DSK vůbec poprvé o sexu s pokojskou: Byl to zkrat

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 9. 2011 11:45
K sexu s pokojskou se DSK nepřímo přiznal, rozhodně jí ale prý k ničemu nenutil
Násilí DSK jednoznačně odmítá, co se přesně v pokoji stalo, ale nevysvětlil.
Násilí DSK jednoznačně odmítá, co se přesně v pokoji stalo, ale nevysvětlil. | Foto: Reuters

Paříž - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu(MMF) Dominique Strauss-Kahn se omluvil za "morální chybu", na jejímž základě byl v květnu obviněn ze znásilnění pokojské v newyorkském hotelu.

Vůbec poprvé se tak v rozhovoru pro francouzskou televizi TF1 vyjádřil k incidentu, který ho připravil o post předsedy MMF i o možnost kandidovat na francouzského prezidenta.

"Nebylo to jen nevhodné, bylo to mnohem horší. Šlo o chybu - zkrat, který zasáhl mou ženu, mé děti, přátelé, ale také všechny obyvatele Francie, kteří věřili, že přinesu změnu," řekl dvaašedesátiletý ekonom a socialistický politik v úvodu rozhovoru.

Strauss-Kahn tedy nepřímo potvrdil, že s pokojskou Nafissatou Diallovou měl pohlavní styk, ale odmítl, že by se dopustil jakéhokoliv násilí. To samé od začátku tvrdili i jeho obhájci.

Diallová Strausse-Kahna obvinila, že ji v pokoji neurvale sexuálně napadl a přinutil k orálnímu sexu.

Ten to ale popírá. Za obviněním je podle něj třeba hledat finanční motiv. Pokojská prý lhala pro peníze a o tom, že nešlo o znásilnění, svědčí mimo jiné to, že lékaři nenašli na jejím těle žádné známky násilí.

"Neexistuje žádný důkaz. Nic, co by mě usvědčovalo. Kdyby přetrvávalo sebemenší podezření, soud by začal," řekl Strauss-Kahn francouzské televizi.

Enormní zájem médií, která ho po vznesení obvinění sledovala na každém kroku, byl podle Dominiqua Strausse-Kahna ponižující. Stejně jako postup americké policie, jež ho nutila pózovat před fotografy s pouty na rukou.

Socialistický politik rovněž naznačil, že se mohlo jednat spiknutí. "Že by to byla past? To je možné. Komplot? Uvidíme," řekl, aniž by svá podezření jakkoliv rozvedl.

Zvrat v případu

Zpočátku se zdálo, že se případ z pohledu bývalého šéfa MMF, který rezignoval pouhých několik dní po vznesení obvinění, vůbec nevyvíjí dobře. Na šatech pokojské bylo objeveno jeho DNA a vše tedy nasvědčovalo tomu, že pokojská mluví pravdu.

Obhajobě se ale v srpnu podařilo dvaatřicetiletou ženu původem z Guineje zdiskreditovat. Celá obžaloba byla na její výpovědi postavena a v okamžiku, kdy se jediná svědkyně stala nevěrohodnou, se sesypala jako domeček z karet.

Advokáti prokázali, že Nafissata Diallová opakovaně lhala o své minulosti a po údajném znásilnění se spojila se známým ve vězení a konzultovala jak obvinění šéfa měnového fondu co nejlépe zúročit.

Prokuratura v reakci na to všechna obvinění stáhla a to ještě před tím, než případ dospěl k hlavnímu líčení.

Pokojská nicméně podle očekávání podala ještě civilní žalobu a pravděpodobně se bude snažit vysoudit z někdejšího nejmocnějšího finančníka planety odškodné nebo získat peníze prostřednictvím mimosoudního vyrovnání.

Na dotaz moderátorky, zda bude s právníky pokojské vyjednávat o mimosoudním vyrovnání občanského sporu, finančník odpověděl, že rozhodně ne.

Advokáti chtějí, aby 62letý Strauss-Kahn vysvětlil, jak pokojskou, kterou nikdy před tím neviděl a (překvapil v pokoji) během několika minut svedl.

Kromě toho Dominique Strauss-Kahn čelí obvinění ze sexuálního obtěžování i ve Francii. Trestní oznámení na něj podala novinářka Tristane Banonová, jde o událost z roku 2003.

Otázky kladla kamarádka Strauss-Kahnovy ženy

Na závěr ještě DSK, jak mu ve Francii přezdívají, vysekl poklonu své ženě, poděkoval jí za podporu a potvrdil, že se v roce 2012 nechystá usilovat o důvěru voličů v prezidentských volbách.

Do Francie se Strauss-Kahn vrátil na začátku září. Od té doby se drží v ústranní, kde si prý chce utřídit myšlenky. Návrat do politiky ale nevylučuje. 

Moderátorkou dvacetiminutového rozhovoru byla Claire Chazalová, která je podle francouzských médií kamarádkou Strauss-Kahnovy manželky Anny Sinclairové a řada diváků i komentátorů jí vytýkala, že nekladla nepříjemné otázky a například se přímo nezeptala, k čemu tedy v newyorském pokoji vlastně došlo. Ve stejném duchu se vyjádřili i advokáti Nafissaty Diallové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy