Rusko vetovalo rezoluci OSN o genocidě ve Srebrenici

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2015 19:52
Rezoluce Rady bezpečnosti měla být přijata při příležitosti 20. výročí srebrenického masakru, při němž Srbové pozabíjeli 8000 muslimských obětí.
Pomník obětem srebrenického masakru.
Pomník obětem srebrenického masakru. | Foto: Reuters

New York - Rusko využilo svého práva veta a smetlo ze stolu návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která označuje masakr ve Srebrenici za genocidu.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin označil rezoluci navrženou Velkou Británií jako "nekonstruktivní, konfrontační a politicky motivovanou".

"Vina za to, co se dělo v minulosti, je kladena jen na jeden národ," okomentoval ruské hlasování Čurkin. "Naše hlasování proti... nicméně neznamená, že jsme hluší k utrpení obětí ze Srebrenice a dalších oblastí Bosny a Hercegoviny," prohlásil. Rezoluce by podle něj mohla vést k většímu napětí v regionu.

Na enklávu bosenských muslimů před dvaceti lety - 6. července 1995 - zaútočily srbské jednotky pod vedením Ratka Mladiče a pozabíjely na 8000 muslimských obětí.

Dokument Rady bezpečnosti měl být přijat při příležitosti výročí srebrenického masakru. Původně se o něm mělo hlasovat již v úterý, hlasování bylo ale o den odloženo. Britové a Američané se v mezičase snažili přesvědčit Rusy, aby usnesení nevetovali.

Rusové pošpinili památku všech, kteří zemřeli

Moskva místo toho navrhovala, aby byly v dokumentu odsouzeny všechny závažné zločiny spáchané v 90. letech minulého století během válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii.

Podle britského velvyslance při OSN Petera Wilsona je Londýn ruským vetem "pobouřen". "Rusové svým činem pošpinili památku všech, kteří zemřeli během genocidy ve Srebrenici," uvedl Wilson.

"Rusko bude muset obhájit své chování před rodinami více než 8000 lidí zavražděných během nejhoršího zvěrstva v Evropě od druhé světové války," dodal.

Srbové a bosenští Srbové vyjádřili rozhorčení

"Mezi Srby v Bosně a Hercegovině panuje shoda v tom, že tato rezoluce je protisrbská, protože nezmiňuje srbské oběti z oblasti Srebrenice. Proto nikdy nebude přijata všemi národy Bosny a Hercegoviny. Její přijetí (v RB OSN) z tohoto důvodu nebude mít pozitivní dopad," napsal již dříve v dopise generálnímu tajemníkovi OSN Srb Mladen Ivanić, současný předseda tříčlenné kolektivní hlavy bosenského státu.

Srbští a bosenskosrbští vůdci, kteří mají k Rusku velmi blízko, se snažili před hlasováním lobbovat u ruského prezidenta Vladimira Putina, aby si zajistili neschválení rezoluce.

Srbský premiér Aleksandar Vučić na mimořádném zasedání vlády v úterý v noci uvedl, že Brity navrhovaná rezoluce "jen rozděluje" a přispívá k vyvolávání nenávisti.

Rusko by se mělo za své veto stydět, okomentovala hlasování Munira Subašičová, předsedkyně sdružení srebrenických matek, která při krveprolití přišla o svého manžela a syna. "Dvacet let poté Rusko ukázalo, že podporuje zločin namísto spravedlnosti," dodala.

Srbský prezident Tomislav Nikolić naopak uvedl, že Rusko "zabránilo pokusu pošpinit celý srbský národ" a projevilo se jako opravdový a čestný přítel.

Rusové mají právo veta na základě toho, že jsou stejně jako USA, Čína, Británie a Francie stálými členy RB OSN. Čtyři z celkem patnácti členů Rady se zdrželi, zbytek hlasoval "pro".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy