Srbsko poprvé zadrželo vykonavatele masakru ve Srebrenici

ČTK ČTK
18. 3. 2015 10:26
Sedm mužů se podle prokuratury podílelo na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice.
Identifikace obětí z masových hrobů kolem Srebrenice trvá dodnes.
Identifikace obětí z masových hrobů kolem Srebrenice trvá dodnes. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbsko vůbec poprvé zadrželo několik lidí, které podezírá, že se aktivně podíleli na masakru v bosenské Srebrenici v roce 1995.

S odvoláním na zástupce srbského prokurátora pro válečné zločiny Bruna Vekariče o tom informovala agentura AP.

Srbská policie podle agentury zatkla sedm mužů obviněných z účasti na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice.

Vekarič upřesnil, že jde o bývalé bosenskosrbské policisty.

Během celého masakru, spáchaného v červenci před dvaceti lety v samém závěru války v Bosně, zlikvidovaly srbské síly na 8000 muslimských mužů zajatých ve srebrenické enklávě.

"Konfrontace s minulostí"

V minulosti Srbsko postavilo před soud lidi, kteří odvezli zajatce ze Srebrenice na místa, kde byli povražděni. V roce 2011 policie zatkla hlavního organizátora masakru, bývalého vrchního velitele bosenskosrbských sil Ratka Mladiče, a úřady pak rozhodly o jeho vydání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který sídlí v Haagu.

Středeční zatýkání je ale první pokus Srbska postavit před soud přímé vykonavatele srebrenického masakru.

"Je důležité zdůraznit, že je to poprvé, co se naše prokuratura zabývá masovým zabíjením civilistů a válečných zajatců ve Srebrenici," uvedl Vekarič, podle něhož Srbsko přistupuje ke klíčovému momentu konfrontace se svou minulostí.

Řezník Nedjo

"Nikdy jsme se nezabývali zločinem takových rozměrů. Pro Srbsko je velmi důležité, aby ke Srebrenici zaujalo postoj soudními procesy," řekl rovněž Vekarič.

Nejvýznamnější postavou mezi zadrženými je podle AP někdejší velitel Nedeljko Milidragovič, přezdívaný "řezník Nedjo". Po válce se z něj v Srbsku stal úspěšný podnikatel.

Významnou skutečností je také to, že dnešní zatýkání je výsledkem spolupráce srbské a bosenské prokuratury, jež může přispět k obnově vztahů mezi státy zasaženými válečnými konflikty.

 

Právě se děje

Další zprávy