Mimořádná zpráva

Srbové zatkli válečného zločince. Kdy chytí Mladiče?

mih
11. 6. 2008 15:52
Zadržen byl bosenský Srb Stojan Župljanin
Stojan Župljanin
Stojan Župljanin | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbové zatkli jednoho ze čtyř nejhledanějších obviněných z válečných zločinů v jugoslávských válkách.

Bosenský Srb Stojan Župljanin byl zadržen blízko Bělehradu, informovala britská BBC s odvoláním na zástupce srbské justice.

Župljanin byl velitelem jednotky bosenských Srbů během války na území dnešní Bosny a Hercegoviny v letech 1992 - 1995. Je vinen z vraždění chorvatských a muslimských civilistů.

Do tří dnů bude převezen do Haagu, kde jej bude soudit trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii.

Představitelé Evropské unie si právě zatčení Župljanina a dalších válečných zločinců kladou jako podmínku pro další jednání o možném připojení Srbska k EU.

Radovan Karadžič (vlevo) a Ratko Mladič
Radovan Karadžič (vlevo) a Ratko Mladič | Foto: Aktuálně.cz

Evropská unie Srbsko dlouhodobě kritizuje, že pro zadržení největších válečných zločinců - Ratka Mladiče, Radovana Karadžiče a Gorana Hadžiče - nedělá dost. Srbské úřady tvrdí, že netuší, kde se Karadžič či Mladič ukrývají.

Přesto unie se Srbskem podepsala Stabilizační a asociační dohodu, která je prvním krokem na cestě do EU.

Zatím však není jasné, zda bude Srbsko o vstup do unie stát. V zemi totiž stále probíhají povolební vyjednávání a není jasné, zda se vlády ujmou prozápadní demokraté, nebo nacionalisté, kteří bližší vztahy s EU odmítají.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 47 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy