reklama
 
 

Švédsko bylo a zůstane bezpečnou zemí, řekl král. V neděli uctí památku obětí minutou ticha

Aktualizováno 9. 4. 2017 0:20
reklama
Nákladní automobil najel v pátek do skupiny chodců před nákupním centrem ve švédské metropoli Stockholmu. Švédská média s odvoláním na policejní zdroje hovoří o čtyřech obětech a 15 zraněných. Policie zadržela podezřelého muže, 39letého Uzbeka.

Švédsko bylo a zůstane bezpečnou zemí, řekl král. V neděli uctí památku obětí minutou ticha

reklama
0:20
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, tímto ukončujeme sobotní online reportáž z dění ve Švédsku. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

23:34

Po teroristickém útoku ve Stockholmu byla zavedena zvýšená bezpečnostní opatření i v metropolích dalších severských zemí. V Oslu a v několika dalších větších norských městech začali prostorami na letištích procházet ozbrojení policisté a větší pozornost mají bezpečnostní složky věnovat i místům s velkým shromážděním lidí. Podle norských médií vedení silových rezortů zvažuje zvýšení stupně teroristické hrozby v zemi.

23:30

Norská policie našla dnes v centru Osla "zařízení podobné bombě". V této souvislosti zatkla a uvalila vazbu na jednu podezřelou osobu. Policie to napsala pozdě večer na svém twitterovém účtu. Reportér agentury Reuters uvedl, že velká část centra metropole byla uzavřena policejním kordonem.

 

21:59
švédsko

Švédský král Carl Gustaf, který po zprávě o útoku okamžitě přerušil cestu po Brazílii a vrátil se domů, promluvil k národu. "Počet těch, kteří chtějí pomoci, je mnohem větší než počet těch, kteří nám chtějí ublížit," řekl v televizním projevu. "Švédsko dlouho bylo a nadále bude bezpečnou a mírumilovnou zemí."

švédský král Carl XVI. Gustaf Foto: ČTK
21:58
 

Část obchodu, do něhož útočník s nákladním autem vjel, bude podle agentury Reuters v neděli znovu otevřena.

21:57
švédsko

V nemocnici stále zůstává 10 z 15 zraněných včetně jednoho dítěte, dva lidé leží na jednotce intenzivní péče.

21:55

Policie zatím nezveřejnila jméno podezřelého, pouze jeho věk a národnost.

21:54
švédsko

Advokát ex offo Johan Eriksson v sobotu poprvé mluvil s podezřelým, podrobnosti však odmítl komentovat.

21:52
švédsko

Agentura Reuters citovala svědka, podle kterého se jedna z razií uskutečnila na jižním předměstí Stockholmu.

21:50
švédsko

Policie během soboty podle agentur Reuters a TT a provedla několik razií v Stockholmu a okolí, ale k žádným zatčením v souvislosti s pátečním útokem nedošlo.

17:32
terorismus

"Zatímco tu skutečnou horkou válku s islámskými radikály jednoznačně vyhráváme a jen za rok 2016 byly v Iráku a jiných zemích zlikvidovány leteckými údery desetitisíce islamistů, informační boj s nimi na vlastní domácí půdě jednoznačně prohráváme," píše Jan Gazdík, který mluvil s několika bezpečnostnímmi experty o současném obrazu teroristických útoků v západních médiích.

15:38
švédsko

Agentura DPA napsala, že na obyvatelích Stockholmu je znát smutek, ale i hrdost, vzdor a pocit sounáležitosti. "Měli bychom tu (v centru Stockholmu) uspořádat veliký večírek, abychom ukázali, že se nebojíme," navrhnul jistý prodavač ovoce, původem Turek, který své zboží nabízí na náměstí Hötorget nedaleko místa atentátu.

15:37
švédsko

Švédský premiér Stefan Löfven oznámil, že v neděli země uctí památku obětí stockholmského atentátu minutou ticha. "Dnes je den smutku," řekl, když přišel položit kytici růží nedaleko místa tragédie. Už dříve to učinili i zástupci královské rodiny. "Jsme otevřená, demokratická společnost a tak to také zůstane," prohlásil také Löfven.

Švédský premiér Stefan Löfven Švédský premiér Stefan Löfven. | Foto: Reuters
15:36
švédsko

Vyšetřovatelé zkoumají telefon zatčeného muže a jeho profily na sociálních sítích.

15:35
švédsko

Zadržený 39letý Uzbek s vyšetřovateli odmítá mluvit. Zatím není jasné, zda ve Švédsku přebývá legálně a otevřený zůstává i motiv podezřelého. "Co zamýšlel, nevíme," řekl šéf švédské policie Dan Eliasson.

14:14

Zadržený muž v minulosti figuroval v podkladech tajné služby, nebyl však předmětem žádného policejního vyšetřování, potvrdil šéf bezpečnostní policie Anders Thornberg.

14:04

Policie zatím neví, zda do plánování a provedení útoku bylo zapleteno více lidí, v tuto chvíli to podle ní nelze vyloučit.

13:54

V sedadle spolujezdce ukradeného nákladního auta bylo nalezeno zařízení, policie však zatím není schopna s určitostí říci, zda se jednalo o výbušniny.

13:53
švédsko

Šéf švédské policie mluví o podobnosti pátečního útoku s nedávným incidentem před britským parlamentem v Londýně.

13:52

Policie potvrzuje informace médií, že útočníkem je 39letý muž z Uzbekistánu.

autor: Zahraničí | 7. 4. 2017 15:26

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama