Paříž - Francouzská policie podle agentury AFP podrobila osobní konfrontaci bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna a novinářku Tristane Banonovou, která ho obvinila, že se ji v roce 2003 pokusil znásilnit. Konfrontace prý trvala dvě a půl hodiny a žádný z jejích protagonistů se poté k průběhu nevyjádřil.
"Strauss-Kahn setrval na svém postoji a ona taky," prohlásil po konfrontaci bez dalšího upřesnění advokát někdejšího šéfa MMF Henri Leclerc.
"Podobná konfrontace je celkem klasickou metodou v situaci, kdy si dvě verze protiřečí," citovala AFP zdroj z policie, která v rámci předběžného vyšetřování vyslechla dvacítku svědků a má v příštích dnech předat zprávu se závěry tohoto vyšetřování prokuratuře.
Nyní 32letá novinářka podala na Strausse-Kahna začátkem července trestní oznámení, ve kterém obvinila 62letého politika, že se ji pokusil znásilnit při jednom profesionálním rozhovoru v pařížském bytu v únoru 2003. Ubránila se prý rvačkou. Strauss-Kahn prý při výslechu na policii 12. září připustil, že Banonové "dělal návrhy", ale odmítl, že by mezi nimi došlo k nějakému násilí, a její slova označil za smyšlenky.
"Chtěla bych, aby stál přede mnou a řekl mi přímo do očí, že se jedná o smyšlená fakta. To bych ho chtěla vidět, jak mi to řekne," řekla minulý týden Banonová. Zdůraznila, že pokud prokuratura se nyní rozhodne případ odložit pro nedostatek důkazů, využije možnosti vznést jiný typ žaloby, při které by byl případem automaticky pověřen vyšetřující soudce.
"Případ zjevně potrvá dlouho," připustil zdroj blízký vyšetřování.
Jedná se v krátké době o další podobnou kauzu pro Strausse-Kahna, kterého v květnu v New Yorku obvinila pokojská, že ji v hotelovém pokoji napadl a přinutil k orálnímu sexu. Tehdejší šéf MMF byl kvůli obvinění zadržen na newyorském letišti, strávil týden ve vazební věznici a šest týdnů v domácím vězení. Prokurátor a soud nakonec dospěli k názoru, že muže nelze postavit před soud, protože výpověď pokojské je nevěrohodná, a francouzskému levicovému politikovi povolili návrat do Francie.
Strauss-Kahn byl před vypuknutím aféry považován za jednoho z favoritů pro prezidentské volby, které se ve Francii uskuteční příští rok, skandál ho ale o šanci kandidovat připravil. Po uvalení vazby se také vzdal křesla v čele MMF s odůvodněním, že se musí plně soustředit na očištění svého jména.