Soud spustil vyšetřování šéfky MMF Lagardeové

Zahraničí Zahraničí
4. 8. 2011 15:17
Francouzka čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele
Lagardeová se podle svých kritiků dopustila zneužití pravomoci veřejného činitele.
Lagardeová se podle svých kritiků dopustila zneužití pravomoci veřejného činitele. | Foto: Reuters

Paříž - Nová šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF), Francouzka Christine Lagardeová, je ve funkci teprve měsíc a už musí řešit problém. Francouzská justice ji začala vyšetřovat kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Dopustit se ho měla ještě v době, kdy byla francouzskou ministryní hospodářství a financí.

Lagardeová čelí obvinění, že neoprávněně odsouhlasila vyplacení 285 milionů eur coby mimosoudní vyrovnání pro podnikatele Bernarda Tapieho, dlouholetého přítele prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Právník Lagardeové Yves Repiquet okamžitě sdělil v oficiálním prohlášení pro média, že aféra by podle jeho názoru neměla nijak ovlivnit výkon funkce výkonné ředitelky MMF.

Té se Lagardeová chopila v souvislosti s vyšetřováním šéfa fondu Dominiqua Strauss-Kahna, který se nyní zpovídá americké policii kvůli obvinění ze znásilnění, jež proti němu vznesla pokojská jednoho newyorského hotelu.

Případem Lagardeové se bude zabývat Justiční tribunál republiky, který má ve Francii na starosti kauzy, do nichž jsou zapleteni vládní ministři, ať již současní, či bývalí.

Soud někdejší ministryni vytýká, že spor týkající se prodeje společnosti Adidas uskutečněný v roce 1993 přes tehdy státní banku Crédit lyonnais Lagarderová řešila arbitráží a nikoliv soudní cestou.

Nynější výkonná ředitelka MMF měla navíc podle předsedy kasačního soudu vědět o tom, že někteří členové arbitrážní komise rozhodnou za všech okolností ve prospěch Tapieho.

Pokud bude Lagardeová shledána vinnou, hrozí jí až pět let vězení a pokuta 75 tisíc eur. Soudní proces se podle právních expertů ovšem může táhnout i několik let.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy