Praha - Uplácení v řádu miliard korun, které pravděpodobně ovlivňovalo prodej a pronájem letounů Gripen ve střední Evropě - včetně Česka - zůstane nepotrestáno. Švédská prokuratura v úterý zastavila vyšetřování - oficiálně pro nedostatek důkazů.
Manažeři konsorcia zbrojovek SAAB a BAE, které gripeny vyrábí, mohou slavit. Práce vyšetřovatelů končí, ačkoli o korupci existuje minimálně velmi silné podezření.
Podle zdrojů švédské televize SvT, která informaci přinesla jako první, stojí za skončením práce švédských vyšetřovatelů i jednání o beztrestnosti mezi zbrojovkou BAE na jedné straně a americkými a britskými úřady na straně druhé. Scénář dohody je jednoduchý, BAE zaplatí a britská a americká policie přestanou pátrat po důkazech o uplácení.
"Pokud ukončí práci na případu britská a americká protikorupční služba, je naše vyšetřování bezpředmětné. Nemáme šanci to sami někam dotáhnout," řekl televizi před časem šéf vyšetřovacího týmu prokurátor Christer van der Kwast.
Podrobnosti: Z korupce se vykoupíme, plánuje mocná zbrojovka |
Podle mluvčí SAAB Cecilie Schön Janssonové neudělala společnost cokoli nezákonného. "Rozhodnutí prokurátora to potvrdilo. Je zcela v souladu s tím, co říkáme po celou dobu," uvedla v reakci na van der Kwastův krok.
Jediný potrestaný? Rakouský lobbista
Právě britská protikorupční policie, která nyní zřejmě jedná se zbrojaři BAE, se ve vyšetřování aféry dostala nejdál. Podařilo se jí například získat interní fax, který přišel do firmy BAE od lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V něm jsou přímo rozepsány peníze na úplatky, které Mensdorff žádá pro politiky v Česku, Maďarsku a Rakousku.
Pro dvacet českých politiků chtěl spolupracovník BAE Mensdorff částku dosahující téměř tří miliard korun.
V České republice se o nákupu 24 letounů JAS 39 Gripen jednalo v roce 2002. Nakonec bylo čtrnáct letounů pronajato.
Právě na základě výsledků práce britské policie stane brzy Mensdorff před rakouským soudem. Vypadá to ale, že bude jediný. Ostatní zainteresovaní trestu uniknou.
Proti zbrojařům šel jeden policista
Vyšetřování bylo ve Švédsku ukončeno už jednou, pak se zdálo, že existují nové důkazy, ale výsledek je znovu nulový. Švédská média policii tvrdě kritizovala za liknavý přístup ke korupci při prodeji letounů Gripen.
Nepřehlédněte: Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy |
Na kauzu, jež z hlediska možné korupce byla největší od osmdesátých let, nasadila policie až podezřele málo sil. V týmu byl jediný mladý policista bez zkušeností s korupčním případem a jeden ekonomický analytik.
Zdroje seznámené s vyšetřováním tvrdí, že to není náhoda a v případu existovaly politické tlaky. Sám Kwast přiznal, že od nadřízených či různých vysoce postavených lidí několikrát během vyšetřování případu slyšel, ať postupuje opatrně, protože kauza "škodí byznysu".
Ani česká policie v kauze prodeje gripenů nezabodovala. Vyšetřování odložila s tím, že se sice uplácelo, ale neví se, kdo uplácel a koho.