Notre-Dame před rokem a nyní. Grafika ukazuje, jak ikonickou katedrálu zničil požár

Zahraničí Denis Chripák Zahraničí, Denis Chripák
Aktualizováno 18. 7. 2020 11:05
Požár v sobotu zachvátil gotickou katedrálu v západofrancouzském Nantes. Rozsah škod zatím není známý. Nejde o první případ ničivého ohně v historickém chrámu ve Francii. Loni v dubnu vzplanuly plameny také v pařížské katedrále Notre-Dame. Podle odborníků může rekonstrukce trvat až 15 let. Podivejte se, jak unikátní historickou perlu Francie požár poničil.

Jak se rozšířily plameny

Plameny se objevily nejdříve v těchto místech.

Hodinu od začátku požáru se zřítila věž. Požár se z ní šířil po střeše.

Plameny postupně zachvátily celou střechu, která se propadla.

15. dubna 2019 večer začala hořet slavná pařížská katedrála Notre-Dame. Požár ikonické gotické katedrály sledovali lidé z celého světa v hrůze několik hodin. Hasičům se ho podařilo uhasit až druhý den ráno. Oheň poničil střechu, část klenby, krov a špičatou věž z 19. století, takzvaný sanktusník. Na rekonstrukci se ve veřejné sbírce vybralo přes miliardu eur.

Notre-dame patří mezi nejkrásnější gotické stavby vůbec a byla vzorem pro stovky gotických katedrál po celém světě. Loňské Vánoce se poprvé po dvou stech letech v katedrále nekonala půlnoční mše. Rekonstrukce a dostavba zničených částí může podle odborníků trvat 10 až 15 let. Teď práce na stavbě ustaly kvůli pandemii koronavriru.

Porovnejte si katedrálu před požárem a po něm

Podívejte se na snímky z požáru Notre-Dame

Francouzským hasičům se v dubnu 2019 podařilo uhasit požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Podívejte se na snímky z ničivého požáru.

 

Právě se děje

Další zprávy