Staleté duby a lešení až do nebe. V Notre Dame dva roky po požáru pokračují opravy

Střecha Notre Dame, duben 2021.
S opravami katedrály Francouzi začali v létě 2019, několik měsíců po požáru. Zvenčí kolem budovy vyrostlo lešení, nad klenbami byly rozprostřeny plachty a kamenné ozdoby dělníci zabalili do ochranných obalů.
Na místě každý den pracuje 200 restaurátorů.
Nejdříve museli odstranit ohořelé výztuhy ve vrchní části, které v době požáru obklopovaly věžičku. Ty sestávaly z asi 40 tisíc kusů kovových tyčí, umístěné byly ve výšce přes 40 metrů nad zemí.
Práce se na tři měsíce zastavily vloni na jaře kvůli koronavirové pandemii, od června loňského roku pokračují. Stále se ale jedná spíš o zajišťovací a přípravné fáze než samotnou opravu.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 4. 2021 20:51
Před dvěma lety zničily plameny světoznámou dominantu Paříže, gotickou katedrálu Notre Dame. Za další tři roky by měla být obnovená, slíbil ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron. Chce stihnout termín do léta 2024, kdy bude Paříž hostit olympijské hry. Vybrány už jsou i staleté duby, z jejichž dřeva řemeslníci vyrobí přesnou kopii věžičky, která před požárem zdobila střechu chrámu.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy