Notre-Dame před rokem a nyní. Grafika ukazuje, jak ikonickou katedrálu zničil požár

Zahraničí Denis Chripák Zahraničí, Denis Chripák
Aktualizováno 18. 7. 2020 11:05
Požár v sobotu zachvátil gotickou katedrálu v západofrancouzském Nantes. Rozsah škod zatím není známý. Nejde o první případ ničivého ohně v historickém chrámu ve Francii. Loni v dubnu vzplanuly plameny také v pařížské katedrále Notre-Dame. Podle odborníků může rekonstrukce trvat až 15 let. Podivejte se, jak unikátní historickou perlu Francie požár poničil.

Jak se rozšířily plameny

Plameny se objevily nejdříve v těchto místech.

Hodinu od začátku požáru se zřítila věž. Požár se z ní šířil po střeše.

Plameny postupně zachvátily celou střechu, která se propadla.

15. dubna 2019 večer začala hořet slavná pařížská katedrála Notre-Dame. Požár ikonické gotické katedrály sledovali lidé z celého světa v hrůze několik hodin. Hasičům se ho podařilo uhasit až druhý den ráno. Oheň poničil střechu, část klenby, krov a špičatou věž z 19. století, takzvaný sanktusník. Na rekonstrukci se ve veřejné sbírce vybralo přes miliardu eur.

Notre-dame patří mezi nejkrásnější gotické stavby vůbec a byla vzorem pro stovky gotických katedrál po celém světě. Loňské Vánoce se poprvé po dvou stech letech v katedrále nekonala půlnoční mše. Rekonstrukce a dostavba zničených částí může podle odborníků trvat 10 až 15 let. Teď práce na stavbě ustaly kvůli pandemii koronavriru.

Porovnejte si katedrálu před požárem a po něm

Podívejte se na snímky z požáru Notre-Dame

Francouzským hasičům se v dubnu 2019 podařilo uhasit požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Podívejte se na snímky z ničivého požáru.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy