Bangui - Nejméně 23 mrtvých a 64 zraněných si vyžádaly prudké boje, které se ve čtvrtek časně ráno rozhořely v hlavním městě Středoafrické republiky (SAR) Bangui.
Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o nejtěžší ozbrojené střety za poslední měsíce mezi bývalými povstalci, kteří se v březnu násilím chopili moci, a stoupenci svrženého prezidenta Françoise Bozizého.
OSN do SAR?
Nové boje propukly v den, kdy má Rada bezpečnosti OSN hlasovat o rezoluci, jež by umožnila posílení afrických mírových jednotek v zemi a vyslání dalších francouzských vojáků na jejich podporu.
Středoafrickou republiku od jarního převratu sužuje nejen bezpečnostní, ale i humanitární krize a situace se rychle zhoršuje.
Francie už má více než 600 vojáků na letišti v Bangui a podle jejího ministra zahraničí Laurenta Fabiuse k nim po schválení rezoluce RB OSN přibude dalších zhruba 1200.
Africké mírové síly by podle AFP mělo tvořit 3600 vojáků, ale nyní je jich jen 2500. Pocházejí z Čadu, Gabonu a Kamerunu a jsou špatně vyzbrojeni.
Liduprázdné ulice
Agentura AFP s odvoláním na vyššího důstojníka mezinárodních afrických sil napsala, že střelba a exploze propukly poté, co bývalí povstalci z aliance Séléka, kteří jsou nyní příslušníky bezpečnostních složek, zjistili, že do banguiské čtvrti blízko letiště pronikají členové milicí antibalaka, nepřátelských pučistickému režimu.
Palba a detonace se později rozšířily do více čtvrtí středoafrické metropole. Boje jsou podle AFP stále patrné, i když se jejich intenzita poněkud zmírnila. Obyvatelstvo v panice uprchlo z ulic a centrum města je liduprázdné.
Vůdce bývalých převážně muslimských povstalců Michel Djotodia, který se po převratu prohlásil prezidentem, po uchopení moci hnutí Séléka rozpustil, ale stále nemá pod kontrolou jeho bojovníky, z nichž mnozí pocházejí z Čadu a Súdánu.
Kvůli násilí, jehož se dopouštějí, proti nim povstaly převážně křesťanské skupiny místní domobrany známé jako antibalaka.