Srbům v Kosovu brali srdce. Srbové tvrdí, že mají důkaz

Martin Novák Martin Novák
10. 9. 2012 15:35
Srbský prokurátor pro válečné zločiny vyslechl Albánce, který viděl odebrání orgánů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Bělehrad - Po válce v Kosovu na konci devadesátých let se pohřešuje přes 1700 lidí, z toho přes pět stovek Srbů.

Bělehrad se snaží shromáždit důkazy o tom, že alespoň někteří z nich skončili na operačním stole v takzvaném Žlutém domě u městečka Burrel na severovýchodě Albánie.

V této budově údajně organizovaná mafie srbským zajatcům odebírala orgány a zajišťovala jejich rychlý převoz na letiště v Tiraně, odkud mířily k příjemcům do zahraničí.

Ačkoliv vlády Kosova i Albánie obvinění popírají, srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič tvrdí, že už má svědka, jehož výpověď může přinést v případu obrat.

Nezveřejnil jeho jméno, ale jedná se podle něj o bývalého člena povstalecké Kosovské osvobozenecké armády. Říká, že byl přítomen na operačním sále jednomu zákroku, při kterém srbskému zajatci vyoperovali srdce.

Kosovská metropole Priština.
Kosovská metropole Priština. | Foto: Ondřej Besperát

"Pracovali jsme šestnáct měsíců na tom, abychom si některá jeho tvrzení ověřili. Nachází se na bezpečném místě pod přísnou ochranou," řekl bělehradské rozhlasové stanici B92 Vukčevičův zástupce Bruno Vekarič.

Podle Srbů mohl být do obchodů zapleten i současný kosovský premiér Hasim Thaci, tehdy velitel Kosovské osvobozenecké armády.

Thaci tvrdí, že obvinění jsou vymyšlená a jde o srbskou propagandu. Albánci z vesnice Burrel několika novinářům a vyšetřovatelům řekli, že Žlutý dům, kde se mělo odebírání orgánů odehrávat, ve skutečnosti sloužil jako veterinární ordinace.

Jako první se o možných zločinech se zajatci v oblasti kosovsko-albánské hranice zmínila bývalá hlavní žalobkyně haagského soudu OSN pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii Carla del Ponteová v roce 2004. Nepředložila ale žádné důkazy.

Potom se del Ponteová stala švýcarskou diplomatkou a k tématu už se odmítá vyjadřovat.

Tým rozhlasové stanice B92 vyslal před časem na severovýchod Albánie investigativní novináře. Ti tvrdí, že desítky zajatců příslušníci Kosovské osvobozenecké armády drželi v táboře na odlehlém místě. K odebírání orgánů prý docházelo v červenci a srpnu roku 1999.

Podezření, že ke zločinům skutečně docházelo, vyslovil před dvěma lety ve své zprávě také vyšetřovatel Evropského parlamentu Dick Marty.

Ten se domnívá, že hlavní osobou zodpovědnou za obchodování s orgány je jeden z bývalých velitelů Kosovské osvobozenecké armády Fatmir Limaj. Srbsko na něj už vydalo mezinárodní zatykač.

V Kosovu se už ale soud zabývá jiným, prokázaným případem obchodování s orgány. Na soukromé klinice Medicus v Prištině lékaři odnímali orgány lidem z Turecka a některých zemí bývalého Sovětského svazu.

Jednalo se však o lidi, kteří nebyli uneseni, ale sami se rozhodli části svého těla prodat za peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy