reklama
 
 

Statisíce lidí demonstrují v Londýně za druhé referendum o brexitu. Mayová ho odmítá

20. 10. 2018 17:35
Masový průvod lidí žádajících druhé referendum ochromil dopravu v centru britské metropole. Některé stanice metra musely být kvůli návalu lidí uzavřeny. Britská premiérka Theresa Mayová zopakování plebiscitu odmítá. "Druhé referendum nebude. Lidé hlasovali," prohlásila.

Londýn - Statisíce Britů se v sobotu na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda k dohodě o odchodu Británie z Evropské unie. Tu pět měsíců před britských odchodem obě strany ještě vyjednávají.

Organizátoři hlásí podle webu listu Daily Mirror účast 670 tisíc lidí, policejní odhad zatím není k dispozici.

Demonstraci uspořádalo hnutí People's Vote, sdružující vícero proevropských spolků, včetně sdružení zastupujícího 3,7 milionů Evropanů žijících v Británii. Organizátoři očekávali, že půjde o největší protest svého druhu.

Tisíce aktivistů z různých končin království přivezlo do hlavního města 150 autobusů. Akci podpořil mimo jiné londýnský starosta Sadiq Khan, který k manifestantům promluvil na prostranství u parlamentu - stejně jako labouristický poslanec Chuka Ummuna nebo šéf liberálních demokratů Vince Cable.

Brexcrement i brexshit

Masový průvod lidí žádajících druhé referendum ochromil dopravu v centru britské metropole. Některé stanice metra musely být kvůli návalu lidí uzavřeny, v ulicích vyhrávaly kapely, lidé procházeli ulicemi zabaleni do vlajek Evropské unie. Nad hlavami demonstrantů byly stovky transparentů, z nichž některé byly podle Daily Mirror značně agresivní nebo i vulgární.

Jedna demonstrantka nesla nad hlavou nápis "Brexcrement", jiná "Brexshit". Na zaníceného stoupence brexitu Nigela Farage mířil nápis "Rasistické zadky by měly zůstat ve Farageových kalhotách".

"Na takový brexit by byl Hitler pyšný," stálo na dalším transparentu a písmeno "x" bylo ve slově brexit nahrazeno hákovým křížem. Čtyři desítky lidí nesly gigantický transparent "Zastavte toryovský brexit" odkazující na podporu odchodu z EU, kterou vyjadřují poslanci vládních konzervativců. Nápis byl doplněn slovy "Svobodu pohybu pro všechny".

Pochod byl mimo jiné součástí kampaně #WriteThisWrong, během níž mají odpůrci brexitu rozeslat 100 000 pohlednic s nápisem "Brexit je hovadina, celý proces jde špatně a půjde ještě hůř". Lidé jsou vyzýváni, aby pohlednice zasílali svým poslancům.

Mayová druhé referendum odmítá

Britové si odhlasovali odchod z EU většinou 52 procent hlasů v referendu v červnu 2016. Britská premiérka Theresa Mayová zopakování plebiscitu odmítá. "Druhé referendum nebude. Lidé hlasovali," prohlásila ve středu a zdůraznila, že je odhodlaná výsledky hlasování uvést do praxe.

Organizátoři sobotní demonstrace tvrdí, že by Britové před dvěma lety hlasovali jinak, kdyby byli pravdivě informováni.

"Myslím, že lidé byli uvedeni v omyl v mnoha ohledech," řekl agentuře AFP podnikatel Peter Hancock. "Chceme zůstat v Evropě. Nevidíme žádné výhody z odchodu," dodala jeho žena Julie, upoutaná na invalidní vozík.

autor: ČTK | 20. 10. 2018 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama