrat některých restrikcí.

Švédsko a Dánsko mají společnou vysokou proočkovanost. V obou státech dostalo obě dávky vakcín přes osmdesát procent dospělých. "Povinné roušky tu nebyly nikdy. Někteří lidé je nosí v dopravních prostředcích nebo v budovách dobrovolně, ale není jich mnoho. Vláda doporučuje pokračovat v očkování s tím, že to je nejlepší cesta, jak zabránit návratu restrikcí," řekl Aktuálně.cz historik Tomáš Sniegoň, který žije v Malmö a pracuje na univerzitě v jihošvédském Lundu.

Švédská mimořádná zdravotnická komise svolaná kvůli loňské reakci státu na koronavirus minulý týden konstatovala, že během první vlny pandemie loni na jaře zareagovaly úřady pozdě a výsledkem bylo mnoho obětí v domovech pro seniory. Země loni proslula tím, že - na rozdíl od zbytku Evropy - dlouho odmítala omezení pohybu lidí nebo zavíraní restaurací. Tuto strategii prosazoval hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

"Odpověď na první vlnu pandemie byla pomalá. Nebyla dostatečná na to, aby zastavila nebo alespoň zbrzdila šíření viru," konstatovala komise ve svém závěru. Švédsko eviduje dosud přes patnáct tisíc obětí nemoci covid-19, což je vzhledem k počtu obyvatel méně než mají mnohé evropské země, ale více než severští sousedé Norsko, Finsko a Dánsko.

Švédsko se po celém světě stalo vzorovou zemí pro ty, kteří považují za přehnaná opatření jako zavírání restaurací, rušení společenských akcí nebo nařízenou práci v z domova. Nynější uvolnění podle vlády umožnilo rozsáhlé očkování. "Díky tomu, že se tolik lidí nechalo očkovat, jsme se mohli vrátit k normálnímu životu," uvedla ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová.

Dánsko postupně opouštělo restrikce už od léta. Od 14. srpna lidé nemuseli nosit ochranu nosu a úst ve veřejné dopravě, v září se otevřely noční kluby, skončila omezení počtu účastníků veřejných akcí a při návštěvě vnitřních prostor restaurací, posiloven nebo kadeřnictví nebylo nutné předkládat doklad o očkování nebo negativním testu. Úřady doporučují, aby lidé nosili respirátory v nemocnicích, ale jde jen o doporučení.

Oficiální označení pandemické situace se v Dánsku změnilo z termínu "kritická hrozba pro společnost" na "nebezpečí pro zdraví veřejnosti". Na rozdíl od Švédska ale teď počet nakažených v zemi roste. V pátek bude o znovuzavedení některých opatření jednat parlament, ale podle médií je mnoho poslanců proti. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke vyzývá lidi, aby se buď očkovali, nebo se pravidelně testovali.

Dánský institut pro kontrolu a prevenci infekčních onemocnění sdělil, že se v zemi koronavirem nakazilo přes 22 tisíc lidí naočkovaných dvěma dávkami, tedy 0,5 procent ze všech vakcinovaných.

Podle údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí bylo k úterý 2. listopadu očkováno oběma dávkami ve Švédsku 81,8 procent dospělých a v Dánsku 88 procent. V Česku je to 67 procent (jedná se o údaj o dospělé populaci, o lidech starších osmnácti let).

Video: Nemilosrdný admirál nechal naočkovat celé Portugalsko

„Teď jsou na řadě psi a kočky.“ Nemilosrdný admirál nechal proočkovat celé Portugalsko. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy