Summit EU na vlně shody: Unie má i protikrizový balíček

Dominik Jandl
12. 12. 2008 13:25
Na sanaci ekonomiky půjde 200 miliard eur, zhruba 1,5% celkového HDP Unie
Výsledek je dobrý kompromis, řekl britský premiér Brown. Na snímku s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem
Výsledek je dobrý kompromis, řekl britský premiér Brown. Na snímku s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem | Foto: Reuters

Brusel - Lídři Evropské unie schválili při jednáních na summitu v Bruselu ekonomický "stimulační balíček".

S odvoláním na britského premiéra Gordona Browna o tom informovala agentura Reuters.

"Dosáhli jsme ambiciózního podpůrného balíčku," oznámil Brown.

Poté potvrdil, že se jeho hodnota pohybuje okolo 1,5 procenta hrubého domácího produktu celé Evropské unie.

"Je to velmi solidní výsledek a zároveň dobrý základ, na němž se dá i nadále stavět," potvrdil jeho slova zdroj z Evropské komise, který o dosažení dohody Reuters zpravil ještě před britským premiérem.

Konkrétně pak podpůrný balíček dosáhne hodnoty 200 miliard eur, přičemž je zcela nutné zmínit, že je velmi úzce svázán s dalším balíčkem, který dnes pravděpodobně státníci na summitu přijmou.

Merkelová varovala před dluhy

Tím je balík energeticko-klimatický který podle posledních zpráv státníci rovněž přijali. Agentura Reuters o tom referovala krátce po třinácté hodině.

Českou republiku na summitu reprezentuje premiér Topolánek
Českou republiku na summitu reprezentuje premiér Topolánek | Foto: Reuters

Rozhovory o ekonomickém balíčku provázely vůbec největší rozepře, jež se na setkání odehrály. Německo totiž obvinilo Velkou Británii, že příliš rozhazuje, a že britská protikrizová strategie zemi příliš zadluží.

Podpůrný balíček je koncipován spíše jako doplněk k protikrizovým opatřením přijatým vládami jednotlivých členských států.

Německo totiž spíše než konkrétní výdaje a upravování úrokových sazeb propagovalo méně výrazné kroky.

Německá kancléřka Angela Merkelová brojila proti "velkým finančním injekcím", hlavně pak proti snižování úrokových sazeb, což odůvodnila přílišným zadlužením příštích generací.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii, kterou prosazovala Česká republika.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy