Bosna 19 let po válce dál hledá osm tisíc nezvěstných

ČTK ČTK
5. 12. 2014 8:57
Většinu z nich tvoří sedm tisíc osob ze Srebrenice, jejichž osud od obsazení města srbskými silami v roce 1995 je stále nejasný.
Archivní snímek z roku 2012, kdy se v Bosně konal pohřeb pěti stovek objevených těl obětí války.
Archivní snímek z roku 2012, kdy se v Bosně konal pohřeb pěti stovek objevených těl obětí války. | Foto: Reuters

Sarajevo - V Bosně a Hercegovině je od konce války v první polovině devadesátých let stále ještě pohřešováno na osm tisíc lidí. Většinu z nich tvoří sedm tisíc osob ze Srebrenice, jejichž osud od obsazení města srbskými silami v roce 1995 je stále nejasný. Oznámila to v Sarajevu Mezinárodní komise pro nezvěstné osoby (ICMP).

Ve zprávě, kterou zveřejnila šéfka komise Kathryne Bombergerová, se kromě jiného také uvádí, že během válečného konfliktu, který Bosnu a Hercegovinu sužoval v letech 1992 až 1995, zmizelo téměř 30 tisíc lidí. Drtivou většinu pohřešovaných přitom tvoří muži, 87 procent.

ICMP se ve své práci stala i průkopníkem využívání DNA k identifikaci lidských ostatků. Proto se nyní stane globálním orgánem, který bude pomáhat při pátrání po milionech nezvěstných lidí na celém světě, sdělila podle agentury AP Bombergerová.

Řekla, že komise dostane stálý mezinárodněprávní status ještě během prosince. Postup vypracovaný ICMP a bosenskou vládou se podle ní stane obecným modelem pro státy, které se s problémem pohřešovaných osob potýkají.

Komise použila srovnávání DNA při identifikaci pozůstatků obětí, které byly exhumovány z více než tří tisíc masových hrobů. K tomu musela nejprve vytvořit databázi přes 100 tisíc vzorků krve členů rodin pohřešovaných, které pak srovnávala s DNA získanou z kostí nalezených lidských ostatků.

Tento postup také poskytl Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu a bosenským soudům důkazy, jež vedly k odsouzení stovek pachatelů válečných zločinů.

Generální prokurátor Bosny a Hercegoviny Goran Salihović v souvislosti se zveřejněním zprávy ICMP podle listu Oslobodjenje uvedl, že prokuratura od svého ustavení před 11 lety už vznesla 264 obžalob týkajících se válečných zločinů. Dodal, že jen v posledních dvou letech bylo z těchto zločinů obžalováno 135 osob.

Odhaduje se, že válka v Bosně si vyžádala kolem 100 tisíc lidských životů. Kromě toho musely statisíce obyvatel opustit své domovy, buď je k tomu přímo donutili ozbrojenci znesvářených stran, nebo tak učinili sami ze strachu.

 

Právě se děje

Další zprávy