Kyjev - Při soudním procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou přibývá silných slov a emocí v soudní síni.
Předseda soudu Rodion Kirejev ve středu Tymošenkovou vykázal ze sálu poté, co jej označila za netvora a loutku současného prezidenta Viktora Janukovyče. Soudce také zakázal přenášet přelíčení živě v televizi.
Bývalé premiérce a vůdkyni oranžové revoluce z roku 2004 hrozí vězení za to, že podle obžaloby podepsala před dvěma lety novou smlouvu s Ruskem o dodávkách zemního plynu, která je pro Ukrajinu nevýhodná. A učinila tak bez toho, aniž by to konzultovala s vládou.
Ukrajinská zpravodajská služba SBU navíc chystá další obvinění. Ještě z dob, než Tymošenková vstoupila do vysoké politiky.
V letech 1996 až 1997 podle SBU připravila stát o více než 400 milionů dolarů v době, kdy šéfovala firmě Sjednocené energetické systémy Ukrajiny, která zprostředkovávala dodávky ruského a středoasijského plynu ukrajinským podnikům a domácnostem.
Tymošenková reagovala na nová obvinění podle očekávání odmítavě. Podle ní vyšetřovatelé pracují s podvrženými důkazy a dokumenty.
"Teď už mne zbývá ještě obvinit z toho, že jsem pomáhala Mongolům při invazi do Ruska a na Ukrajinu," řekla sarkasticky (postupné mongolské dobývání začalo v roce 1223 ještě za Čingischánova života bitvou na řece Kalce, nedaleko dnešního Doněcka na východní Ukrajině - pozn. red.).
Tymošenková se s Janukovyčem střetla v únoru 2010 v prezidentských volbách. Janukovyč vyhrál a podle opozice se nyní mstí všem protagonistům oranžové revoluce. Za to, že ho připravili o prezidentský úřad už v roce 2004, kdy ústavní soud jeho vítězství anuloval a nařídil opakování voleb, ze kterých vyšel vítězně Viktor Juščenko.
Janukovyč to popírá. Podle svých slov jen bojuje s korupcí, padni komu padni. Evropská unie však o tom má pochybnosti a pohrozila Kyjevu zhoršením vztahů, pokud zjistí, že je justice zneužívána k vyřizování politických účtů.
Na pozadí sledovaného procesu se chystá ukrajinský parlament hlasovat o zvýšení věkové hranice ukrajinských žen pro odchod do penze. Hranice se má zvýšit ze současných pětapadesáti let na šedesát.
Odbory i opozice vedená Tymošenkovou protestují. "Je to likvidace posledních zbytků lidských práv," citovala expremiérku agentura Unian. Poslanec z její strany Andrej Pavlovskij označil zákon za "penzijní genocidu."
Posunutí hranice pro odchod do důchodu si Mezinárodní měnový fond stanovil jako podmínku pro udělení finanční pomoci Ukrajině.