Summit EU jede jako po másle, pochvalují si Češi

Dominik Jandl
12. 12. 2008 15:40
Jak vidí průběh bruselského summitu představitelé příští předsednické země?
Premiér České republiky Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu. Ten další už bude mít pod taktovkou právě český premiér
Premiér České republiky Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu. Ten další už bude mít pod taktovkou právě český premiér | Foto: Reuters

Brusel - Evropští státníci mají za sebou na summitu EU v Bruselu schválení dvou klíčových balíčků - ekonomického a ekologického.

K výsledkům jednání se již vyjádřili i zástupci České republiky, konkrétně premiér Mirek Topolánek, vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jejich hodnocení summitu se neliší od jiných, kteří průběh setkání hodnotí jako úspěšný a pozitivní. Jako hlavní úspěch vidí premiér Topolánek prosazení zvýhodnění východoevropských zemí při získávání emisních povolenek.

Česko je totiž jednou ze zemí, v níž velkou část vyrobené elektřiny produkují uhelné elektrárny. Balíček proto mohl mít za následek prudké zdražení elektrické energie.

Současný a budoucí předseda Rady EU Nicolas Sarkozy a Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu
Současný a budoucí předseda Rady EU Nicolas Sarkozy a Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu | Foto: Reuters

„Cenu povolenky neznáme, u nás to bude v řádu miliard ročně. Bude se to odvíjet od aktuálních cen," řekl k tématu na tiskové konferenci Alexandr Vondra.

Česká republika by tak mohla až 70 procent povolenek v roce 2013 získat zdarma.

Z uhelných elektráren pochází asi 60 procent veškeré elektřiny vyrobené na území Česka, v Polsku uhelné elektrárny dodávají na trh dokonce 90 procent veškeré elektřiny. Výrazný podíl uhlí na výrobě energie ale vykazují všechny nové členské země.

A právě těm klimatický balíček určil jako pomoc při splnění cílů levnější emisní povolenky i přímé finanční dotace.

Irsko je zpět na palubě Lisabonu

Dalším důležitým bodem, nad nímž se evropští politici v Bruselu dohodli, je podpora irské vládě při opakování referenda o Lisabonské smlouvě.

Podle vicepremiéra Vondry je Irsko
Podle vicepremiéra Vondry je Irsko | Foto: Ludvík Hradilek

Podle Vondry je díky tomu Irsko zpět na palubě. „Pokud by irští občané smlouvu odmítli i podruhé, bude se Evropská unie nadále řídit smlouvou z Nice," řekl vicepremiér.

Irsko by tak mělo druhé referendum uspořádat do listopadu příštího roku, kdy již Česká republika nebude Evropské unii předsedat.

Krize? Balíček využijeme pro automobilky

Dalším bodem, který se konkrétně týká Česka coby automobilové velmoci, byl ekonomický podpůrný balíček.

Podle premiéra Topolánka mají tuzemské automobilky velkou šanci dosáhnout na peníze z fondů určených na zmírnění dopadů finanční krize.

Například mladoboleslavská automobilka Škoda tak bude moci dosáhnout na "kompenzační" peníze z celkových dvou set miliard eur vyčleněných na zmírnění následků finanční krize.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy