Bělehrad - Novou srbskou vládu sestavuje dlouholetý mluvčí a poradce bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče.
Šestačtyřicetiletý Ivica Dačič je předsedou Socialistické strany, kterou kdysi Miloševič vedl a v nedávných parlamentních volbách s ní obsadil třetí místo.
V rámci dohody se Srbskou pokrokovou stranou ale socialisté získali křeslo premiéra, kterým byl jmenován právě Dačič.
Mluvčím a poradcem Miloševiče byl po většinu devadesátých let, kdy zuřily války v Chorvatsku a Bosně.
Později se ale dostal do konfliktu s Miloševičovou manželkou Mirjanou Markovičovou, která měla velký vliv. To vedlo k jeho odvolání a dočasnému odchodu do ústraní.
Když Miloševiče v roce 2000 protestující Srbové svrhli, Dačič se po něm postavil do čela Socialistické strany. Dnes tvrdí, že je pro členství Srbska v Evropské unii a v tomto směru povede i vládu.
V předchozím koaličním kabinetu byl ministrem vnitra. V době, kdy srbské úřady zatkly a předaly mezinárodnímu soudu Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče, obviněné z válečných zločinů v Bosně.
Připisují se mu zásluhy také za to, že s Evropskou unií vyjednal dohodu o bezvízovém vstupu Srbů na území členských států EU.
Socialisté v minulém období vládli v koalici se silně proevropskou Demokratickou stranou, ta ale utrpěla v květnu dvojí porážku.
Dosavadní prezident Boris Tadič v prezidentských volbách prohrál s lídrem Srbské pokrokové strany Tomislavem Nikoličem a také v parlamentních volbách skončili demokraté až druzí.
Umírněně nacionalistická Srbská pokroková strana získala ve volbách 24 procent hlasů, Demokratická strana 22 procent a socialisté 14 procent.
Nový prezident Nikolič ale tvrdí, že na snaze vstoupit do unie se nic nemění. "Žádný návrat do devadesátých let nebude," řekl novinářům.
Svoje působení v úřadu začal prohlášením, že masakr ve Srebrenici v roce 1995 byl zločinem, ale ne genocidou. Kvůli tomu pak někteří státníci - například prezidenti Slovinska a Chorvatska - nepřijeli do Bělehradu na jeho inauguraci.