"Hříšník" Strauss-Kahn čelí ve Francii další žalobě

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
5. 7. 2011 21:55
Obvinění v USA bude naopak podle všeho zproštěn
Foto: Reuters

New York - Přišel o místo i dobrou pověst. Od poloviny května, kdy ho pokojská luxusního newyorského hotelu Sofitel obvinila ze znásilnění, se z možná budoucího prezidenta Francie Dominiqua Strauss-Kahnovi stal člověk, kterým opovrhuje celý svět.

Zdá se, že americký případ se vyvíjí ve Francouzův prospěch. Nová kopmlikace se naopak objevila ve Francii.

Francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová na něj v úterý podala žalobu pro pokus o znásilnění z roku 2002. Odvahu ji k tomu prý dodal právě současný newyorský případ.

Ten ale podle všech indicií míří do ztracena. Deník The New York Post s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že obvinění Strauss-Kahna budou zanedlouhlo stažena. Podle listu se tak stane nejpozději na soudním jednání za dva týdny.

"Všichni víme, že případ není udržitelný," řekl zdroj blízký vyšetřování.

Ač Strauss-Kahnovi svitla naděje na osvobození, naděje, že se stane příštím francouzským prezidentem slábne. Socialisté totiž musí uvézt jméno svého kandidáta pro volební klání už třináctého července.

Domácí vězení v pátek skončilo

Newyorský soud už v pátek bankéře propustil z domácího vězení a vrátil mu i kauci. Zatím ale Strauss-Kahn nesmí opustit Spojené státy. 

Žalobci nejdřív tvrdili, že mají proti Dominique Strauss-Kahnovi, kdysi mocnému šéfu Mezinárodního měnového fondu, řadu nezvratných důkazů. Teď se karta obrací. Klíčový důkaz totiž padá - podle zpráv, které zveřejnila americká média, začíná prokuratura pochybovat o korunní svědkyni.

Údajně znásilněná pokojská podle listu New York Times a televize CNN několikrát lhala.

"Jde o dramatický obrat," uvedla agentura Reuters už dříve. "Žaloba se tak může už brzy sesypat jako domeček z karet."

První z řady lží

Dvaatřicetiletá žena, jejíž totožnost úřady s ohledem na vyšetřování tají, přišla do Spojených států před devíti lety ze západoafrické Guineje.

Poprvé ji úředníci přistihli při lži v souvislosti s žádostí o azyl.

Vyšetřovatelům kauzy "DSK" pokojská při výslechu tvrdila, že v ní stojí, jak byla už v minulosti znásilněna. Nic takového ale v její žádosti o azyl v USA uvedeno není.

Krom toho existují indície, že je napojena na obchod s drogami a praní špinavých peněz.

Kontakt s podsvětím

Deník New York Times s odvoláním na zdroje z justice tvrdí: Vyšetřovatelé mají k dispozici odposlech, který dokládá kontakty pokojské s podsvětím.

Krátce poté, co ji měl Dominique Strauss-Kahn znásilnit, žena telefonovala s uvězněným mužem. Mimo jiné se ptala, co dostane za to, když bude obvinění Strauss-Kahna "dál rozvádět".

Vězeň, kterému volala, je za mřížemi kvůli tomu, že u něj policie našla 200 kilogramů marihuany.

Společně s dalšími patří k lidem, kteří pokojské během uplynulých dvou let převedli na konto 200 000 dolarů.

"Od začátku všechno špatně"

"Její věrohodnost je zpochybněna," tvrdí o korunní svědkyni osoba detailně obeznámená s celým případem.

Další z lidí, kteří jsou do vyšetřování zapojeni, podle agentury Reuters uvádí: "Skoro všechno, co se o této paní napsalo, bylo od začátku špatně. Ale nikdo se neobtěžoval to zkoumat, nikdo nechtěl ničemu jinému věřit."

Dominique Strauss-Kahn seděl v přísném - a pro něj velmi nákladném - domácím vězení.

Zatčen byl už čtyři hodiny po domnělém znásilnění, a to v kabině první třídy v letadle mířícím do Paříže.

Poté, co jako kauci složil 6 000 000 dolarů, ho převezli do jeho pronajatého domu na newyorském Manhattanu. U dveří hlídala policie, na noze měl elektronický náramek.

Vězení za 250 tisíc dolarů

Krom toho, že nesměl ven, musel někdejší bankéř platit i enormní náklady s domácím vězením spojené. Za nájem to dělá 50 000 dolarů měsíčně, za kamery a hlídání dalších 200 000 dolarů.

Pokojská při výslechu uvedla, že ji 14. května Dominique Strauss-Kahn přepadl nahý ve svém hotelovém pokoji a donutil k orálnímu sexu.

To, že k sexu mezi pokojskou a finančníkem došlo, Strauss-Kahnovi právníci nepopírají.

Na oblečení pokojské se ostatně našlo bankéřovo sperma. Nešlo však o znásilnění, opakuje od začátku Strauss-Kahn.

Jak kauza nakonec dopadne, není jasné. Pokud by ale žaloba kvůli zpochybnění klíčové svědkyně skutečně "spadla pod stůl", mohlo by to mít zásadní dopad na politické dění ve Francii.

Neprávem obviněný Dominique Strauss-Kahn - pokud se jeho nevina prokáže - by mohl hodně pomoci rozložené francouzské levici.

Vyloučeno není ani to, že se dosud opovrhovaný "DSK" v roce 2012 přece jen stane vyzyvatelem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v boji o Elysejský palác.

 

Právě se děje

Další zprávy