Rusko vetovalo rezoluci OSN o genocidě ve Srebrenici

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2015 19:52
Rezoluce Rady bezpečnosti měla být přijata při příležitosti 20. výročí srebrenického masakru, při němž Srbové pozabíjeli 8000 muslimských obětí.
Pomník obětem srebrenického masakru.
Pomník obětem srebrenického masakru. | Foto: Reuters

New York - Rusko využilo svého práva veta a smetlo ze stolu návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která označuje masakr ve Srebrenici za genocidu.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin označil rezoluci navrženou Velkou Británií jako "nekonstruktivní, konfrontační a politicky motivovanou".

"Vina za to, co se dělo v minulosti, je kladena jen na jeden národ," okomentoval ruské hlasování Čurkin. "Naše hlasování proti... nicméně neznamená, že jsme hluší k utrpení obětí ze Srebrenice a dalších oblastí Bosny a Hercegoviny," prohlásil. Rezoluce by podle něj mohla vést k většímu napětí v regionu.

Na enklávu bosenských muslimů před dvaceti lety - 6. července 1995 - zaútočily srbské jednotky pod vedením Ratka Mladiče a pozabíjely na 8000 muslimských obětí.

Dokument Rady bezpečnosti měl být přijat při příležitosti výročí srebrenického masakru. Původně se o něm mělo hlasovat již v úterý, hlasování bylo ale o den odloženo. Britové a Američané se v mezičase snažili přesvědčit Rusy, aby usnesení nevetovali.

Rusové pošpinili památku všech, kteří zemřeli

Moskva místo toho navrhovala, aby byly v dokumentu odsouzeny všechny závažné zločiny spáchané v 90. letech minulého století během válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii.

Podle britského velvyslance při OSN Petera Wilsona je Londýn ruským vetem "pobouřen". "Rusové svým činem pošpinili památku všech, kteří zemřeli během genocidy ve Srebrenici," uvedl Wilson.

"Rusko bude muset obhájit své chování před rodinami více než 8000 lidí zavražděných během nejhoršího zvěrstva v Evropě od druhé světové války," dodal.

Srbové a bosenští Srbové vyjádřili rozhorčení

"Mezi Srby v Bosně a Hercegovině panuje shoda v tom, že tato rezoluce je protisrbská, protože nezmiňuje srbské oběti z oblasti Srebrenice. Proto nikdy nebude přijata všemi národy Bosny a Hercegoviny. Její přijetí (v RB OSN) z tohoto důvodu nebude mít pozitivní dopad," napsal již dříve v dopise generálnímu tajemníkovi OSN Srb Mladen Ivanić, současný předseda tříčlenné kolektivní hlavy bosenského státu.

Srbští a bosenskosrbští vůdci, kteří mají k Rusku velmi blízko, se snažili před hlasováním lobbovat u ruského prezidenta Vladimira Putina, aby si zajistili neschválení rezoluce.

Srbský premiér Aleksandar Vučić na mimořádném zasedání vlády v úterý v noci uvedl, že Brity navrhovaná rezoluce "jen rozděluje" a přispívá k vyvolávání nenávisti.

Rusko by se mělo za své veto stydět, okomentovala hlasování Munira Subašičová, předsedkyně sdružení srebrenických matek, která při krveprolití přišla o svého manžela a syna. "Dvacet let poté Rusko ukázalo, že podporuje zločin namísto spravedlnosti," dodala.

Srbský prezident Tomislav Nikolić naopak uvedl, že Rusko "zabránilo pokusu pošpinit celý srbský národ" a projevilo se jako opravdový a čestný přítel.

Rusové mají právo veta na základě toho, že jsou stejně jako USA, Čína, Británie a Francie stálými členy RB OSN. Čtyři z celkem patnácti členů Rady se zdrželi, zbytek hlasoval "pro".

 

Právě se děje

Další zprávy