"Snahy (Kuvajtu a USA) nám pomohly dospět k dohodě ohledně deklarace z Al-Uly, která bude na tomto summitu podepsána a v níž potvrzujeme solidaritu a stabilitu Perského zálivu," uvedl před podpisem korunní princ.
"Dnes je urgentně zapotřebí spojit síly, abychom podpořili region a byli schopni čelit výzvám kolem nás, zejména pak hrozbám, které představuje íránský jaderný a balistický program, jeho plány na sabotáž a ničení," dodal.
Lídři šesti zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) následně podepsali dva dokumenty, al-ulskou deklaraci pojmenovanou po městě Al-Ulá, kde se summit koná, a závěrečné prohlášení. Obsah dohod dosud nebyl oficiálně zveřejněn.
Naděje, že se sousední státy s Katarem usmíří, začala sílit v pondělí, kdy Saúdská Arábie opět otevřela svou hranici s touto zemí.
V roce 2017 se proti Kataru postavily Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty. Obvinily tento arabský stát z podpory terorismu a spolupráce s Íránem, který je regionálním soupeřem arabských zemí. V důsledku sporu pak státy vyhlásily proti Kataru obchodní, diplomatické a cestovní embargo. Katar obvinění popírá a opatření označil za porušení své svrchovanosti.