Washington - Spojené státy za sebou mají první klíčové volby od znovuzvolení demokrata Baracka Obama prezidentem v roce 2012. A byť Obamova popularita strmě klesá, voliči se znovu přiklonili k levici. Demokraté porazili republikány v poměru 2:1.
Voliči ve třech státech - New Yorku, Virginii a New Jersey - vybírali své guvernéry, resp. starostu.
Z konkrétních výsledků si zapamatujte tyto dva:
New York bude mít po více než dvou desetiletích, kdy město, které nikdy nespí, řídila pravice, levicového starostu. Oblíbeného Michaela Bloomberga, který v čele New Yorku stál po tři volební období a znovu již kandidovat nemohl, nahradí Bill de Blasio. Ten zcela drtivě porazil svého republikánského rivala Joea Lhotu.
A druhý důležitý výsledek: Zřejmě nic a nikdo nemůže porazit republikánského suveréna Chrise Christieho. Těžkotonážní a hubatý politik, který patřil mezi horké favority ve vnitrostranických primárkách, v nichž se hledal soupeř pro Obamu, zcela jasně potvrdil svůj mandát guvernéra státu New Jersey.
Co znamená vítězství Christieho
Christie podle předběžných výsledků získal ve svém státě přes 60 procent hlasů. Jeho soupeřkou byla demokratka Barbara Buonová, která získala 38 procent.
Z průzkumů u volebních místností vyplývá, že Christieho podpořili nejen republikáni, ale i demokraté a především, což je klíčové, příslušníci menšin. "Je jasné, že teď může tvrdit, že je ten typ republikána, který dokáže získat hlasy demokratů a menšin," komentoval pro Reuters výsledek David Redlawsk z Rutgersovy univerzity.
CNN na svých webových stránkách rozebírá řeč, kterou v noci vítězný Christie pronesl. V komentáři nazvaném "Co znamená vítězství Christieho pro příští prezidentské volby" vyvozuje, že si zcela jasně řekl o prezidentskou kandidaturu pro rok 2016.
"Rozhodně to nebyla tradiční děkovná řeč. Bylo to v podstatě oznámení, že se s ním bude muset počítat," uvedl pro CNN republikánský stratég a veterán mnoha kampaní Alex Castellanos.
Co vlastně Christie řekl? Využil nedávných hádek zákonodárců, kteří nebyli s to dohodnout se na rozpočtu, v důsledku čehož zůstali dlouhé týdny státní zaměstnanci doma, a poukázal, že v jeho Jersey všechno funguje.
"Vím, že je teď Amerika deprimovaná. A že se zlobí na svou nefunkční vládu ve Washingtonu," začal Christie. "A najednou před sebou vidí New Jersey a říká si: 'Skutečně se tam děje to, co si myslím, že se děje? Skutečně tam drží lidé při sobě? Opravdu to tam funguje - afroameričané a hispánci, obyvatelé předměstí i center, zemědělci a učitelé?' Ano. My držíme při sobě. A každý, kdo se dnes dívá, by měl ode mě slyšet: Pro tento úřad je práce na prvním místě. A nepřestaneme pracovat, dokud své úkoly nesplníme," prohlásil Christie.
Bill de Blasio v New Yorku
Ve stejný den, kdy prestižní Gallupův insitut oznámil rekordní propad popularity amerického prezidenta, si jeho spolustraník sebral z ulic New Yorku snadné vítězství.
Zatímco s Obamovou politikou na počátku listopadu nesouhlasilo už 53 procent Američanů, de Blasio zvítězil podle předběžných výsledků drtivě. Získat měl 73 procent hlasů, republikán Lhota 24 procent.
BBC připomíná, že půjde o prvního demokratického starostu New Yorku od roku 1993. Někdejší spolupracovník Hillary Clintonové ze senátní kampaně z roku 2000 platí za jednoho z nejliberálnějších politiků, které Demokratická strana nabízí.
Do voleb šel s konceptem, který v podstatě odmítal skoro všechno, co prosazovali jeho předchůdci v křesle starosty: Především de Blasio slíbil zmírnění razance, s níž Bloomberg i Guiliani potírali kriminalitu ve městě.
Avizoval také, že zvýší daně bohatším a peníze rozdělí ve prospěch ostatních. To potvrdil i po volbách, kdy ve vítězném projevu řekl, že hodlá podporovat chudší vrstvy města tak, aby "žádný Newyorčan nezůstal opomenut.
Třetí z výsledků
Abyste měli zprávu kompletní: Ve třetích z guvernérských voleb, ve Virginii, nakonec těsně zvítězil Terry McAuliffe. V době, kdy bylo sečteno 98 procent hlasů, získal McAuliffe podle televize CNN 48 procent hlasů proti 46 procentům pro republikána Kena Cuccinelliho a už nemohl být předstižen.