V Srebrenici přišel o rodinu. Teď hledá kosti dalších obětí

Simone Radačičová
10. 7. 2015 15:25
Před 20 lety zavraždili Srbové ve Srebrenici 8000 mužů a chlapců. Dodnes se pohřešuje přes tisíc osob.
Nově vykopané hroby v Potočari u Srebrenice
Nově vykopané hroby v Potočari u Srebrenice | Foto: Reuters

Srebrenica - Každý den se Ramiz Nukić vydává do hlubokých lesů, které obklopují Srebrenici. Už dlouhá léta hledá ostatky obětí masakru. Jeho 20. výročí si Bosna připomene tento víkend.

"Jen málokdy se vracím domů s prázdnýma rukama," svěřil se agentuře AP.

Nukić je jedním z mála, kteří přežili krveprolití z července 1995. Ztratil ale otce i mladšího bratra. V roce 1999 se vrátil do vesničky Kamenice, která leží jen kousek od Srebrenice. Tehdy se rozhodl, že bude v okolí na vlastní pěst pátrat po ostatcích svých blízkých.

Své nálezy, tedy lidské kosti, předává bosenskému Institutu pro pohřešované osoby. Tomu se díky Nukičově pomoci podařilo identifikovat na 300 obětí. Jejich rodiny tak mohly po letech konečně pohřbít své příbuzné.

"Pomoc Ramize Nukiče je neocenitelná. Nevím, jak mu to oplatíme," uznal expert institutu Sadik Selimović.

Sám Nukić bude moct tuto sobotu pohřbít svého otce i mladšího bratra. Jejich ostatky nakonec našli experti v jednom z masových hrobů. Přesto hodlá v hledání kostí pokračovat, uzavírá agentura AP.

Identifikace je pomalá

Srebrenica je malé lázeňské městečko na východě země, blízko hranic se Srbskem. OSN ji během války označila za "chráněnou zónu", nad kterou měly bdít nepočetné a jen lehce ozbrojené nizozemské jednotky. Ani těm se ale nepodařilo zabránit genocidě z července 1995.

Zónu Srbové obsadili a zavraždili na osm tisíc mužů a chlapců.

Ani po dvaceti letech se nepodařilo všechny oběti identifikovat. Srbové se v posledních měsících války snažili své zločiny zakrýt a ostatky přemísťovali na různá místa. K tomu často používali třeba i buldozery.

Kosti obětí se kvůli tomu promíchaly, často také leží v několika různých masových hrobech.

Své o tom ví také Amor Mašović, šéf zmíněného Institutu pro pohřešované osoby. Například šest kostí jedné z obětí, Kadrije Musiče, se našlo na pěti různých místech. Ta byla od sebe vzdálená až 32 kilometrů, popsal Mašović pro deník Guardian.

To ale není jediný problém, na který experti a rodiny obětí narážejí.

Část území Bosny a Hercegoviny není ještě odminovaná, a proto jsou některá místa nepřístupná.

V zaminovaném lese u Srebrenice zřejmě spočívají také ostatky Nina, syna jedné z přeživších, Hajry Catičové. Ta čeká každý den na to, zda se úřadům konečně podaří najít synovy ostatky.

"Každý rok doufám, že syna pohřbím. Pro nás to není minulost, je to, jako by se to stalo včera," uvedla pro Guardian.

Prozatím se podařilo identifikovat na 7100 obětí.

Na 1200 lidí se nadále pohřešuje, uvádí Mezinárodní komise pro nezvěstné osoby (ICMP).

Ceremonie k výročí

V sobotu se bude u památníku Potočari u Srebrenice konat shromáždění k uctění 20. výročí tohoto brutálního činu. Pohřbeno bude 136 nově identifikovaných obětí - včetně Nukičových příbuzných.

Očekává se, že dorazí desítky tisíc lidí a zhruba 85 delegací z celého světa, současně se akreditovalo na 700 novinářů. V čele delegace z USA přijede bývalý prezident Bill Clinton, kterého bude doprovázet také někdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Dorazit by měl také srbský premiér Aleksandar Vučić. Srbsko uznalo, že v Srebrenici došlo k "vážnému zločinu". Odmítá ho ale nazvat genocidou.

Ceremonie se naopak nezúčastní současný prezident Bosny Mladen Ivanić, který v tříčlenném prezidiu země zastupuje bosenské Srby.

 

Právě se děje

Další zprávy