"Hrají špinavou hru. Připravují se na útok." Svědectví z frontové linie na Ukrajině

Rádio Svobodná Evropa ČTK Rádio Svobodná Evropa, ČTK
8. 12. 2021 12:52
Ukrajinští vojáci na frontové linii u města Horlivka se připravují na hrozbu rozsáhlé vojenské ofenzivy ze strany Ruska. V posledních dnech tam slyšeli opakované výstřely od ruských jednotek. "Možná je ani neuvidíme, ale i tak na nás budou střílet a hrát špinavou hru," obává se ukrajinský voják. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa ze zákopů u Horlivky.
"Možná je ani neuvidíme, ale i tak na nás budou střílet a hrát špinavou hru," uvedl ukrajinský voják ze zákopů u města Horlivka. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Podle členů americké rozvědky Rusko plánuje možnou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině, která by mohla být zahájena již počátkem roku 2022 a jíž by se účastnilo odhadem 175 tisíc vojáků. Ruské plány podle něj počítají s přesunem 100 taktických skupin s obrněnými vozidly, dělostřelectvem a dalším vojenským vybavením k ukrajinským hranicím. Moskva informace amerických tajných služeb odmítla a obvinila Washington, že se snaží situaci vyostřit.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov již v pátek s odvoláním na informace ukrajinských zpravodajských služeb uvedl, že Rusko už shromáždilo u ukrajinských hranic více než 94 tisíc vojáků. Moskva tvrzení Kyjeva označila za nesmysl.

Americký prezident Joe Biden ujistil v úterním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že USA a jejich spojenci zareagují na případnou vojenskou eskalaci mezi Ruskem a Ukrajinou tvrdými ekonomickými a dalšími opatřeními. Biden v rozhovoru s Putinem dále zopakoval, že podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, vyzval k uvolnění napětí a návratu k diplomacii.

 

Právě se děje

Další zprávy