Sražené batole leželo na silnici, kolemjdoucí nepomohli

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 10. 2011 22:00
Osmnáctiměsíční čínskou holčičku srazila dodávka, lidem byla lhostejná
Foto: The Telegraph

Peking - Čínu šokoval záznam z bezpečnostní kamery. Na záběrech kolemjdoucí míjejí zraněnou a krvácející dvouletou holčičku. Nenamáhají se jí pomoci, nebo alespoň zavolat záchranáře.

Otřesná událost, o níž informoval deník The Telegraph, se stala minulý čtvrtek na tržišti ve městě Fuo-šan v provincii Kuang-tung.

Malá Jüe Jüe se ztratila matce, jež si šla vyzvednout vyprané prádlo. Když se batolila středem cesty, srazila ji dodávka. Řidič nejprve váhal, ale po chvíli se rozhodl ujet.

Batole zůstalo ležet na silnici v kritickém stavu. Postupně ho minulo několik lidí, včetně matky s dítětem. Nikdo z nich nepomohl. Lidé se dívce tak dlouho vyhýbali, až jí přejelo další auto.

Pomohla až popelářka

Jediný, kdo projevil soucit, byla osmapadesátiletá metařka Čchen Sien-mej. Před ní ale kolem bezmocné holčičky prošlo osmnáct lidí. Zraněné batole odsunula na kraj cesty a zavolala pomoc. Zřejmě pozdě. Jüe Jüe sice stále bojuje o život, podle lékařů je však její stav kritický.

Řidiči obou vozidel byli zadrženi, video, které uniklo na internet, ale přesto vyvolává silné emoce.

Co se stalo s čínskou společností?

Čínským internetem hýbe diskuze, jakým směrem se vlastně čínská společnost ubírá. Nejedná se totiž o první podobný případ a podle kritiků může za lhostejnost Číňanů honba za penězi, která do země přišla spolu s hospodářským růstem posledních let.

Jak ale upozorňuje agentura AFP, někteří Číňané možná nepomohli z obavy, že by se sami dostali do problémů. Není prý výjimkou, že je z nehody obviněn ten, kdo pomůže.

Známý je příběh dobrodince, který v roce 2006 odvezl postarší ženu do nemocnice a nakonec musel sám zaplatit léčbu.

Video z tržnice ve městě Fuo-šan už shlédl více než milion uživatelů a prostřednictvím sítě Weibo (čínské obdoby Twitteru) už se internetem šíří rozhořčené reakce.

Ve valné většině z nich se lidé ptají, co se stalo s morálkou a čínskou společností. "Tenhle případ jasně ukazuje, jak zvrácená je v současné době morálka v naší společnosti. Smutní Číňané, nebohá Číno, je můžeme se ještě zachránit?" ptá se v jeden z diskutujících.

 

Právě se děje

Další zprávy