Notre-Dame před rokem a nyní. Grafika ukazuje, jak ikonickou katedrálu zničil požár

Zahraničí Denis Chripák Zahraničí, Denis Chripák
Aktualizováno 18. 7. 2020 11:05
Požár v sobotu zachvátil gotickou katedrálu v západofrancouzském Nantes. Rozsah škod zatím není známý. Nejde o první případ ničivého ohně v historickém chrámu ve Francii. Loni v dubnu vzplanuly plameny také v pařížské katedrále Notre-Dame. Podle odborníků může rekonstrukce trvat až 15 let. Podivejte se, jak unikátní historickou perlu Francie požár poničil.

Jak se rozšířily plameny

Plameny se objevily nejdříve v těchto místech.

Hodinu od začátku požáru se zřítila věž. Požár se z ní šířil po střeše.

Plameny postupně zachvátily celou střechu, která se propadla.

15. dubna 2019 večer začala hořet slavná pařížská katedrála Notre-Dame. Požár ikonické gotické katedrály sledovali lidé z celého světa v hrůze několik hodin. Hasičům se ho podařilo uhasit až druhý den ráno. Oheň poničil střechu, část klenby, krov a špičatou věž z 19. století, takzvaný sanktusník. Na rekonstrukci se ve veřejné sbírce vybralo přes miliardu eur.

Notre-dame patří mezi nejkrásnější gotické stavby vůbec a byla vzorem pro stovky gotických katedrál po celém světě. Loňské Vánoce se poprvé po dvou stech letech v katedrále nekonala půlnoční mše. Rekonstrukce a dostavba zničených částí může podle odborníků trvat 10 až 15 let. Teď práce na stavbě ustaly kvůli pandemii koronavriru.

Porovnejte si katedrálu před požárem a po něm

Podívejte se na snímky z požáru Notre-Dame

Francouzským hasičům se v dubnu 2019 podařilo uhasit požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Podívejte se na snímky z ničivého požáru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Okamura bude obhajovat funkci předsedy opoziční SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si na sobotní celostátní konferenci zvolí své vedení na příští tři roky. S ohledem na koronavirovou epidemii se jednání bude konat on-line. Funkci předsedy bude obhajovat Tomio Okamura, který hnutí vede od jeho vzniku v roce 2015 a do předloňské konference bylo jeho jméno i v názvu uskupení.

Tříletý mandát ve vedení hnutí obhájil Okamura v polovině července 2018, kdy na volební konferenci v Praze získal 150 ze 152 hlasů, jeden delegát byl proti a Okamura nehlasoval. Funkci si tehdy udržel i místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu Radim Fiala, kterému delegáti dali 149 hlasů. Členy končícího předsednictva jsou ještě poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral a bývalý poslanec Jaroslav Holík. Na sobotní konferenci bude 85 delegátů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy