"Během třiceti minut by přestali existovat." Expert popsal nebezpečí číhající v KLDR

Tým Spotlight Tým Spotlight
20. 7. 2024 9:12
Sankce OSN vůči Severní Koreji měly podle bezpečnostního analytika Vlastislava Břízy naposledy vliv před 20 lety, přestože pro evropské země by podobná opatření měla fatální dopad. "Zde by se rozpadl režim, způsobilo by to revoluce. V Severní Koreji, která je od 40. let vedena tvrdou rukou, to ale takový efekt nemá. Kim Čong Unovi je jedno, že statisíce lidí umírají hladem," doplňuje Bříza.
Video: Tým Spotlight

Navzdory situaci, kdy země ekonomicky strádá, pro Kim Čong Una nepředstavuje významný problém potřeba legitimizace silného a drahého vyzbrojování. Bezpečnostní analytik soudí, že aby se diktátor udržel u moci, nezbývá mu nic jiného než militarizovaná ekonomika, mimořádná brutalita a společnost pod tlakem propagandy. "Ve chvíli, kdy z něčeho zvolníte, z jedné z těch tří věcí, tak to bude váš konec," vysvětluje.

Severní Korea dle zprávy Stockholmského institutu disponuje přibližně 50 jadernými hlavicemi. Bříza připouští, že nejde o malý počet, analytik jej ale zasazuje do kontextu hypotetického konfliktu v regionu východní Asie. "Kdyby Severní Korea měla použít jadernou zbraň například na Korejském poloostrově nebo proti Japonsku a do konfliktu by se měla zapojit jaderná velmoc typu USA, tak by během 30-35 minut přestala Severní Korea existovat," přibližuje Bříza.

Hlavní "nárazníkovou" oblastí, která by vstřebávala výboje kimovského Pchjongjangu, je podle analytika Jižní Korea. Přestože nejde o tak militarizovanou zemi, ve srovnání se Severní Koreou je nepoměrně bohatší a ekonomicky výkonnější. Bříza poukazuje, že velké úsilí je zde věnováno do moderních zbraňových systémů a armády, která patří k nejsilnějším na světě. "Jižní Korea je schopna se efektivně bránit a v případě zapojení dalších států z regionu by Severní Koreu porazila," uzavírá analytik.

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu níže nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

Spotlight Aktuálně.cz - Vlastislav Bříza | Video: Tým Spotlight

00:08-06:16 Je mocenský pakt Vladimira Putina a Kim Čong Una pro svět nebezpečný? Znamená nová smlouva mezi těmito lídry větší ohrožení než doposud? Přesouvá Severní Koreu posilování vztahu s Ruskem do vyšší sféry vlivu? A jak výrazně po setkání těchto dvou lídru stoupla nervozita v Jižní Koreji nebo v Japonsku? 

06:16-11:09 Může smlouva mezi Ruskem a Severní Koreou signalizovat přípravu na válku?  Jak málo by mohlo stačit k rozpoutání konfliktu na Korejském poloostrově? Jak Kim Čong Un obhajuje drahou militarizaci před národem, který výrazně strádá? A jaké jsou schopností Severní Koreji využít jaderný arzenál? 

11:09-14:34 Nepodceňuje někdy Západ schopností Severní Koreji? Mají sankce Rady bezpečnosti OSN na chování Pchjongjangu významný vliv? Narostlo Kim Čong Unovi za poslední roky politické sebevědomí? A pomohla k tomu nedostatečná aktivita Spojených států? 

14:34-22:32 Formuje se mezi Ruskem, Severní Koreou, Íránem a Čínou nová osa zla? Vyhovuje Číně užší spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou? Oslabilo by Rusko omezení vztahů s Čínou? A jak se bude muset s těmito hráči vypořádat nová administrativa v Bílém domě? 

22:32-29:01 Je pravděpodobné, že vojenská podpora Ukrajiny po zvolení nové hlavy USA bude pokračovat? Bude Západ vyvíjet na Zelenského větší tlak? Co pro Evropu znamenají Orbánovy schůzky se Zelenským a Putinem? A co tím Orbán sleduje?

29:01-31:26 Jak Evropa rostoucí ruský vliv zasahující i do politiky zvládá? A proč byly dvě facky, které v posledních letech obdržela, podle Vlastislav Břízy zasloužené?

 

Právě se děje

Další zprávy