Členství v EU hodnotí kladně rekordní počet Evropanů, nejkritičtější jsou Češi

ČTK ČTK
17. 10. 2018 11:07
Skoro dvě třetiny Čechů si myslí, že Česká republika má z Evropské unie prospěch. Zároveň ale jen 39 procent lidí vidí členství v EU jako pozitivní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

Brusel - Nejvíce Evropanů za posledních 25 let nyní věří, že členství jejich země v Evropské unii je dobrá věc, vyplynulo z posledního průzkumu veřejného mínění Eurobarometru. Je o tom přesvědčeno 62 procent Evropanů. Nejpesimističtější ohledně EU jsou Češi - členství v unii považuje za pozitivní jen 39 procent z nich, což je nejméně v celém bloku. Anketa se uskutečnila v září.

Na opačném konci žebříčku jsou Lucemburčané s 87 procenty. V Británii, která evropský svazek příští rok opustí, přitom hodnotí členství kladně 48 procent obyvatel. Na otázku, jak by volilo v případném referendu o členství v unii, 51 procent odpovědělo, že by hlasovalo pro setrvání.

Téměř dvě třetiny (64 procent) Čechů jsou přesto přesvědčeny, že Česká republika má z EU prospěch. Na celoevropské úrovni je to 68 procent, což je nejlepší výsledek od roku 1983, kdy byl průzkum poprvé zadán.

Jako důvody účastníci průzkumu nejčastěji uváděli ekonomické přínosy, nové pracovní příležitosti a bezpečnost.

Od britského referenda, které v roce 2016 rozhodlo o odchodu země z EU, vykazují téměř všechny výsledky měření podpory EU pozitivní trend. "Ten naznačuje nárůst znepokojení napříč celým kontinentem ohledně důsledků, které brexit bude mít. Kvůli obtížným vyjednáváním tak zároveň roste povědomí o výhodách členství v EU," uvedl Evropský parlament v tiskové zprávě k průzkumu.

Anketa také ukázala na rostoucí povědomí o volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok. Termín voleb, tedy květen 2019, zná 41 procent evropských občanů. Na rozdíl od 51 procent Evropanů, kteří se o volby do Evropského parlamentu zajímají, má v České republice zájem pouze 22 respondentů, což je opět nejméně z celé unie.

Stejně jako ostatní Evropané vidí Češi jako nejdůležitější téma předvolební kampaně otázku přistěhovalectví. Zatímco v ostatních zemích patří mezi další klíčová témata boj proti nezaměstnanosti mládeže a hospodářství a růst, pro Čechy jsou prioritou ochrana vnějších hranic a boj s terorismem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy