Žák zabil učitele kvůli známce, školu zachránil otec

Zahraničí Jiří Just Zahraničí, Jiří Just
3. 2. 2014 19:01
Útok na předměstí Moskvy nepřežili policista a učitel. Střílel žák 11. třídy
Evakuace dětí ze školy, kde se střílelo.
Evakuace dětí ze školy, kde se střílelo. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ozbrojený útočník střílel ve škole na severním předměstí Moskvy. Zabil dva lidi - policistu a učitele, píší agentury RIA Novosti a Interfax.

Nejméně jednoho dalšího policistu zranil.

"Střílel žák 11. ročníku Sergej Gordějev," napsal deník Kommersant. Do školy vtrhl se dvěma zbraněmi - kalašnikovem Sajga a malorážkou. Obě patří jeho otci.

Kommersant píše i o motivu útočníka: Střelbu vyvolal spor mezi dvaatřicetiletým učitelem zeměpisu Nikolajem Kirillovem a jeho žákem Gordějevem o známky.

Střelec prý usiloval o získání "zlaté medaile" (vyznamenání) a pedagog mu v tom měl bránit.

Střelec v Ruské škole
Střelec v Ruské škole | Video: youtube.com

Ruský prezident Vladimir Putin označil událost za tragédii. Podle něj je nutné, aby se výchova nové generace dětí zaměřila více na kulturu a aby hodnoty jako divadlo či hudba neupadaly. "Kdybychom postupovali správně, pak by se tragédie, jako je tato v Moskvě, nestala," řekl ruský prezident.

Děti jako rukojmí

"Podle našich údajů byl Sergej Gordějev premiant. Pravděpodobně u něj došlo k nějakému emocionálnímu kolapsu," uvedl tiskový mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Střelec vzal jako rukojmí žáky, kteří se učili v přízemí v učebně biologie, a učitele, jenž kromě zeměpisu vyučoval právě i biologii.

Učitele zastřelil z civilní verze kalašnikova Sajga.

Podle ruského ministerstva vnitra už zásahová jednotka útočníka "neutralizovala" a odvezla. Je naživu, upřesňuje server Lifenews.

Mladík původně zadržoval 24 patnáctiletých žáků.

Otec v neprůstřelné vestě

Původní zprávy tvrdily, že útočil otec jednoho z žáků školy. Jak se později ukázalo, šlo o záměnu.

Prefektura Severovýchodního administrativního okresu Moskvy oznámila, že složit zbraně a vzdát se střelce přesvědčil jeho otec.

Jak uvedl šéf moskevské policie Anatolij Jakunin, celá operace trvala přibližně hodinu.

"Otec nejdříve patnáct minut po telefonu přesvědčoval střelce, aby propustil spolužáky a vzdal se. Policisté poté muže oblékli do neprůstřelné vesty a zavedli do třídy, kde jeho syn držel rukojmí," řekl Jakunin.

"Rozhovor trval asi půl hodiny, žák následně umožnil školákům odejít. Když zůstali sami, zásahová jednotka se připravila k útoku a mladíka zatkla."

Školák v budově nejprve fyzicky napadl hlídače, tomu se však podařilo přivolat policejní hlídku. Po příjezdu policie začal střílet.

 

Právě se děje

před 40 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy