Srbsko vydalo k haagskému soudu bývalého šéfa policie

ves, mih
21. 6. 2008 15:45
Stojan Župljanin je podezřelý z válečných zločinů
Stojan Župljanin
Stojan Župljanin | Foto: Reuters

Bělehrad - Bývalý velitel bosenskosrbské policie Stojan Župljanin bude souzen u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Soudu dnes Župljanina vydaly srbské úřady.

Informaci přinesla agentura AP. Srbové zatkli jednoho ze čtyř nejhledanějších válečných zločinců minulý týden. Župljanin byl několik let na útěku, po zatčení se snažil vymluvit, že není tím, za koho ho policie má.

"Stojan Žulpjanin byl dnes převezen do vazby tribunálu. Stalo se tak poté, co se více než osm let vyhýbal spravedlnosti," stojí v prohlášení haagského soudu.

Bližší podrobnosti o převozu do vazby nebyly zveřejněny.

Karadžič a Mladič jsou stále na útěku

Župljanin byl velitelem jednotky bosenských Srbů během války na území dnešní Bosny a Hercegoviny v letech 1992 - 1995. Je vinen z vraždění chorvatských a muslimských civilistů.

Představitelé Evropské unie si právě zatčení Župljanina a dalších válečných zločinců kladou jako podmínku pro další jednání o možném připojení Srbska k EU.

Evropská unie Srbsko dlouhodobě kritizuje, že pro zadržení největších válečných zločinců - Ratka Mladiče, Radovana Karadžiče a Gorana Hadžiče - nedělá dost. Srbské úřady tvrdí, že netuší, kde se Karadžič či Mladič ukrývají.

Přesto unie se Srbskem podepsala Stabilizační a asociační dohodu, která je prvním krokem na cestě do EU.

Zatím však není jasné, zda bude Srbsko o vstup do unie stát. V zemi totiž stále probíhají povolební vyjednávání a není jasné, zda se vlády ujmou prozápadní demokraté, nebo nacionalisté, kteří bližší vztahy s EU odmítají.

Čtěte také:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy