Iowa zahájila prezidentské primárky. Vyhlášení výsledků brzdí technické problémy

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2020 7:44
Volební shromáždění v americké Iowě v pondělí večer místního času (ve čtvrtek ve 2:00 SEČ) zahájila proces výběru kandidáta Demokratické strany, který se letos v listopadu v prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi. Kvůli technickým problémům se ale značně oddálilo ohlášení výsledků. Jsou kompletní zhruba z jedné čtvrtiny, zbytek při sčítání doprovázejí blíže neurčené potíže.
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Bernie Sanders na volebním shromáždění v Iowě.
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Bernie Sanders na volebním shromáždění v Iowě. | Foto: Reuters

Během příštích víc než čtyř měsíců se v každém ze států USA uskuteční primární volby nebo stranická shromáždění, která delegují své zástupce na červencový nominační sjezd v Milwaukee.

V Iowě registrovaní voliči demokratů rozhodují o kandidátech na zhruba 1600 stranických shromážděních, poprvé v historii tohoto státu mohou tyto volební akce organizovat i lidé pobývající v zahraničí nebo v jiném státě USA.

O nominaci se uchází jedenáct demokratických politiků, k favoritům patří vermontský senátor Bernie Sanders, bývalý viceprezident Joe Biden, senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová a bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg.

Na vyhlášení výsledků si ale Američané budou muset počkat déle, než se předpokládalo. Podle některých zdrojů, na které se odvolává agentura AP, je příčinou potíží mobilní aplikace, která má organizátorům výsledky ze zhruba 1700 volebních shromáždění pomoci shromažďovat. Z jednotlivých míst volební komisaři místo toho dodávají do centra výsledky telefonicky. Linky jsou ale zahlceny.

"Archaický systém"

Nominační systém v Iowě je komplikovaný, podle mnohých archaický a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči rozdělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině nebo mohou založit novou. Tomuto procesu se v Iowě říká "realignment", tedy přeskupení.

Podle průzkumů má na oněch 15 procent šanci právě jen čtveřice favoritů - Sanders, Biden, Warrenová a Buttigieg. Překvapení ale podle politologů nejsou vyloučena.

Výsledky z jednotlivých shromáždění obdrží vedení Demokratické strany v Iowě, které podle nich určí, koho delegáti tohoto státu na nominačním sjezdu podpoří. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál Sanders, který těsně porazil pozdější celkovou vítězku nominačního souboje Hillary Clintonovou.

U republikánů jasně dominoval Trump

Své primárky, spíše ovšem symbolické, v pondělí v Iowě absolvovali i republikáni. S přehledem je vyhrál Trump, který čelil minimálnímu tlaku protikandidátů.

Iowa je již po desetiletí prvním kláním nominačního procesu do prezidentských voleb. Díky této pozici je na ni upírána každé čtyři roky velká pozornost médií. V často nestrukturovaném poli kandidátů je totiž prvním ukazatelem toho, kdo má u voličů reálnou šanci na úspěch. Po výběru v Iowě se pole kandidátů obvykle zúží.

Podíl Iowy, která má jen málo přes tři miliony obyvatel, na celkovém počtu delegátů nominačního sjezdu je přitom malý. V Milwaukee se v létě sejde 1991 delegátů, z Iowy jich přijede jen 41.

Celkové náklady všech demokratických kandidátů na nominační kampaň podle agentury Reuters přesáhly jednu miliardu dolarů. V únoru budou vybírat svého kandidáta ještě demokraté ve státech New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína.

Video: Trump je parodií na politiku, udělal z úřadu reality show a znovu vyhraje, míní Babík

Svým impulzivním chováním mi připomíná mého devítiletého syna, ten ale nemá přístup ke kódům od jaderných zbraní, říká politolog z Colby College. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy