reklama
 
 

Jsme otevřená země, byla to otázka času. Stockholm se stal městem duchů, ale Švédové zachovali klid

Aktualizováno 8. 4. 2017 11:50
Až do pozdního pátečního večera nejezdila ve švédské metropoli hromadná doprava a centrum města bylo vylidněné a uzavřené. Ulice a silnice vedoucí z města zaplnily proudy lidí žijících na periferiích, kteří domů museli jít pěšky. Město zaplnili ozbrojení policisté a výstražné pásky. Obyvatelé Stockholmu ale zůstali klidní.

Stockholm (od naší zpravodajky) - "Je to teď jako město duchů," popsal Stockholm v pátek večer švédský policista, který hlídal jednu z uzavřených ulic vedoucích do centra města. "Nikdo tam není."

Od útoku, při kterém vjel řidič dodávky do davu lidí na obchodní třídě, v tu chvíli uběhlo už pět hodin. Život v milionové metropoli se zastavil a v ulicích zavládl chaos.

Centrum města bylo uzavřeno a evakuováno, hromadná doprava přestala jezdit. Lidem žijícím na periferii nezbývalo nic jiného než se domů vydat pěšky. V teplém podvečerním slunci začal pozvolný exodus. Chodníky i okraje silnic vedoucích z města zaplnily davy pomalu pochodujících lidí. Ti, kdo měli auta, stáli v dlouhých kolonách.

Ozbrojení policisté hlídkující v ulicích sami nedokázali říct, kdy se situace uklidní. Do města byly přivolány posily i z desítek kilometrů vzdálených policejních stanic a každá jednotka měla jen dílčí informace. "Stojím už několik hodin na jednom místě. Vím jen, že tahle ulice je uzavřená a metro nejezdí," sděloval strážník zmateným turistům.

Do centra policisté pouštěli jen rezidenty. Naopak ven ještě proudily poslední skupinky.

Jednou se to stát muselo​

Obyvatelé Stockholmu přesto působili klidně. "Tohle je prostě naše povaha, Švédi jsou takoví," vysvětlila 35letá Liv, která zrovna spěchala domů za svými čtyřmi dětmi.

Jako většina ostatních lidí kolem ní i ona téměř nepouštěla oči z displeje svého mobilu. Na Facebooku nabízela nocleh lidem, kteří se kvůli kolapsu dopravy nemohli dostat domů. "Jediné, co mi nahání strach, jsou ti ozbrojení policisté v ulicích. Na něco takového tady nejsme zvyklí," dodala.

Z rádia i z televizních obrazovek ve všech podnicích zněly zprávy, které lidé mlčky poslouchali. Útočník zabil čtyři lidi, nejméně patnáct dalších bylo zraněno.

"Po tomhle bude Švédsko silnější," řekl tiše Patrik nad sklenicí piva. "Vždycky jsme byli otevřenou zemí, přijímali jsme uprchlíky a tímhle se to nezmění." Tenhle prošedivělý muž s upřeným pohledem bydlí jen dva bloky od ulice Drottninggatan, na které k útoku došlo. Na místo doběhl mezi prvními, ještě než dorazila policie.

"Viděl jsem člověka, jak leží v kaluži krve. Mám zdravotnický kurz, tak jsem vyrazil na místo, abych pomohl ošetřit raněné. Ale krátce nato přijela policie a sanitky a všechny odtamtud evakuovali," popsal průběh událostí bezprostředně po útoku.

Podle něj je celý Stockholm stále v šoku. Sám však přiznal, že něco takového jeho obyvatelé vlastně trochu čekali. "Jsme součástí Evropy, dříve nebo později se to muselo stát i tady."

Život se do města začal pomalu vracet až v pozdních večerních hodinách. Otevřela se většina stanic metra a postupně přibývaly autobusové spoje. Stockholm se pomalu probouzel, když jeho obyvatelé odjížděli konečně domů spát.

autor: Simona Fendrychová | 8. 4. 2017 7:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama