Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zprostil viny srbského exprezidenta Milana Milutinoviče.
Soudce Iain Bonomy přikázal propustit bývalého srbského prezidenta z vazby. "Soud vás shledal nevinným v bodech obžaloby jedna až pět," prohlásil soudce.
Obžaloba Milutinovičovi kladla za vinu podíl na vraždách, mučení a deportacích kosovských Albánců. Hlavně v roce 1999, ve kterém nakonec zásah Severoatlantické aliance ukončil vládu Srbů nad touto provincií.
Čtěte profil: Kdo je Milan Milutinovič |
Žalobce žádal minimálně dvacetileté vězení. Soud vyslechl přes dvě stovky svědků, včetně mnoha představitelů srbské armády.
Rozsudek soudu
- Milan Milutinovič - bývalý srbský prezident - zproštěn viny
- Nikola Šainovič - bývalý místopředseda vlády - 22 let vězení
- Nebojša Pavkovič - armádní generál - 22 let vězení
- Sreten Lukič - bývalý šéf srbské tajné služby - 22 let vězení
- Vladimir Lazarevič - armální generál - 15 let vězení
- Dragoljub Ojdanič - náčelník generálního štábu jugoslávské armády a bývalý ministr obrany - 15 let vězení
Soud naopak shledal vinnými dalších pět obžalovaných, bývalých vysoce postavených představitelů Jugoslávie v době válek na Balkáně v devadesátých letech - mimo jiné tehdejšího místopředsedu vlády Nikolu Šainoviče a šéfa srbské tajné služby Sretena Lukiče. Soud jim udělil tresty v rozmezí 15 až 22 let vězení. Všichni svou vinu popírají.
Soud jejich počínání označil jako "rozsáhlou násilnou kampaň namířenou proti kosovským Albáncům".
Milutinovič byl prezidentem Srbska v době, kdy byl ve funkci jugoslávského prezidenta Slobodan Miloševič. Jugoslávie byla tehdy federací Srbska a Černé Hory, takže Milutinovič byl hlavou Srbska a Miloševič celé federace.
Miloševič byl také souzen v Haagu, ale v roce 2006 ve své cele zemřel na srdeční selhání.
Milutinovič byl povětšinou vnímán jako figurka, přičemž reálnou moc měl v rukou jeho učitel Slobodan Milosevič, uvedla britská stanice BBC.
Proces s Milutinovičem začal 10.července 2006.
Na zahájení svého procesu nyní ve vazbě v Nizozemsku čeká i bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič. Loni jej v Bělehradu zatkla srbská policie a předala do Haagu.