reklama
 
 

Summit EU jede jako po másle, pochvalují si Češi

12. 12. 2008 15:40
Jak vidí průběh bruselského summitu představitelé příští předsednické země?

Brusel - Evropští státníci mají za sebou na summitu EU v Bruselu schválení dvou klíčových balíčků - ekonomického a ekologického.

K výsledkům jednání se již vyjádřili i zástupci České republiky, konkrétně premiér Mirek Topolánek, vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jejich hodnocení summitu se neliší od jiných, kteří průběh setkání hodnotí jako úspěšný a pozitivní. Jako hlavní úspěch vidí premiér Topolánek prosazení zvýhodnění východoevropských zemí při získávání emisních povolenek.

Česko je totiž jednou ze zemí, v níž velkou část vyrobené elektřiny produkují uhelné elektrárny. Balíček proto mohl mít za následek prudké zdražení elektrické energie.

„Cenu povolenky neznáme, u nás to bude v řádu miliard ročně. Bude se to odvíjet od aktuálních cen," řekl k tématu na tiskové konferenci Alexandr Vondra.

Česká republika by tak mohla až 70 procent povolenek v roce 2013 získat zdarma.

Z uhelných elektráren pochází asi 60 procent veškeré elektřiny vyrobené na území Česka, v Polsku uhelné elektrárny dodávají na trh dokonce 90 procent veškeré elektřiny. Výrazný podíl uhlí na výrobě energie ale vykazují všechny nové členské země.

A právě těm klimatický balíček určil jako pomoc při splnění cílů levnější emisní povolenky i přímé finanční dotace.

Irsko je zpět na palubě Lisabonu

Dalším důležitým bodem, nad nímž se evropští politici v Bruselu dohodli, je podpora irské vládě při opakování referenda o Lisabonské smlouvě.

Podle Vondry je díky tomu Irsko zpět na palubě. „Pokud by irští občané smlouvu odmítli i podruhé, bude se Evropská unie nadále řídit smlouvou z Nice," řekl vicepremiér.

Irsko by tak mělo druhé referendum uspořádat do listopadu příštího roku, kdy již Česká republika nebude Evropské unii předsedat.

Krize? Balíček využijeme pro automobilky

Dalším bodem, který se konkrétně týká Česka coby automobilové velmoci, byl ekonomický podpůrný balíček.

Podle premiéra Topolánka mají tuzemské automobilky velkou šanci dosáhnout na peníze z fondů určených na zmírnění dopadů finanční krize.

Například mladoboleslavská automobilka Škoda tak bude moci dosáhnout na "kompenzační" peníze z celkových dvou set miliard eur vyčleněných na zmírnění následků finanční krize.

autor: Dominik Jandl | 12. 12. 2008 15:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama