Srbsko poprvé zadrželo vykonavatele masakru ve Srebrenici

ČTK ČTK
18. 3. 2015 10:26
Sedm mužů se podle prokuratury podílelo na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice.
Identifikace obětí z masových hrobů kolem Srebrenice trvá dodnes.
Identifikace obětí z masových hrobů kolem Srebrenice trvá dodnes. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbsko vůbec poprvé zadrželo několik lidí, které podezírá, že se aktivně podíleli na masakru v bosenské Srebrenici v roce 1995.

S odvoláním na zástupce srbského prokurátora pro válečné zločiny Bruna Vekariče o tom informovala agentura AP.

Srbská policie podle agentury zatkla sedm mužů obviněných z účasti na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice.

Vekarič upřesnil, že jde o bývalé bosenskosrbské policisty.

Během celého masakru, spáchaného v červenci před dvaceti lety v samém závěru války v Bosně, zlikvidovaly srbské síly na 8000 muslimských mužů zajatých ve srebrenické enklávě.

"Konfrontace s minulostí"

V minulosti Srbsko postavilo před soud lidi, kteří odvezli zajatce ze Srebrenice na místa, kde byli povražděni. V roce 2011 policie zatkla hlavního organizátora masakru, bývalého vrchního velitele bosenskosrbských sil Ratka Mladiče, a úřady pak rozhodly o jeho vydání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který sídlí v Haagu.

Středeční zatýkání je ale první pokus Srbska postavit před soud přímé vykonavatele srebrenického masakru.

"Je důležité zdůraznit, že je to poprvé, co se naše prokuratura zabývá masovým zabíjením civilistů a válečných zajatců ve Srebrenici," uvedl Vekarič, podle něhož Srbsko přistupuje ke klíčovému momentu konfrontace se svou minulostí.

Řezník Nedjo

"Nikdy jsme se nezabývali zločinem takových rozměrů. Pro Srbsko je velmi důležité, aby ke Srebrenici zaujalo postoj soudními procesy," řekl rovněž Vekarič.

Nejvýznamnější postavou mezi zadrženými je podle AP někdejší velitel Nedeljko Milidragovič, přezdívaný "řezník Nedjo". Po válce se z něj v Srbsku stal úspěšný podnikatel.

Významnou skutečností je také to, že dnešní zatýkání je výsledkem spolupráce srbské a bosenské prokuratury, jež může přispět k obnově vztahů mezi státy zasaženými válečnými konflikty.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy