Centrum Stockholmu se plní květinami. Tisíce lidí odpoví teroru "světlem a teplem"

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 4. 2017 14:55
Pěší zóna v centru Stockholmu se zcela zaplnila lidmi, kteří přišli vyjádřit soustrast obětem a zároveň jasné odmítnutí strachu z teroru, píše ze Stockholmu zpravodajka Aktuálně.cz. Město se po pátečním útoku vrací k normálnímu životu.
V centru Stockholmu se vrší květiny.
V centru Stockholmu se vrší květiny. | Foto: Simona Fendrychová

Stockholm (od naší zvláštní zpravodajky) - Centrem Stockholmu, kde v pátek odpoledne řidič v dodávce najel do davu lidí, se v neděli line vůně květin. Stovky lidí je sem přicházejí pokládat na památku obětem a pozůstalým.

Ulice Drottnigatan je již celá průchozí a neobvykle plná lidí. Část obchodního domu je otevřená, oplocený je jen roh budovy, do které nákladní vůz najel.

Davem se prodírají rodiče s malými dětmi a kočárky. "Policie odvedla dobrou práci, chytili ho," říká mladý otec své dceři.

Dva policejní vozy stojící na rozích jsou obsypané barevnými květy. Prostranství na Sergels Torg se plní lidmi, kteří se přišli zúčastnit mírového setkání. Na Facebooku přislíbilo účast 11 tisíc lidí.

"Když na nás padá temnota, musíme více než kdy jindy odpovědět světlem a teplem," vyzývá pozvánka na akci. "Pojďme se chytit za ruce a ukázat světu, kdo jsme a jaké jsou naše hodnoty."

Centrum Stockholmu v neděli
Centrum Stockholmu v neděli | Foto: Simona Fendrychová

Pěší zóna se zcela zaplnila lidmi, kteří přišli vyjádřit soustrast obětem a zároveň jasné odmítnutí strachu z teroru. Účast na akci přislíbili nejrůznější umělci a populární osobnosti. Zazpívá i mladá populární zpěvačka Miriam Bryant, která je ve Švédsku hvězdou.

Život ve Stockholmu se po pátečním teroristickém útoku vrátil zpět do starých kolejí. Ve městě už nejsou žádná omezení. Kavárny i obchody mají normální otevírací dobu a ozbrojených policistů v ulicích značně ubývá.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy