Súdán je jedinou zemí, která se o předsednictví přihlásila. Podle agentury Reuters se však pět států postavilo proti jeho snaze.
"Súdán se v roce 2007 stane předsedající zemí Africké Unie," prohlásil sebevědomě mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Jamal Ibrahim.
Odpůrci namítají, že súdánské předsednictví by poškodilo Afriku i Africkou unii (AU) a mohlo by zhatit snahy o mírovou dohodu v Dárfúru.
Povstalci chtějí přerušit mírová jednání
Kritici odmítají, aby Africké unii předsedala země, která má sama problémy s udržením míru a dodržováním lidských práv. V jihosúdánské provincii Dárfúr pomáhá udržovat příměří sedm tisíc vojáků mírových jednotek Africké unie.
V Dárfúru bylo v posledních třech letech zabito více než 200 tisíc lidí a dva miliony obyvatel musely opustit své domovy.
Dárfúrští povstalci už oznámili, že pokud Súdán do čela AU nastoupí, zablokují mírová jednání, která probíhají pod patronátem samotné Africké unie v Nigérii.
Súdán uvažuje o stažení
"Ohledně kandidatury Súdánu evidentně nepanuje shoda, proto by bylo nejlepší vše nějak diplomaticky vyřešit," řekl Mohamed Íbn Chambas, výkonný tajemník Západoafrického hospodářského společenství.
Súdán však tvrdí, že jeho snahu nastoupit do čela AU po Nigérii podporuje dvanáct severo a východoafrických zemí. Chartúm svou kandidaturu podpořil agresivní propagační kampaní na přípravných schůzkách a původně se nehodlal předsednictví vzdát.
Jeho diplomaté však včera prohlásili, že zvažují stažení kandidatury. V předsednickém křesle by tak mohla pokračovat i v příštím roce Nigérie.
Spor zastínil důležité otázky
Spor o předsednictví narušil původní program dvoudenního summitu, kterým je vzdělání a kultura. Na programu setkání v súdánském hlavním městě byly také otázky lidských práv včetně návrhu na jmenování soudců Afrického soudu pro lidská práva.
Šéfové afrických států také měli rozhodnout o vydání bývalého čadského vůdce Hissena Habra z exilu v Senegalu do Belgie, kde by se měl zodpovídat ze zločinů proti lidskosti spáchaných mezi roky 1982 a 1990.