Srí Lanku ohrožuje nová válečná vlna

David Koubek
24. 1. 2006 0:00
Kolombo - Rok po ničivé vlně tsunami hrozí Srí Lance obnovení občanské války, která si vyžádala za dobu svého trvání dvakrát více obětí než přírodní katastrofa.
Tamilští rebelové stále cvičí své bojovníky pro boj se srílanskou armádou
Tamilští rebelové stále cvičí své bojovníky pro boj se srílanskou armádou | Foto: Reuters/LTTE

S cílem odvrátit novou válku včera na ostrov přijela delegace vedená norským vyjednavačem Erikem Solheimem. Zprostředkovatelé se pokusí zachránit příměří mezi vládou a tamilskými povstalci, které je podmínkou pro obnovení mírových rozhovorů.

Příměří ale od prosince ohrožuje nová vlna incidentů na obou stranách. Zemřelo při nich už sto lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Bojová Linie příměří

K poslednímu útoku došlo včera ráno, kdy ozbrojenci na východě ostrova přepadli vojenskou hlídku a zabili tři vojáky. Podle místních médií to mohla být odpověď na sobotní útok proti tamilskému konvoji, při kterém měla armáda zabít dva vysoce postavené členy tamilských guerill.

Od prosince bylo na Srí Lance zabito 70 vojáků. Srílanské úřady svalují vinu na bojovníky organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), kteří se snaží získat pro menšinové Tamily větší autonomii nebo samostatnost.

Znak Tygrů osvobození tamilského Ílámu
Znak Tygrů osvobození tamilského Ílámu | Foto: Aktuálně.cz

Tamilští rebelové většinou odpovědnost za útoky odmítají a namítají, že jednotky srílanské armády v posledních týdnech porušují hranice vytýčené v podmínkách příměří, operují na tamilském území a zabíjejí jejich lidi. Srí Lanka zvolila v listopadu nového prezidenta, který zaujal vůči rebelům nesmířlivý postoj.

"Obě strany porušily příměří. Navzdory tolika incidentům, které klid zbraní narušily, to ještě není totální válka. Věříme, že všechny skupiny chtějí obnovit mír," prohlásil norský zprostředkovatel Solheim.

Solheim: Nečekejte zázrak

Solheim dnes bude jednat v Kolombu s prezidentem Mahindou Radžapaksemm i šéfem opozice Ranilem Vickermesingem. Ve středu odletí do tamilského Killinokčí, kde se setká s šéfem Tamilských tygrů Vluppillaiem Prabharkaranem.

Solheim ale varuje před přehnaným očekáváním spojeným s jeho misí: "Naše delegace může dosáhnout jisté dohody mezi oběma stranami o tom, jak by se mohly vrátit k dodržování příměří," řekl norský vyjednavač. "Je absolutně nemožné spekulovat o tom, zda obě strany budou souhlasit s obnovením mírových rozhovorů."

Konflikt mezi většinovými Sinhálci, kteří jsou u vlády, a Tamily, přerostl v roce 1983 v občanskou válku, během níž bylo zabito 65 tisíc lidí. Při jediné bitvě ve válce zemřelo 2000 bojovníků a vojáků. Vyčerpávající boje skončily v roce 2002 příměřím, které pomohl vyjednat právě Solheim.

#reklama

V průběhu mírových rozhovorů ustoupili Tamilové od svého původního požadavku na úplné osamostatnění svých území a souhlasili s nabídnutou autonomií. Rozhovory ale přerušili v dubnu 2003.

Hladovějících může být víc kvůli konfliktu než kvůli tsunami

Stupňování násilí v oblasti ovládané tamilskými rebely zhoršuje také podmínky pro potravinovou pomoc lidem trpících hladem.

"Poslední měsíc máme problém dostat jídlo do Tamily ovládaných oblastí, přepravní firmy se tam bojí jezdit," řekl agentuře Reuters ředitel humanitárního potravinového programu OSN Jeff Taft-Dick

Tsunami, které na Srí Lance zabilo 30 tisíc lidí, zanechalo o hladu 300 tisíc obyvatel na jižních pobřežích. Na severu a východě země však kvůli následkům dvacetileté občanské války strádá hladem 800 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy