Praha - Ačkoli pražský summit Evropské unie a Spojených států od počátku nesl nálepku "seznamovací" a jako takový neměl ambici hledat shodu v otázkách, kde dosud panuje nejednota, jeden takový problém přesto vyplul na povrch.
Jde o otázku členství Turecka v EU. Ankara v současnosti vede s Bruselem přístupové rozhovory, ty se však vlečou a podle mnohých hlasů je krajně nepravděpodobné, že by kdy mohly dospět k úspěšnému závěru. A to nejen kvůli tomu, že Turecko má stále velké mezery ve splňování kritérií členství.
Obama je pro
Americký prezident Barack Obama se na summitu, kde jinak převládala všeobecná shoda a optimismus ohledně budoucnosti transatlantických vztahů, vyslovil pro přijetí Turecka do EU.
"Spojené státy i Evropa musejí přistupovat k muslimům jako k našim přátelům, sousedům a partnerům v boji proti nespravedlnosti, netoleranci a násilí a snažit se vytvořit s nimi vztah, který by byl založen na vzájemném respektu a společných zájmech," zopakoval, respektive zvarioval nejprve jednu z tezí, kterou přednesl už ve svém inauguračním projevu v lednu.
"Posun směrem k tureckému členství v EU by byl důležitým signálem vašeho závazku vůči této agendě a zajistil by pokračování procesu ukotvování Turecka v Evropě," řekl Obama shromážděným lídrům sedmadvacítky.
Sarkozy je proti
To se ale nesetkalo s pochopením u francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jednoho z nejzarytějších odpůrců přijetí Turecka do EU.
"Vždy jsem byl proti jejich vstupu," řekl Sarkozy francouzským novinářům, kteří na summit přijeli. "Nic se na tom nezměnilo a domnívám se, že mohu říci, že naprostá většina členských států postoj Francie sdílí... Turecko je skvělá země, spojenec Evropy i USA a zůstane privilegovaným partnerem, má pozice (ohledně jeho členství v EU) se ale nezměnila a nezmění."
Barroso podporuje Obamu
Když byl ale na závěrečné tiskové konferenci dotázán na postoj EU k členství Turecka předseda Evropské komise José Manuel Barroso, mluvil úplně jinak než Sarkozy.
"Velice vítám jasné prohlášení prezidenta Obamy k této věci... Přístupové rozhovory s Tureckem byly zahájeny po jednomyslném rozhodnutí EU, všechny členské státy byly pro," zdůraznil.
Česká republika patří k zastáncům členství Turecka v EU. Debata na úrovni sedmadvacítky o této věci však stále probíhá.
Proti členství není jen Francie, ale například také Německo nebo Nizozemsko, které přitom dříve rovněž patřilo k zastáncům. Tento postoj se ale radikálně změnil po zamítavém výsledku nizozemského referenda o evropské ústavní smlouvě, které bylo údajně otázkou tureckého členství významně ovlivněno.