David čelí Goliášovi. Velké srovnání vojenské i ekonomické síly Číny a Tchaj-wanu

Martin Novák Štefan Novák Martin Novák, Štefan Novák
11. 8. 2022 10:36
Čína v rozporu s původně oznámeným plánem v neděli neukončila vojenské manévry v blízkosti Tchaj-wanu. Naopak je stupňuje: armáda uvedla, že se chystá nacvičovat protiponorkové útoky.

Tchaj-wan musel kvůli čínským operacím změnit námořní trasy svých lodí i vzdušné koridory svých letadel a obviňuje Peking, že cvičení je de facto tréninkem na invazi. Rozsáhlé armádní manévry, největší v historii Číny, se konají v reakci na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která ostrov krátce navštívila minulý týden. Podívejte se v naší grafice na nejen vojenské srovnání Číny a Tchaj-wanu.

Srovnání vojenské síly Číny a Tchaj-wanu

Čína
Tchaj-wan
230 mld. dolarů
vydajeVojenský rozpočet v roce 2020
16,8 mld. dolarů
2 miliony
vojskoPočet vojáků v aktivní službě
170 000
965 000 vojáků
vojskoPozemní síly
94 000 vojáků
260 000 vojáků
lodstvoNámořnictvo
40 000 vojáků
395 000 vojáků
letounyLetectvo
35 000 vojáků
5400
tankyTanky
650
3227
letounyLetadla
504
59
lodstvoPonorky
4
86
lodstvoBojové lodě
26
3
lodstvoLetadlové a vrtulníkové lodě
0
9834
lodstvoDělostřelecká technika
2093

Ekonomická a politická síla

Čínské vojenské cvičení

mapa background

Zdroj: BBC, Google mapy

Čína splnila svou hrozbu a na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu odpověděla v historii bezprecedentními a dosud největšími vojenskými manévry. Čínské bombardéry a drony přelétávaly linii, která odděluje čínský a tchajwanský vzdušný prostor, čínské lodě pluly do vod v blízkosti ostrova. Dělostřelectvo odpálilo rakety u tchajwanského souostroví Ma-cu, přičemž několik jich dopadlo do japonských výsostných vod. Tchaj-wan přitom čínské ozbrojené síly obvinil, že manévry jsou nácvikem invaze na ostrov.

Napjaté vztahy Číny a Tchaj-wanu

Mao Ce-tung (vlevo) a Čankajšek při přípitku na vzácném snímku z doby jejich "smíru" v Číně v roce 1946. O dva roky později Čankajšek odletěl na Tchaj-wan, kde vládl až do své smrti v roce 1975. | Zdroj: ČTK

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan přitom od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a už 30 let i demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje komunistický režim jedné strany.

Čína ostrovu hrozí ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Případná obrana před čínskou invazí by byla podle analytiků pro Tchaj-wan náročnou operací s nejistým výsledkem. Napětí mezi Pekingem a Tchaj-pejí vzrůstá už delší dobu.

Čína zvyšuje vojenský i politický tlak na ostrov a nevylučuje, že by se ho mohla zmocnit silou. Loni na podzim zorganizovala poblíž Tchaj-wanu vojenské cvičení, do blízkosti ostrova vyslala přes 150 vojenských letounů. Časté jsou také lety čínského letectva tchajwanským vzdušným prostorem.

Zdroje: BBC, Newsweek, countryeconomy.com, Světová banka, CIA World Factbook, ČTK

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy