Z korupce se vykoupíme, plánuje mocná zbrojovka BAE

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2009 9:35
Kauza nákupu českých gripenů tak bude zametena pod koberec
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: BAE Systems

Stockholm/Praha - Vysoká hra o miliardy má skončit bez vítězů a poražených.

Jde o korupci, z níž je podezřelá britská zbrojovka BAE Systems, která je v Česku známá díky plánovanému nákupu a následnému pronájmu stíhaček Gripen pro českou armádu.

V současnosti se jejími praktikami zabývají vyšetřovací týmy v osmi zemích světa. Podle informací švédské televize SvT to však brzy bude minulostí. BAE Systems se totiž snaží s úřady dvou nejdůležitějších států v rámci kauzy dohodnout na smírném řešení.

Jde o domácí britské úřady a americkou protikorupční službu.

"BAE je ochotna zaplatit odškodné a přiznat se k některým ne zcela čistým praktikám výměnou za beztrestnost," uvedly zdroje švédské televize. Jednání už probíhají.

Vyšetřování přitom zahrnuje obchody nejen v Česku ale také Maďarsku, Rakousku, Jihoafrické republice nebo Saúdské Arábii.

Celkově jde o zakázky za desítky miliard liber a úplatky vyjádřené v desítkách milionů, ba dokonce až jednotkách miliard téže měny.

V Česku se BAE "proslavila" kauzou plánovaného nákupů stíhaček Gripen. Ve zmíněné reportáži švédské televize je poprvé zveřejněn důkaz, že se při této transakci počítalo s úplatky. Její lobbista - rakouský hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly - měl žádat centrálu o "platby pro třetí strany" ve výši bezmála tří miliard korun.

Foto: Převzato z SvT
Nepřehlédněte:
Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Z obchodu nakonec sešlo a česká armáda si stroje pronajala.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My, co tady žijeme (STAN a KDU-ČSL) vypovědělo smlouvu s Prahou 1 sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy