New York - Zástupci černošské komunity v neděli protestovali v newyorské čtvrti Harlem, aby tak podpořili guinejskou pokojskou, která obvinila francouzského politika Dominiqua Strauss-Kahna z pokusu o znásilnění.
Skupina, v níž byli zákonodárci a zástupci náboženských organizací i ochránci práv žen, žádá prokuraturu, aby proces nezastavovala.
Další soudní jednání je naplánováno na 18. července, ale americká média spekulují o možném stažení obžaloby z důvodu nedůvěryhodnosti žalující strany. Ukázalo se totiž, že žena pod přísahou lhala.
Tvrdí, že se ji Strauss-Kahn pokusil znásilnit v newyorského hotelu, kde byl ubytován, a přinutil ji k orálnímu sexu. Strauss-Kahn trvá na své nevině. Byl už propuštěn z domácího vězení v New Yorku, ale nesmí opustit USA.
Strauss-Kahn u soudu:
Bouře proti prokurátorovi
Vlivní černoši, kteří se sešli v Harlemu, se obrátili na prokurátora a vyzvali ho, aby pokračoval v práci. "Chceme, aby dal oběti možnost svědčit u soudu," řekl člen Senátu státu New York Bill Perkins. Prokurátor Cyrus Vance chce podle něj ustoupit od obžaloby, což prý "zbaví odvahy oběti" podobných činů.
Pro pokračování procesu se už minulý týden vyslovilo několik organizací a spolků, mezi nimi i policejní organizace, která si říká 100 černošských policistů, kteří se starají. Minulou středu její zástupci požádali o to, aby byl Vance z kauzy odvolán, protože se prý účastní kampaně, v níž je oběť pomlouvána.
Také obhájce pokojské Kenneth Thompson, který je rovněž černoch, žádal o odvolání prokurátora z případu.
Strauss-Kahn kvůli aféře odstoupil z funkce šéfa Mezinárodního měnového fondu a přišel o šanci kandidovat za Socialistickou stranu v prezidentských volbách, v nichž se mu dávaly velké šance na vítězství.
Ve Francii je vyšetřován za další pokus o znásilnění. Obvinila ho z něj spisovatelka Tristane Banonová. Strauss-Kahn na ni údajně zaútočil v roce 2003.