Summit G8: Putin chystá řeč. Vrátí Bushovi kritiku?

Blahoslav Hruška
6. 6. 2007 22:38
Politici začali zvolna, aktivisté zablokovali silnice
Merkelová chce přesvědčit Bushe, aby kývl na snížení emisí. Marná snaha, říkají kritici.
Merkelová chce přesvědčit Bushe, aby kývl na snížení emisí. Marná snaha, říkají kritici. | Foto: Reuters

Heiligendamm - Summit G8 na Baltu sice začíná teprve dnešní večeří, první velká kontroverze už ale zaměstnává politické analytiky.

Všichni netrpělivě čekají, zda ruský prezident Vladimir Putin vrátí nahrávku na smeč, kterou mu v Praze včera podal George Bush. Šéf Bílého domu totiž nejprve kritizoval Rusko za odklon od demokracie.

Vzápětí pak vzkázal Putinovi, ať se neobává chystaného protiraketového systému.

Nedávná hrozba ruského prezidenta Vladimira Putina, že ruské rakety mohou být zaměřeny na cíle v Evropě, pokud budou v Česku a Polsku vybudovány části amerického protiraketového štítu, však byla zřejmě pouze hypotetická.

Podle agentury Reuters to dnes na okraj summitu prohlásil jeden z Putinových mluvčích Dmitrij Peskov. Současně ale vyzval amerického prezidenta George Bushe, aby se "nestaral o demokracii v Rusku" a nezneužíval toto téma k vměšování do ruské vnitřní politiky.

O čem se jedná na Baltu
Autor fotografie: Aktuálně.cz

O čem se jedná na Baltu

  • klima: Německo představí ambiciózní plán na snížení emisí oxidu uhličitého o polovinu do roku 2050. Proti jsou zejména USA a Čína.
  • energetika: úspory a obnovitelné zdroje, těžba surovin
  • Afrika: pomoc černému kontinentu a oddlužení
  • Latinská Amerika: rozvoj vzájemného obchodu

Putin v minulosti chystaný radar v Brdech a rakety v Polsku ostře kritizoval jako nové závody ve zbrojení a hrozbu pro Rusko.

Debata o radaru je ale alespoň pro hostitelku summitu G8, německou kancléřku Angelu Merkelovou, na okraji zájmu. Pro Berlín je prvotní přimět USA a Čínu k závazku radikálně snížit emise oxidu uhličitého.

Blair: diskutovat můžeme. Realita je jinde

Po dnešním téměř dvouhodinovém rozhovoru s Bushem byla kancléřka lehce optimistická. "Existují dobré šance, že se dohodneme," řekla Merkelová novinářům.

Odstupující britský premiér Tony Blair ale příliš šancí k závaznému slibu nevidí. "Předně Amerika nepodepíše žádnou dohodu, která by nepočítala s Čínou. A Čína brání svůj průmyslový rozvoj. O tom můžeme diskutovat horem dolem, ale taková je realita," řekl Blair v rozhovoru pro deník The Guardian.

Zablokováno! Aktivisté slavili úspěch

Prvním úspěch summitu hospodářsky nejvyspělejší osmičky světa si tak připsali demonstranti. Těm se totiž podařilo dostat se až k přísně střežené bariéře a zablokovat přístupové cesty k lázeňskému komplexu, kde se summit koná.

Policie proti nim sice zpočátku použila vodní děla a slzný plyn, tisíce aktivistů proti globalizaci ale srocení obešly. "Šli jsme po louce a lesem, tam vodní děla nedostříkla," řekl jeden z demonstrantů televizi ZDF.

Novináři museli po vodě

Práci tak zkomplikovali především novinářům. Zatímco politiky organizátoři na Heiligendamm dopravili letecky, novináři zůstali odříznutí a k hotelu na pláži se museli přepravit po vodě.

 

Právě se děje

Další zprávy