Svědectví lékaře po raketovém útoku v Sýrii: Byla to jatka

Zahraničí Lékaři bez hranic, Zahraničí
Aktualizováno 9. 6. 2015 15:19
Aktuálně.cz přináší unikátní výpověď ředitele jedné z nemocnic v provincii Idlíb, kterou pořídila mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic.
Následky náletu v syrské provincii Idlíb.
Následky náletu v syrské provincii Idlíb. | Foto: (c) MSF - supported hospital staff in Syria

Idlíb - Trvá už téměř pět let a zemřelo při ní přes 230 000 lidí. Podle nové zprávy Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) je mezi nimi přes 69 tisíc civilistů a nejméně 11 500 dětí.

Aktuální čísla zveřejnila v úterý v Londýně.

Více než třetinu z bezmála 23 milionů Syřanů navíc občanská válka v Sýrii vyhnala z domovů.

Boje přitom zdaleka nekončí, naopak. Aktuálně.cz přináší unikátní svědectví ředitele jedné z nemocnic v provincii Idlíb, které pořídila mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic.

Muž, jenž si kvůli bezpečnostnímu riziku přál zůstat v anonymitě, popisuje situaci po čtvrtečním raketovém útoku...

Kusy masa a roztrhaná těla

Na sklonku odpoledne nám nad hlavou kroužilo letadlo. Vyčkávali jsme. Zasáhne nás bombardování? Stanou se z nás čísla v anonymních statistikách mrtvých?

Asi ve tři odpoledne jsme uslyšeli ohlušující výbuch. Na nedaleké město dopadly tři rakety.

Vybuchly v přelidněné čtvrti, kde vedle sebe žijí zoufalí místní obyvatelé s mnoha Syřany vysídlenými z jiných částí země.

Činžovní domy a obchody se během pár minut zřítily, zůstaly po nich jen trosky. Všude ležela roztrhaná těla a kusy masa. Takhle vypadá opravdový masakr. Byla to jatka.

Je těžké popsat takovou totální destrukci. Mezi lidmi propukla hysterie: nejdřív mezi rodinami, které začaly hledat své blízké, potom mezi lidmi, co začali shánět sousedy, a nakonec mezi námi zdravotníky.

Jen pár minut po prvním úderu k nám dorazilo pět raněných. K nám - do nemocnice s dvanácti lůžky, která má jediný operační sál.

Přes sto raněných v nemocnici s dvanácti lůžky

Místo hlasů svolávajících věřící k modlitbě v mešitě bylo slyšet volání o pomoc. Lidé vyrazili hledat oběti útoku v troskách.

Příliv raněných neustával a nemocnice byla za chvíli přeplněná. Těla byla všude: na stolech, na chodbách, na podlaze. Podlaha byla celá od krve. Zdravotnický personál a dobrovolníci se proplétali mezi raněnými a dělali, co mohli.

Během pár hodin po náletu jsme přijali více než 100 raněných, spousta z nich byly děti. Ošetřit jsme mohli jen 80 pacientů, dalších 50 jsme museli poslat jinam. S naším vybavením jsme jejich zranění nedokázali ošetřit.

Léčbu jsme mohli poskytnout jen lidem zasaženým střepinami, pacientům s ortopedickými zraněními a těm, co potřebovali amputace.

Lékaři bez hranic v Sýrii

Sýrie - uprchlíci - Lékaři bez hranic

Na severu Sýrie je v současnosti v provozu šest zařízení Lékařů bez hranic. Týmy během čtyř let konfliktu vytvořily síť pro trvalou i jednorázovou podporu syrských lékařů napříč celou zemí. Lékaři bez hranic trvale podporují více než 50 provizorních zdravotnických zařízení, zejména v obležených oblastech.

Lékaře bez hranic lze podpořit ve veřejné sbírce, č. ú.: 111 333/2700

Další informace na www.lekari-bez-hranic.cz.

Bohužel jsme museli odmítat pacienty s neurologickými nebo žilními zraněními, protože nám k tomu chybělo vybavení nebo specializovaný personál, např. neurochirurgové. Ti jediní mohou v takových případech pomoci.

Odmítání pacientů silně dolehlo na náš lékařský tým, který už tak byl pod obrovským tlakem.

Došla krev

Jedna žena přišla a hledala svého syna. Podle jejího popisu jsme ho dokázali identifikovat, bohužel už ale mezi mrtvými. Matka se zhroutila v slzách a odmítala identifikovat tělo. Měl jsem jedinou možnost: přinést jí synovo tričko.

Tahle tragická chvíle trvala jen pár vteřin. Pomáhal jsem kolegům třídit a přesouvat pacienty. Snažili jsme se poskytnout pomoc nejdřív těm nejvážněji raněným. Všude sice byla krev, došly nám ale krevní konzervy - zásoby krve pro transfuze.

Lidé proto rychle darovali krev potřebným, přestože je vůbec neznali. Když se setmělo, nebylo už možné hledat přeživší v troskách. V příštích dnech budeme hledat aspoň mrtvá těla.

Jako lékařský tým máme jedinou možnost: doplnit naše zásoby, dát dohromady zbytky naděje a připravit se na další tragédii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy