Summit EU na vlně shody: Unie má i protikrizový balíček

Dominik Jandl
12. 12. 2008 13:25
Na sanaci ekonomiky půjde 200 miliard eur, zhruba 1,5% celkového HDP Unie
Výsledek je dobrý kompromis, řekl britský premiér Brown. Na snímku s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem
Výsledek je dobrý kompromis, řekl britský premiér Brown. Na snímku s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem | Foto: Reuters

Brusel - Lídři Evropské unie schválili při jednáních na summitu v Bruselu ekonomický "stimulační balíček".

S odvoláním na britského premiéra Gordona Browna o tom informovala agentura Reuters.

"Dosáhli jsme ambiciózního podpůrného balíčku," oznámil Brown.

Poté potvrdil, že se jeho hodnota pohybuje okolo 1,5 procenta hrubého domácího produktu celé Evropské unie.

"Je to velmi solidní výsledek a zároveň dobrý základ, na němž se dá i nadále stavět," potvrdil jeho slova zdroj z Evropské komise, který o dosažení dohody Reuters zpravil ještě před britským premiérem.

Konkrétně pak podpůrný balíček dosáhne hodnoty 200 miliard eur, přičemž je zcela nutné zmínit, že je velmi úzce svázán s dalším balíčkem, který dnes pravděpodobně státníci na summitu přijmou.

Merkelová varovala před dluhy

Tím je balík energeticko-klimatický který podle posledních zpráv státníci rovněž přijali. Agentura Reuters o tom referovala krátce po třinácté hodině.

Českou republiku na summitu reprezentuje premiér Topolánek
Českou republiku na summitu reprezentuje premiér Topolánek | Foto: Reuters

Rozhovory o ekonomickém balíčku provázely vůbec největší rozepře, jež se na setkání odehrály. Německo totiž obvinilo Velkou Británii, že příliš rozhazuje, a že britská protikrizová strategie zemi příliš zadluží.

Podpůrný balíček je koncipován spíše jako doplněk k protikrizovým opatřením přijatým vládami jednotlivých členských států.

Německo totiž spíše než konkrétní výdaje a upravování úrokových sazeb propagovalo méně výrazné kroky.

Německá kancléřka Angela Merkelová brojila proti "velkým finančním injekcím", hlavně pak proti snižování úrokových sazeb, což odůvodnila přílišným zadlužením příštích generací.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy