Soud spustil vyšetřování šéfky MMF Lagardeové

Zahraničí Zahraničí
4. 8. 2011 15:17
Francouzka čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele
Lagardeová se podle svých kritiků dopustila zneužití pravomoci veřejného činitele.
Lagardeová se podle svých kritiků dopustila zneužití pravomoci veřejného činitele. | Foto: Reuters

Paříž - Nová šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF), Francouzka Christine Lagardeová, je ve funkci teprve měsíc a už musí řešit problém. Francouzská justice ji začala vyšetřovat kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Dopustit se ho měla ještě v době, kdy byla francouzskou ministryní hospodářství a financí.

Lagardeová čelí obvinění, že neoprávněně odsouhlasila vyplacení 285 milionů eur coby mimosoudní vyrovnání pro podnikatele Bernarda Tapieho, dlouholetého přítele prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Právník Lagardeové Yves Repiquet okamžitě sdělil v oficiálním prohlášení pro média, že aféra by podle jeho názoru neměla nijak ovlivnit výkon funkce výkonné ředitelky MMF.

Té se Lagardeová chopila v souvislosti s vyšetřováním šéfa fondu Dominiqua Strauss-Kahna, který se nyní zpovídá americké policii kvůli obvinění ze znásilnění, jež proti němu vznesla pokojská jednoho newyorského hotelu.

Případem Lagardeové se bude zabývat Justiční tribunál republiky, který má ve Francii na starosti kauzy, do nichž jsou zapleteni vládní ministři, ať již současní, či bývalí.

Soud někdejší ministryni vytýká, že spor týkající se prodeje společnosti Adidas uskutečněný v roce 1993 přes tehdy státní banku Crédit lyonnais Lagarderová řešila arbitráží a nikoliv soudní cestou.

Nynější výkonná ředitelka MMF měla navíc podle předsedy kasačního soudu vědět o tom, že někteří členové arbitrážní komise rozhodnou za všech okolností ve prospěch Tapieho.

Pokud bude Lagardeová shledána vinnou, hrozí jí až pět let vězení a pokuta 75 tisíc eur. Soudní proces se podle právních expertů ovšem může táhnout i několik let.  

 

Právě se děje

před 4 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 31 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy