Srbsko poprvé zadrželo vykonavatele masakru ve Srebrenici

ČTK ČTK
18. 3. 2015 10:26
Sedm mužů se podle prokuratury podílelo na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice.
Identifikace obětí z masových hrobů kolem Srebrenice trvá dodnes.
Identifikace obětí z masových hrobů kolem Srebrenice trvá dodnes. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbsko vůbec poprvé zadrželo několik lidí, které podezírá, že se aktivně podíleli na masakru v bosenské Srebrenici v roce 1995.

S odvoláním na zástupce srbského prokurátora pro válečné zločiny Bruna Vekariče o tom informovala agentura AP.

Srbská policie podle agentury zatkla sedm mužů obviněných z účasti na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice.

Vekarič upřesnil, že jde o bývalé bosenskosrbské policisty.

Během celého masakru, spáchaného v červenci před dvaceti lety v samém závěru války v Bosně, zlikvidovaly srbské síly na 8000 muslimských mužů zajatých ve srebrenické enklávě.

"Konfrontace s minulostí"

V minulosti Srbsko postavilo před soud lidi, kteří odvezli zajatce ze Srebrenice na místa, kde byli povražděni. V roce 2011 policie zatkla hlavního organizátora masakru, bývalého vrchního velitele bosenskosrbských sil Ratka Mladiče, a úřady pak rozhodly o jeho vydání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který sídlí v Haagu.

Středeční zatýkání je ale první pokus Srbska postavit před soud přímé vykonavatele srebrenického masakru.

"Je důležité zdůraznit, že je to poprvé, co se naše prokuratura zabývá masovým zabíjením civilistů a válečných zajatců ve Srebrenici," uvedl Vekarič, podle něhož Srbsko přistupuje ke klíčovému momentu konfrontace se svou minulostí.

Řezník Nedjo

"Nikdy jsme se nezabývali zločinem takových rozměrů. Pro Srbsko je velmi důležité, aby ke Srebrenici zaujalo postoj soudními procesy," řekl rovněž Vekarič.

Nejvýznamnější postavou mezi zadrženými je podle AP někdejší velitel Nedeljko Milidragovič, přezdívaný "řezník Nedjo". Po válce se z něj v Srbsku stal úspěšný podnikatel.

Významnou skutečností je také to, že dnešní zatýkání je výsledkem spolupráce srbské a bosenské prokuratury, jež může přispět k obnově vztahů mezi státy zasaženými válečnými konflikty.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy