Švédsko bylo a zůstane bezpečnou zemí, řekl král. V neděli uctí památku obětí minutou ticha

Přenos skončil
Nákladní automobil najel v pátek do skupiny chodců před nákupním centrem ve švédské metropoli Stockholmu. Švédská média s odvoláním na policejní zdroje hovoří o čtyřech obětech a 15 zraněných. Policie zadržela podezřelého muže, 39letého Uzbeka.
Květiny na místě pátečního teroristického útoku ve Stockholmu.
Květiny na místě pátečního teroristického útoku ve Stockholmu. | Foto: Simona Fendrychová
Přenos skončil
0:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, tímto ukončujeme sobotní online reportáž z dění ve Švédsku. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

23:34

Po teroristickém útoku ve Stockholmu byla zavedena zvýšená bezpečnostní opatření i v metropolích dalších severských zemí. V Oslu a v několika dalších větších norských městech začali prostorami na letištích procházet ozbrojení policisté a větší pozornost mají bezpečnostní složky věnovat i místům s velkým shromážděním lidí. Podle norských médií vedení silových rezortů zvažuje zvýšení stupně teroristické hrozby v zemi.

23:30

Norská policie našla dnes v centru Osla "zařízení podobné bombě". V této souvislosti zatkla a uvalila vazbu na jednu podezřelou osobu. Policie to napsala pozdě večer na svém twitterovém účtu. Reportér agentury Reuters uvedl, že velká část centra metropole byla uzavřena policejním kordonem.

 

21:59 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Švédský král Carl Gustaf, který po zprávě o útoku okamžitě přerušil cestu po Brazílii a vrátil se domů, promluvil k národu. "Počet těch, kteří chtějí pomoci, je mnohem větší než počet těch, kteří nám chtějí ublížit," řekl v televizním projevu. "Švédsko dlouho bylo a nadále bude bezpečnou a mírumilovnou zemí."

Foto: ČTK
21:58

Část obchodu, do něhož útočník s nákladním autem vjel, bude podle agentury Reuters v neděli znovu otevřena.

21:57 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V nemocnici stále zůstává 10 z 15 zraněných včetně jednoho dítěte, dva lidé leží na jednotce intenzivní péče.

21:55

Policie zatím nezveřejnila jméno podezřelého, pouze jeho věk a národnost.

21:54 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Advokát ex offo Johan Eriksson v sobotu poprvé mluvil s podezřelým, podrobnosti však odmítl komentovat.

21:52 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Agentura Reuters citovala svědka, podle kterého se jedna z razií uskutečnila na jižním předměstí Stockholmu.

21:50 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Policie během soboty podle agentur Reuters a TT a provedla několik razií v Stockholmu a okolí, ale k žádným zatčením v souvislosti s pátečním útokem nedošlo.

17:32

"Zatímco tu skutečnou horkou válku s islámskými radikály jednoznačně vyhráváme a jen za rok 2016 byly v Iráku a jiných zemích zlikvidovány leteckými údery desetitisíce islamistů, informační boj s nimi na vlastní domácí půdě jednoznačně prohráváme," píše Jan Gazdík, který mluvil s několika bezpečnostnímmi experty o současném obrazu teroristických útoků v západních médiích.

15:38 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Agentura DPA napsala, že na obyvatelích Stockholmu je znát smutek, ale i hrdost, vzdor a pocit sounáležitosti. "Měli bychom tu (v centru Stockholmu) uspořádat veliký večírek, abychom ukázali, že se nebojíme," navrhnul jistý prodavač ovoce, původem Turek, který své zboží nabízí na náměstí Hötorget nedaleko místa atentátu.

15:37 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Švédský premiér Stefan Löfven oznámil, že v neděli země uctí památku obětí stockholmského atentátu minutou ticha. "Dnes je den smutku," řekl, když přišel položit kytici růží nedaleko místa tragédie. Už dříve to učinili i zástupci královské rodiny. "Jsme otevřená, demokratická společnost a tak to také zůstane," prohlásil také Löfven.

Švédský premiér Stefan Löfven.
Švédský premiér Stefan Löfven. | Foto: Reuters
15:36 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Vyšetřovatelé zkoumají telefon zatčeného muže a jeho profily na sociálních sítích.

15:35 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zadržený 39letý Uzbek s vyšetřovateli odmítá mluvit. Zatím není jasné, zda ve Švédsku přebývá legálně a otevřený zůstává i motiv podezřelého. "Co zamýšlel, nevíme," řekl šéf švédské policie Dan Eliasson.

14:14

Zadržený muž v minulosti figuroval v podkladech tajné služby, nebyl však předmětem žádného policejního vyšetřování, potvrdil šéf bezpečnostní policie Anders Thornberg.

14:04

Policie zatím neví, zda do plánování a provedení útoku bylo zapleteno více lidí, v tuto chvíli to podle ní nelze vyloučit.

13:54

V sedadle spolujezdce ukradeného nákladního auta bylo nalezeno zařízení, policie však zatím není schopna s určitostí říci, zda se jednalo o výbušniny.

13:53 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Šéf švédské policie mluví o podobnosti pátečního útoku s nedávným incidentem před britským parlamentem v Londýně.

13:52

Policie potvrzuje informace médií, že útočníkem je 39letý muž z Uzbekistánu.

13:51 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Totožnost čtyř obětí útoku zatím stále není potvrzena.

13:50

Zatím se neobjevují žádné informace ani náznaky, podle kterých bychom zadrželi nesprávnou osobu, konstatuje šéf policie.

13:48

Podle dosavadního vyšetřování se podezření vůči zadrženému muži potvrzuje.

13:47

Švédská policie potvrdila, že muž zadržený v souvislosti s pátečním útokem pro ni není neznámý. Jeho jméno se už dříve objevilo v podkladech shromážděných tajnou službou.

12:58 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Uzavřená část pěší zóny je v sobotu dopoledne zasypaná květinami.

Pieta za oběti teroristického útoku ve Stockholmu.
Pieta za oběti teroristického útoku ve Stockholmu. | Foto: Simona Fendrychová
12:54 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Lidé přišli uctít památku obětí pátečního útoku ve Stockholmu

12:50 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

(od naší zvláštní zpravodajky) Otevřená část pěší zóny je rušná a plná lidí. Kavárny mají otevřeno, zákazníci vysedávají na zahrádkách. Lidé si povídají, občas zaštěká pes. Nebýt policejních zábran a těch květin, místo by působilo běžným dojmem ospalého sobotního poledne, píše Simona Fendrychová.

Foto: Aktuálně.cz
12:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zvláštní zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová píše ze Stockholmu: "Jsem na rohu, kde se setkávají ulice Drottningatan a Klarabergsgatan. Část ulice Drottingatan, kde před necelými 24 hodinami najel útočník do davu lidí, je stále uzavřená. K zátarasům ale přicházejí desítky lidí. Na policejní zábrany pokládají květiny na uctění památky obětí."

12:08 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Množství podrobností kolem pátečního útoku, které se objevují ve švédských médiích, zatím není oficiálně potvrzeno. Policie svolala další tiskovou konferenci na 13:30.

11:28

Přehled: Útoků a incidentů provedených auty v Evropě přibývá

14. července 2016 v Nice: 86 mrtvých a více než 300 zraněných. Muž se s nákladním autem vřítil do davu lidí, kteří na promenádě slavili svátek Dobytí Bastily.

19. prosince 2016 v Berlíně: 12 obětí, včetně jedné Češky, a 49 zraněných. Útočník najel s náklaďákem do lidí na vánočním trhu. K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát.

22. března 2017 v Londýně: 4 mrtví a nejméně 50 zraněných. Auto najelo na chodník na Westminsterském mostě a řítilo se vysokou rychlostí přes chodce. Útočník pak vběhl před budovu parlamentu a smrtelně zranil policistu. Poté byl zastřelen.

23. března 2017 v Antverpách: Muž byl zadržen vojáky poté, co se snažil vjet do davu. V autě měl nože a další zbraně, nikdo ale nebyl zraněn.

10:00

V Stockholmu dnes vlají vlajky na půl žerdi a u vstupu do radnice mohou lidé vyjadřovat soustrast obětem útoku v kondolenční knize.

9:35

V nákladním autě, kterým včera terorista najel do davu lidí, údajně byly nalezeny výbušniny. Informovala o tom švédská televize SVT, která se odvolala na policejní zdroj. Nicméně šéf policie v televizi TV4 řekl, že toto nemůže potvrdit.

9:25 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Nemůžeme vyloučit, že budou zadrženi i další lidé, nicméně nic nenaznačuje tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí," řekl rozhlasové stanici SR policejní mluvčí, uvedla agentura DPA. Vyšetřovatelé mají nyní čas do úterního poledne na výslech podezřelého, pak státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten rozhodne, jestli bude muž vzat do vazby nebo propuštěn. Švédská policie zatím nepotvrdila informace televize SVT, že zatkla i druhého podezřelého.

8:45

Muž zatčený v pátek v souvislosti s atentátem je podezřelý z toho, že řídil nákladní auto, kterým najel do davu lidí v centru města, uvedla dnes podle agentury Reuters švédská policie. "Dotyčný muž byl zatčen jako pachatel … jde o řidiče," uvedl policejní mluvčí Lars Byström. Policie muže zatkla v pátek večer na severním předměstí Stockholmu kvůli podezření, že spáchal teroristický čin.

8:35

O atmosféře pátečního večera píše ze Stockholmu zvláštní zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová:

8:25 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Protože ve Stockholmu včera nefungovala doprava, místní úřady večer otevřely několik míst - včetně řady škol - pro veřejnost. Mohli tam přespat ti, kdo neměli jak se dostat do svých domovů v okrajových částech města. Ubytování ve svých domech a bytech nabízeli přes sociální sítě také sami občané švédské metropole.

7:10 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Místní úřady ve Stockholmu podle agentury Reuters v sobotu ráno oznámily, že šest zraněných ze včerejšího teroristického útoku už opustilo nemocnice. Dalších devět lidí, z toho jedno dítě, zůstává hospitalizovaných.

6:25

Kontroly na hranicích, které s okamžitou platností zavedly švédské úřady, se v příštích deseti dnech dotknou všech osob, které se chystají zemi opustit. Opatření se podle agentury DPA může prodloužit o dalších 20 dnů.

6:10

Policie již potvrdila, že prvního zatčeného identifikovala. Vzhledem prý připomíná hledanou osobu, jejíž fotografii vyšetřovatelé po útoku ukázali novinářům. Druhého podezřelého zadržela policie na severozápadním předměstí švédské metropole. Podle švédské veřejnoprávní televize SVT byl ve spojení s mužem, který byl po útoku zadržen ještě v průběhu pátku. Úřady dosud neupřesnily, jaká byla v případu role obou zadržených. Později policie uvedla, že jednoho zadrženého podezřívá z toho, že řídil nákladní vůz, který najel do lidí.

5:30

Muž podezřelý z pátečního teroristického útoku ve Stockholmu je podle webu švédského listu Aftonbladet 39letý Uzbek, který sympatizuje s Islámským státem (IS). Švédská policie také zadržela v souvislosti s útokem v noci na sobotu druhého muže. Informovala o tom švédská veřejnoprávní televize SVT s odvoláním na policejní zdroje.

05:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud i dnes budeme přinášet informace o dění po pátečním teroristickém útoku ve Stockholmu.

0:30

Pro tuto chvíli je to od nás z online přenosu vše, ale hned v sobotu ráno v jsme tu s dalším aktuálním vývojem ve Švédsku po teroristickém útoku.

23:30

Policie vyzvala veřejnost, aby ani nadále nechodila do centra Stockholmu, není-li to nutné.

22:44

Hraniční kontroly se podle Patrika Engströma z pohraniční policie budou týkat jak vjezdů, tak i výjezdů ze Švédska. "Policie doporučuje vždy mít u sebe cestovní pas nebo občanský průkaz při cestách do zahraničí," napsal podle Aftonbladet.se Engström.

22:09

Také prezident Miloš Zeman přijal se zármutkem zprávu o tragické události. Uvedl to v kondolenci švédskému králi Carlu XVI. Gustafovi. 

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu, který si vyžádal lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných," uvedl v kondolenčním telegramu Zeman. Prezident vyjádřil hlubokou soustrast králi i rodinám obětí incidentu.

22:05

Švédským představitelům kondolovali i čeští politici. "Důrazně tento čin odsuzuji a ujišťuji Vás, že v boji proti terorismu stojí Česká republika po Vašem boku," napsal předsedovi švédské vlády premiér Bohuslav Sobotka. Teroristické činy mají podle něho za cíl zasít strach, paniku a zastrašit svobodný svět. "Nesmíme se nechat vydírat nepřípustnými a zavrženíhodnými praktikami teroristů," uvedl Sobotka.

21:55

"Teroristé chtějí, abychom měli strach a abychom nežili normálně, ale přesně to budeme dělat. Teroristé nemohou Švédsko porazit, nikdy," prohlásil. "Tyto druhy činnosti nikdy neuspějí. Víme, že naši nepřátelé jsou tito brutální vrazi, a nikdo jiný," dodal Löfven.

21:53

Löfven zdůraznil, že Švédsko za každou cenu zajistí, aby se lidé cítili bezpečně.

21:45

"Celý národ se po útoku spojil ve smutku a zlobě, prohlásil premiér.

21:45

Podle předsedy vlády se nejspíše jednalo o teroristický čin, který měl podkopat švédskou demokracii.

21:43

Došli jsme k závěru, že je potřeba posílit kontroly na hranicích, řekl na tiskové konferenci premiér Stefan Löfven.

21:38

Útok policie vyšetřuje jako teroristický čin.

21:31

Zadržená osoba podle Jana Evenssona ze stockholmské policie odpovídá popisu hledaného. Policie ji podezírá ze zapojení do útoku, nechce ale spekulovat, zda právě tento člověk nákladní vůz řídil. Pátrání však pokračuje i nadále. 

21:29

Tohoto člověka zadržela hlídka, které se zdál podezřelý

21:28

Policie nechce potvrdit informace, podle nichž se zatčená osoba k činu přiznala.

21:20

Policie potvrzuje čtyři mrtvé a 15 raněných.

21:18

Po policejní tiskové konferenci má vystoupit i premiér Stefan Löfven.

21:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Centrum města zůstává uzavřené, policisté sami nedokáží říct, na jak dlouho. Za pásku pouští jen ty, co v centru bydlí. Kontrolují proto doklady a adresy. "Je to teď jako město duchů," komentuje jede ze strážníků. Prvních několik hodin místo policie evakuovala, nyní v pozdějších hodinách se přicházejí lidé informovat. Sami policisté ale moc informací nemají. "Zkuste jít o pár bloků zpět a tam se zase zeptejte," radí převážně turistům.

21:00

Co doposud víme o pátečním teroristickém útoku ve Stockholmu?

Nákladní vůz najel před třetí hodinou odpolední do lidí na rušné stockholmské obchodní ulici Drottninggatan.

Podle informací policie zemřeli 4 lidé. Nemocnice ve Stockholmu hovoří o 15 zraněných, devět lidí je ve vážném stavu. Mezi zraněnými jsou i děti.

Policiie ve městě městě Märsta nedaleko Stockholmu podle médií zatkla podezřelého. Lehce zraněný muž se k činu podle zatím nepotvrzených zpráv údajně přiznal.

Švédský pivovar, jehož nákladní vůz byl ukraden, informoval, že jeho dodávku byla ukradena v průběhu pátku. Podle mluvčího pivovaru Mårtena Lytha pachatel vůz ukradl v momentu, kdy řidič doplňoval zásoby v Tapas baru Caliente.

Městská doprava ve Stockholmu v průběhu odpoledne nefungovala. Ale kolem sedmé hodiny večerní začalo opět jezdit metro.

Švédský premiér Stefan Löfven potvrdil, že Švédsko se stalo terčem teroristického útoku.

20:51

Na devátou hodinu večerní je ohlášená tisková konference policie.

20:48

Počet obětí  vzrostl na čtyři. S odkazem na švédskou agenturu TT to napsala agentura Reuters.

20:38

Stockholmské úřady uvedly, že v nemocnici zemřel jeden člověk. Podle agentury Reuters ale není zřejmé, zda jde o třetí oběť. Bezpečnostní složky totiž už dříve hovořily o dvou mrtvých. Média spekulovala o třech.

Zraněno bylo 15 osob, z toho 9 vážně.

20:36

Švédská policie potvrdila informaci, že atentátník byl zatčen, píše Aftonbladet.

20:30

Podle deníku Aftonbladet policie zadržela muže, jenž se podle jeho zdroje údajně k činu přiznal, ve městě Märsta. To je od švédské metropole vzdálené asi 40 kilometrů.

20:18

Podle deníku Aftonbladet se muž, který byl zatčen v severním Stockholmu přiznal k odpovědnosti za útok.

20:10

Podle ministra vnitra Milana Chovance šlo ve Stockholmu zřejmě o útok tzv. osamělého vlka. "Naše myšlenky jsou u obětí a jejich blízkých," napsal na Twitter Chovanec.

19:50

Upřesnění:

Muž na fotce není v současné době podezřelý z trestného činu, uvedla policie.

Tento muž měl být pravděpodobným pachatelem, ale policie už tuto informaci dementovala.
Tento muž měl být pravděpodobným pachatelem, ale policie už tuto informaci dementovala. | Foto: Reuters
19:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Neznámý atentátník v pátek odpoledne vjel s nákladním vozem na rušnou obchodní ulici Drottninggatan a srážel chodce. Vůz poté narazil do obchodního domu a začal hořet. Pachatel švédské policii zatím uniká. Podívejte se, jak se proměnil život v ulicích švédské metropole.

19:42

V širším centru je dopravní špička i plné chodníky. Lidé žijící dál od centra chodí pěšky, městská doprava stále nejezdí, píše ze Stockholmu naše zpravodajka Simona Fendrychová.

19:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová hlásí ze Stockholmu:

Některé části města jsou uzavřeny, lidé se nedostanou z práce domů. Spoluobčané si ale pomáhají a na sociálních sítích nabízejí možnost přespání. Také 35letá Liv, která má doma čtyři děti si aktualizovala svuj facebookový účet, kde nabízí lidem svůj byt.

Foto: Aktuálně.cz
19:38

Některé podzemní vlaky začaly opět jezdit. Dají se ovšem očekávat zpoždění, informuje švédské server Local.se.

19:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová hlásí ze Stockholmu:

Letištní personál se snaží domluvit spolujízdy a zaplnit taxíky co nejvíce lidmi. Taxíků je málo, lidí hodně, vlak z letiště nejezdí.

Foto: Jakub Plíhal
19:26

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek útok odsoudil. "Hrozné zprávy ze Stockholmu. Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit. Pachatelé musí být dopadeni a postaveni před soud," napsal na Twitteru.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že "útok na jeden členský stát je útokem na nás na všechny". Podobně na Twitteru reagoval i předseda Evropské rady Donald Tusk, uvedla ČTK.

19:10

České velvyslanectví ve Stockholmu zatím nemá zprávy, že by mezi oběťmi útoku byli Češi. Velvyslanectví i ministerstvo zahraničí kontaktovalo české občany přes SMS či sociální sítě.

Nikdo z oslovených dosud neoznámil žádné problémy, řekla ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

19:06

Švédská policie podle informaci agentury Reuters vyslýchá dvě osoby.

19:04

Město Stockholm nabízí prozatímní ubytování pro lidi, kteří dnes nemohou metropoli kvůli bezpečnostním opatřením opustit.

19:00

Co doposud víme o pátečním teroristickém útoku ve Stockholmu?

Nákladní vůz najel ve tři hodiny odpoledne do lidí na rušné stockholmské obchodní ulici Drottninggatan.

Zemřeli nejméně 3 lidé a další byli zraněni.

Policie zveřejnila několik fotografií muže v tmavé kapuci, po kterém v souvislosti s útokem pátrá.

Švédský pivovar, jehož nákladní vůz byl ukraden, informoval, že jeho vůz byl ukraden v průběhu pátku. Podle mluvčího pivovaru Mårtena Lytha pachatel vůz ukradl v momentu, kdy řidič doplňoval zásoby v Tapas baru Caliente.

Policie vyvrátila původní zprávy o údajné střelbě ve čtvrti Fridhemsplan na severu města.

Policie ale uvedla, že střelba byla také hlášena v okolí obchodního domu firmy Åhlens. Policii se ale nepodařilo ověřit pravdivost těchto hlášení.

Městská doprava ve Stockholmu nefunguje. Městské metro stojí a hlavní stockholmské nádraží bylo evakuováno a je rovněž mimo provoz.

Švédský premiér Stefan Löfven potvrdil, že Švédsko se stalo terčem teroristického útoku.

18:49

Doprava přes Öresundský most mezi Švédskem a Dánskem byla částečně omezena na žádost švédské policie. Most spojuje dánské hlavní město Kodaň se švédským přístavním městem Malmö.

18:42 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Snímek z místa…

Foto: Reuters
18:34

Všechny vlaky do centrální stanice ve Stockholmu a také z ní byly pro dnešek zrušeny.

18:24

Další ze záběrů z místa…

18:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová hlásí ze Stockholmu:

Informace od letištního personálu: Do města se teď nedostanete, nedokážeme říct, jak dlouho to potrvá. Doprava v centru je uzavřena.

Foto: Jakub Plíhal
18:18

Ruský prezident Vladimir Putin už kondoloval švédskému králi Karlu XVI. Gustavovi.

"Lidé v Rusku mají znalosti z první ruky o zvěrstvech páchaným mezinárodním terorismem," píše se ve zprávě zveřejněné na oficiální stránce Kremlu.

Russian President Vladimir Putin adjusts his headphones during a joint news conference following a meeting with Iranian President Hassan Rouhani at the Kremlin.
Russian President Vladimir Putin adjusts his headphones during a joint news conference following a meeting with Iranian President Hassan Rouhani at the Kremlin. | Foto: Reuters
18:16

Stockholmská policie zveřejnila webovou stránku a vyzvala obyvatele, aby přes ní sdíleli informace o tom, co se stalo ve Stockholmu.

18:10

Švédská policie pátrá po tomto muži…

18:06 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Záběr ze Stockholmu.

18:05 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nevíme, jestli je to izolovaná událost či zda můžeme očekávat další, připustil také šéf policie Dan Eliasson.

18:02

Tisková konference policie skončila po zhruba patnácti minutách s tím, že policie vyzvala muže z fotografie, aby on nebo někdo, kdo o něm něco ví, kontaktoval policii.

Policie nepotvrdila žádný počet mrtvých ani zraněných a policisté včetně šéfa tajné služby řekli, že nebudou nyní zveřejňovať další podrobnosti.

18:00 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Jsme na podobné akce dobře připraveni, minulý týden jsme zkoušeli podobný scénář," řekl šéf tajné služby SAPO Anders Thorgren. SAPO je obdoba české BIS a její šéf na tiskové konferenci slibil, že bude dělat vše pro to, aby se objasnilo, co se stalo.

17:51

Reportérka Aktuálně.cz Simona Fendrychová ze Stockholmu: "Lidé vypadají klidně, ani známka paniky. Když se ptám ženy, která právě přiletěla a doma ma rodinu včetně dvou dcer, odvětí, že to je švédská povaha. Jeji dcery jsou prý neustále spojené pres snapchat, takže během pár minut ví, kde jsou a co dělají."

Foto: Aktuálně.cz
17:49

Policie na tiskové konferenci potvrdila, že řidič nákladního auta nebyl zadržen. Pravděpodobný pachatel útoku tedy uniká.

17:44

Šéf švédské policie Dan Eliasson na tiskové konferenci řekl, že udělá všechno proto, aby viníci útoku byli potrestáni. Policejní šéf zároveň řekl, že nemůže potvrdit počet obětí či zraněných.

17:41

Reportérka Aktuálně.cz Simona Fendrychová je ve Stockholmu.

17:39

Deník Expressen zveřejnil fotografii muže, kterého jako podezřelého atentátníka hledá policie ve Stockholmu. Podle deníku na něj dokonce policisté už stříleli, ale unikl jim.

 

17:35

Zpravodajka AKtuálně.cz Simona Fendrychová hlásí ze Stockholmu: Na letišti ve Stockholmu se tvoří dlouhé fronty lidí čekajících na taxi. Vsichni zahledění do mobilů, šeptem se šíří slůvko teror.

Foto: Jakub Plíhal
17:22 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Kvůli zavření metra a dalším omezením v hromadné dopravě může mít řada lidí ve Stockholnu problém dostat se domů. Na Twitteru proto lidé pod hashtagem #openstockholm nabízejí ubytování pro ty, kteří nemají kde přespat

17:06

Podle deníku Expressen policie pátrá po muži v zeleném saku, šedé mikině a bílých botách http://www.expressen.se/nyheter/stockholm/lastbil-har-kort-in-i-folkmassa-i-stockholm/

17:03

Švédská policie dementuje informace o tom, že někoho v souvislosti s útokem zatkla.

16:54

Vyjádření českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

16:48

Útok na jeden z členských států je útokem na všechny, napsal na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

16:47

Policie prohledala nákladní vůz ve Stockholmu. Žádné výbušniny nenašla, píše deník Aftonbladet.

16:43

Policie podle serveru SVT uzavřela i okolí parlamentu, který je nedaleko místa útoku. Protože je ale pátek odpoledne, v budově nejsou žádní poslanci. Policie vyzývá lidi, aby opustili centrum města.

16:40

Lidé prchají z místa teroristického útoku v Stockholmu

Lidé prchají z místa teroristického útoku v Stockholmu

Lidé prchají z místa teroristického útoku v Stockholmu
0:24
Lidé prchají z místa teroristického útoku v Stockholmu | Video: Associated Press
16:37

Řidič najel do obchodního domu v centru Stockholmu.

16:32

Policie se zadrženým.

16:31 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Policisté vyzývají megafony lidi v okolí hlnvího nádraží, aby šli pryč.

16:27

Nákladní vůz po narázu.

16:19

Dagens Nyheter: Policie podezřelého muže povalila na břicho a nasadila mu pouta.

16:12

Světoví politici začínají kondolovat do Švédska. "Myslím na oběti a jejich rodiny," uvedl například belgický premiér Charles Michel.

16:06 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Záběry z místa, kde nákladní vůz najel do obchodního domu ve Stockholmu

Záběry z místa, kde nákladní vůz najel do obchodního domu ve Stockholmu

Záběry z místa, kde nákladní vůz najel do obchodního domu ve Stockholmu
0:57
Záběry z místa, kde nákladní vůz najel do obchodního domu ve Stockholmu. | Video: Reuters, AP
16:02

Nákladní auto patřilo pivovaru Spendrups. Firma vydala prohlášení, podle kterého byl dnes ukraden. "Je to jedno z našich aut, kterým rozvážíme zboží. Během rozvážky do restaurace Caliente někdo naskočil do kabiny řidiče a s autem ujel, zatímco řidič vykládal zboží," řekl mluvčí firmy Marten Lyth agentuře TT.

16:00

Podle švédského premiéra byl podezřelý z útoku ve Stockholmu zadržen.
Vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o teroristický útok, uvedl premiér.

15:59 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Oznámení českého ministerstva zahraničních věcí.

15:56

Podle švédského premiéra bylo Švédsko napadeno. Všechno nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok, informuje deník Expressen.

15:56

Některá švédská média hlásí, že útok si vyžádal pět mrtvých.

15:54

"Jde o nejfrekventovanější pěší zónu ve Stockholmu. Policie místo uzavřela a jsou zatím potvrzeni tři mrtví," řekl v telefonickém rozhovoru Jan Buben, zástupce českého velvyslance ve Švédsku. Mezitím podle něj média přinesla další zprávy o střelbě na jiném místě, což ale ještě není potvrzeno.

"Švédská policie má plné ruce práce, zatím nemáme žádné zprávy o Češích, nikdo se ani neozval na ambasádu, že by někoho postrádal," řekl Buben.

15:52

"Modus operandi, to znamená najíždění nákladním autem, nápadně připomíná jiné teroristické útoky, ale nedělejme krátké spojení a vyčkejme zprávy švédské policie," řekl prezident Miloš Zeman. "Bude-li to série v řetězci teroristických útoků, nebudu tím překvapen," dodal na závěr své návštěvy Středočeského kraje.
Zeman ke Švédsku

Podle švédské televize policie občany vyzvala, aby nevycházeli. Zároveň uzavřela přístupové cesty ke švédskému parlamentu. Provoz metra ve městě byl zastaven.

Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Před novináře v brzy předstoupí švédský premiér Stefan Löfven. Na tiskové konferenci oznámí detaily k incidentu ve Stockholmu

15:45 Švédsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle posledních zpráv švédské policie si útok vyžádal dva mrtvé a několik zraněných.

15:44

Drottninggatan je hlavní ulice pro pěší uprostřed Stockholmu. Podle některých informací se na místě střílelo, ale policie zatím střelbu nepotvrdila. "Je to velmi podobné útoku v Nice," řekl listu SVT Nyheter svědek Leif Arnmar. Na místem, kde podle svědků panoval po nárazu automobilu naprostý zmatek, krouží policejní vrtulník.

15:41

Dagens Nyheter: Kabina řidiče po nárazu do domu hořela.

15:39

"Automobil zranil lidi na (nákupní třídě) Drottninggatan," řekla Reuters mluvčí Towe Haggová.

15:38

Nákladní automobil narazil do obchodního domu.

15:36

Švédská policie incident označila jako možný teroristický útok, informuje televize SVT.

15:33

Na místě útoku střílela policie po řidičovi.

15:32

Podle televize SvT byla v centru Stockholmu slyšet střelba.

15:31

Video z místa útoku.

15:30

Řidič najel do lidí před nákupním centrem.

15:28

Nákladní automobil najel do skupiny chodců před nákupním centrem ve švédské metropoli Stockholmu. Policie hlásí nejméně tři mrtvé a několik zraněných, oznámil švédský rozhlas. Podle listu Dagens Nyheter je na místě mnoho mrtvých.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 4. 2017 0:20
 

Právě se děje

Další zprávy