Bosna 19 let po válce dál hledá osm tisíc nezvěstných

ČTK ČTK
5. 12. 2014 8:57
Většinu z nich tvoří sedm tisíc osob ze Srebrenice, jejichž osud od obsazení města srbskými silami v roce 1995 je stále nejasný.
Archivní snímek z roku 2012, kdy se v Bosně konal pohřeb pěti stovek objevených těl obětí války.
Archivní snímek z roku 2012, kdy se v Bosně konal pohřeb pěti stovek objevených těl obětí války. | Foto: Reuters

Sarajevo - V Bosně a Hercegovině je od konce války v první polovině devadesátých let stále ještě pohřešováno na osm tisíc lidí. Většinu z nich tvoří sedm tisíc osob ze Srebrenice, jejichž osud od obsazení města srbskými silami v roce 1995 je stále nejasný. Oznámila to v Sarajevu Mezinárodní komise pro nezvěstné osoby (ICMP).

Ve zprávě, kterou zveřejnila šéfka komise Kathryne Bombergerová, se kromě jiného také uvádí, že během válečného konfliktu, který Bosnu a Hercegovinu sužoval v letech 1992 až 1995, zmizelo téměř 30 tisíc lidí. Drtivou většinu pohřešovaných přitom tvoří muži, 87 procent.

ICMP se ve své práci stala i průkopníkem využívání DNA k identifikaci lidských ostatků. Proto se nyní stane globálním orgánem, který bude pomáhat při pátrání po milionech nezvěstných lidí na celém světě, sdělila podle agentury AP Bombergerová.

Řekla, že komise dostane stálý mezinárodněprávní status ještě během prosince. Postup vypracovaný ICMP a bosenskou vládou se podle ní stane obecným modelem pro státy, které se s problémem pohřešovaných osob potýkají.

Komise použila srovnávání DNA při identifikaci pozůstatků obětí, které byly exhumovány z více než tří tisíc masových hrobů. K tomu musela nejprve vytvořit databázi přes 100 tisíc vzorků krve členů rodin pohřešovaných, které pak srovnávala s DNA získanou z kostí nalezených lidských ostatků.

Tento postup také poskytl Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu a bosenským soudům důkazy, jež vedly k odsouzení stovek pachatelů válečných zločinů.

Generální prokurátor Bosny a Hercegoviny Goran Salihović v souvislosti se zveřejněním zprávy ICMP podle listu Oslobodjenje uvedl, že prokuratura od svého ustavení před 11 lety už vznesla 264 obžalob týkajících se válečných zločinů. Dodal, že jen v posledních dvou letech bylo z těchto zločinů obžalováno 135 osob.

Odhaduje se, že válka v Bosně si vyžádala kolem 100 tisíc lidských životů. Kromě toho musely statisíce obyvatel opustit své domovy, buď je k tomu přímo donutili ozbrojenci znesvářených stran, nebo tak učinili sami ze strachu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy